Láká vás si vyzkoušet stopování nebo hledáte pouze užitečné rady? Stopování neznamená pouze úsporu peněz, ale také dobrodružství, adrenalin a společnost při cestování. Abyste měli zážitek co nejlepší, máme pro vás ucelený návod a několik tipů, které se vám při stopování budou hodit.
Příprava
Ke stopování nic zvláštního nepotřebujete. Je dobré mít trochu odvahy a hodně trpělivosti. Krátká příprava vám ale může ulehčit situaci na cestě.
Neznalost zákona neomlouvá. Zjistěte si, jaká jsou pravidla v zemích, přes které pojedete. Stopování je ve většině států povoleno, někdy je ale omezeno jen na silnice nižší třídy. Úplný zákaz stopování platí v Polsku a Rusku. Některé země mají také své zvyklosti, které by vás mohly překvapit. Například v Rumunsku a Bulharsku je běžné řidiči za svezení zaplatit.
Více informací o legalitě stopování v jednotlivých zemích, reporty z cest, mapy a výběr ideálních míst ke stopování naleznete na nejpopulárnějších stránkách o stopování HitchWiki.org.
Předem si promyslete cestu. Ne vždy je nejkratší trasa také ta nejlepší, dejte přednost větším silnicím a cestě přes velká města. Dobrým pomocníkem při stopování je navigace či mapa v mobilním telefonu. Při dlouhém stopování je auto nabíječka k nezaplacení. Rovněž autoatlas či skladná mapa můžou přijít vhod. Díky tomu zjistíte, zda se vyplatí odbočit z předem plánované trasy nebo se zorientovat, kde vás řidič vysadil.
Zabalte se lehce. Čím méně věcí budete mít, tím šťastnější budete a lépe se vám bude stopovat. Ideálně malý batoh, který vám umožní se rychle pohybovat a dostat se snadno do vozidla a ven. Sbalte si však vždy vhodné vybavení a vše důležité, rozhodně něco k zakousnutí a dostatek vody na celý den se bude hodit, v případě, že uvíznete uprostřed ničeho.
Dejte řidičům vědět, kam jedete. Napište si ceduli s vaším cílem. Můžete si ji připravit před cestou, nebo vzít jen papíry, fix a psát ji na místě. Tak můžete lépe reagovat na auta projíždějící okolo vás. Nemusíte ale nutně psát pouze cílová města. Originalitě se meze nekladou a tak můžete nápisem v místním jazyce poprosit, nebo jednoduše říct, že se rádi svezete „kamkoliv“.
Na silnici
Buďte ve správný čas na správném místě. Na stopování si vyberte místo, kde vás řidiči dobře uvidí a kde můžou bezpečně zastavit nebo sjet stranou, což je velmi důležité. Výběr dobrého místa občas znamená hodně chůze. Zvláště ve větších městech ve snaze se přiblížit směru cesty. Postavte se nejlépe až za křižovatku, která významně rozděluje směr nebo na místo, kde auta zpomalují. Využijte rovněž i odpočívadel a benzínových stanic a zeptejte se řidičů, jestli vás svezou.
Pokud nemáte na výběr a stopujete v noci, stůjte na osvětleném místě, ideálně pod lampou. Přesto obecně platí, že nejlépe je začít stopovat včasně ráno.
Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Pokud na vámi vyhlídnutém místě již někdo stojí, běžte stopovat o několik metrů dál. Stojí-li na jediném vhodném místě široko daleko, můžete se zkusit domluvit na společném stopování.
Snažte se vypadat upraveně a důvěryhodně. I když jste se týden nemyli a spíte v lese, čistý vzhled je prostě základ. Noste spíše světlé oblečení, ve kterém budete dobře vidět. Na řidiče se usmívejte, sundejte sluneční brýle a čepice, které by kryly vaše oči. Navázání očního kontaktu a ukázání úsměvu je základním kamenem úspěchu. Pokud stopujete v páru, stůjte vedle sebe. Zavazadla mějte položená viditelně. Po celou dobu se snažte udržovat dobrou náladu a nenechte se vykolejit negativní pohledy některých řidičů. V nejhorším si dejte chvíli pauzu a dobijte si energii. Rozhodně se vyhněte kouření či pití alkoholu při stopování.
V autě
Když je vaše čekání u konce a auto zastavuje, zkuste s řidičem prohodit pár slov, než nasednete do auta. Zeptejte se, kam jede, případně za jakým účelem. Pokud se vám řidič nebude zdát nebo vám přijdou jeho odpovědi neupřímné, nebojte se jízdu odmítnout, ač to může být nepříjemné. Vždy se objeví jiné auto, které vám zastaví.
Pokud sám řidič klade otázky a ujišťuje se o vás, tak je to zcela v pořádku. I důvěřivý řidič bude vždy trochu podezřívavý a bude mít obavy o vlastní bezpečnost. Ve chvíli, kdy se rozhodnete nastoupit, tak pamatujte na pravidlo, že zavazadlo a přítelkyně nastupují poslední a vystupují jako první.
5 varovných signálů, na které je dobré si dát pozor:
- Špinavé či divně zapáchající auto: Může znamenat, že člověk je nezodpovědný a nestará se o své osobní potřeby.
- Podivný oční kontakt: Příliš dlouhý nebo krátký oční kontakt může znamenat, že osoba je nedůvěřivá nebo může něco skrývat.
- Láhve nebo plechovky alkoholu ve voze: Hledejte znaky, zda není řidič pod vlivem alkoholu.
- Více osob v autě či divný pocit z lidí: Větší šance zneužití situace ve váš neprospěch.
- Rozzlobené či netrpělivé chování: S těmito lidmi je méně zábavné a příjemné cestovat.
Inspirace pro dobré výmluvy, pokud se rozhodnete nenastoupit:
- „Děkuji za zastavení, ale rádi bychom se svezli s řidičkou nebo se studenty. „
- "Uff ... (pocit nevolností) zrovna se mi zvedl žaludek z posledního jídla. Raději ještě počkám a zkusím to rozdýchat venku. Přesto děkuji."
- „Víte, nejedete příliš daleko a raději hledám někoho, kdo by mě svezl až do finální destinace (bez ohledu na to, jak daleko řidič jede)."
Ve chvíli, kdy sedíte v autě, pravděpodobně byste nejradši zavřeli oči a konečně si v pohodlí odpočinuli. To by ale vzhledem k řidiči bylo nezdvořilé. Stopařům často zastavují kamioňáci a lidé na služebních cestách, kteří očekávají, že jim cestu zpříjemníte a budete si s nimi povídat. Využijte rozhovoru a zeptejte se na zajímavá místa v okolí, doporučení, kde se dobře najíst či vyspat. Zkušenosti místních mohou být k nezaplacení. Rovněž se podělte i o svoje příběhy a plány. Nejenom pro vás ale i pro řidiče je to zážitek a šance se dozvědět něco nového.
Dohodněte se na místě, kde vás řidič vysadí. Ve městech se stopuje špatně, proto zvolte benzínovou stanici nebo odpočívadlo před vjezdem do města. Jestliže je město vašim společným cílem, nechte se vysadit u nádraží, turistické památky či jiného frekventovaného místa, vyhnete se tak bloudění v zapadlých uličkách.
Pár tipů na závěr:
Kamioňáci jsou přátelé stopařů. Než se necháte jedním vysadit, zeptejte se, zda nějaký kolega nejede stejným směrem jako vy. Vysílačkou se mohou domluvit, kde si vás předají a tím vám značně ulehčit cestování.
Zkuste být i originální a jděte na to jinak. Vlajka, hudební nástroj či opravdu velký suvenýr z cest může řidiče zaujmout a několik jich zastaví jen proto, aby se vás zeptali, jak se vám s nákladem cestuje, a vyslechli si váš příběh.
Mějte časovou rezervu. Pokud potřebujete být v určitý čas na určitém místě, vydejte se na cestu s dostatečným předstihem. Doporučujeme si také zjistit, jak se nejlépe dostat do vašeho cíle vlakem/autobusem, pro případ, že stopování opravdu nepůjde a vy se dostanete do časové tísně.
Extra tipy pro bezpečnost
- Dejte vědět svým přátelům a rodině, kam míříte a stanovte si čas, kdy se jim ozvete.
- Před tím, než nasednete, oznamte řidiči, že posíláte číslo SPZky svému kamarádovi nebo alespoň na oko tak učiňte.
- Buďte sebevědomí, seďte vzpřímeně v sedadle, koukejte řidiči do očí a buďte uvolnění.
- Snažte se být nekonfliktní a nepouštět se do debat o politice, náboženství či do filozofických věcí.
- Pokud máte špatný pocit z jízdy, tvařte se, že se vám chce zvracet a požádejte o vystoupení co nejdříve.
Pokud vám stopování přijde nucené a máte pocit, že zneužíváte lidi, tak věřte, že na světě je plno lidí, kteří naopak budou mít radost, že vám můžou pomoci. Ve výsledku je to skoro nic nestojí a ještě jim zlepšíte den, když jim projevíte svůj vděk.
Proto kdykoliv se rozhodnete stopovat, tak je základ se nestydět a umět říct ne, pokud to situace vyžaduje. Pokud se budete řídit všemi pokyny a svou vlastní intuicí, stopování se stane zábavné, bezpečné a potkáte plno úžasných lidí po cestě.
Chystáte se tedy vyzkoušet stopování na další cestě nebo už máte pár stopů za sebou? Podělte se o vlastní zkušenosti a tipy v komentářích!
Napiš komentář