Jazyk a kultura v Rumunsku

Oficiálním jazykem Rumunska je rumunština, románský jazyk, který je takovým jazykovým ostrůvkem v okolí slovanských jazyků sousedících států. Často se lze také setkat s maďarštinou. Ale dnes už se zde domluvíte i anglicky, především mladá generace nemá s angličtinou problémy, ale občas se domluvíte i německy či francouzsky především se staršími lidmi.

Náboženství a rumunské svátky

Rumuni vyznávají pravoslavné křesťanství a s ním jsou spojené tradice a svátky. Mnoho lidových zvyků souvisí s narozením a úmrtím člověka, ale také se svatbou. K nejvýznamnějším církevním svátkům patří Velikonoce, Vánoce, ale také svátek sv. Ondřeje (30. listopad), svátek sv. Mikuláše (6. prosinec) a svátek Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna).

Rumunská keramika

Z Rumunska si můžete dovézt třeba nějakou pěknou keramiku, která se vyrábí ve více regionech a každá oblast má své typické zdobení.

Hrabě Drákula

S Rumunskem je neodmyslitelně spjata postava hraběte Drákuly, kvůli níž do této země míří mnoho turistů, aby šli po stopách tohoto upíra. Postavě hraběte Drákuly dal život spisovatel Bram Stoker koncem 19. století, který děj příběhu umístil do Transylvánie (Sedmihradska), kde nikdy předtím nebyl. Až později si lidé spojili postavu upíra s historickým knížetem Valašska, který se jmenoval Vlad Tepeş a proslavil se bojem proti Turkům i velkou krutostí vůči svým zajatcům a nepřátelům. Vysloužil si tak přezdívku „Napichovač“ kvůli bolestnému způsobu mučení a zabíjení – napichování svých nepřátel na kůl.

Rumunské památky zapsané v UNESCO

Rumunsko má v současné době 7 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

teePandaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 100875 pírek.

1 pírko = 1 koruna