Zdravotní rizika a očkování
Do Rumunska nejsou potřeba žádná zvláštní očkování, ovšem je doporučováno nechat se očkovat proti hepatitidě typu A a B, samozřejmostí je zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu. Na zvážení se předkládá očkování proti záškrtu či vzteklině.
Cestovní pojištění
Snad netřeba dodávat, že je vhodné zajistit si cestovní připojištění na pokrytí případných léčebných výloh. Rumunsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Bulharska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.
Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.
Pití vody z kohoutku
Voda bývá většinou pitná, jen náš trávicí systém na ni nemusí být zvyklý, proto se doporučuje kupovat vodu balenou.
Bezpečnost v Rumunsku
Rumunsko je vcelku bezpečná země, jen je potřeba si dávat pozor především ve větších městech na kapsáře. Specifickým rumunským problémem jsou toulaví psi, kterých je ve městech hodně. Většinou si lidí nevšímají, ale buďte v pozoru před fenami se štěňaty a pak před ovčáckými psy v horách, kteří mají za úkol hlídat stáda.
Turisté mají obavy z medvědů, ale většinou zbytečně, protože zvířata jsou plachá, i tak je třeba ale být ostražití a zvířata rozhodně neprovokovat.
Kontakty na tísňové linky v Rumunsku
V případě nouze volejte na linku 112 nebo na linky konkrétních složek záchranného systému: hasiči 981, policie 955 a záchranná služba 961.