Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě na Slovinsko:

Vstupní podmínky

Slovinsko se nachází v Schengenském prostoru, pro vstup tedy stačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas. S sebou si můžete přivézt cokoliv, co používáte k osobnímu užití, omezení se ovšem týká alkoholu a cigaret. V konkrétních číslech se jedná o maximum 800 cigaret, 200 doutníků nebo 1 kilo tabáku. Pro členy EU zde nejsou žádná omezení týkající se hotovosti.

Co se týče zvířat, psi, kočky a fretky musí být označeny mikročipem a jejich vlastník musí mít jejich platný cestovní pas a očkovací průkaz, prokazující, že je zvíře naočkované proti vzteklině. Pro ostatní zvířata platí více specifické podmínky, o nichž je vhodné se předem informovat.

Měna a ceny

V lednu 2007 byl tolar nahrazen eurem. Slovinsko je vybaveno množstvím bankomatů pro rychlý výběr, peníze si rovněž můžete vyměnit ve směnárnách, bankách, cestovních kancelářích, benzinových stanicích i ve větších nákupních centrech. Většina restaurací, hotelů a obchodů přijímá platební karty.

Slovinsko je rozhodně levnější než většina jeho sousedních zemí, ceny se ovšem samozřejmě liší místo od místa. V turistických centrech můžete očekávat o trochu vyšší ceny, jde také o to, jakou restauraci či hotel si vyberete.

Dávat spropitné není nutné, v některých případech je již zahrnuto v ceně. Pokud to ovšem není váš případ, obecně zde platí, že když jste s jídlem či službou spokojeni, 10 % z ceny je adekvátní.

Zdraví a bezpečí

Do Slovinska je nutné vzít si sebou evropský průkaz zdravotního pojištění, který vám zajistí stejnou péči a přístup do veřejných zdravotnických sektorů stejně jako občanům Slovinska. Pokud bude nutné zaplatit za zdravotnickou péči v hotovosti, uschovejte si účty a po návratu do ČR je předložte pojišťovně, která vám je uhradí. Protože evropský průkaz zdravotního pojištění vám zajistí proplacení pouze nezbytné zdravotní péče, je vhodné zaplatit si také cestovní pojištění, které vám pokryje jak potřebnou zdravotní péči, tak další služby.

Při cestě do Slovinska není potřeba žádné speciální očkování, doporučované je pouze očkování proti tetanu. Vyhledat lékařskou pomoc tam není žádný problém - téměř v každém městě se nachází zdravotní středisko a ve většině měst najdete i lékárnu, která mívá otevřeno nonstop.

Pozor byste si měli dát na klíšťata, v létě mohou být otravní také komáři, proto se doporučuje nezapomenout doma repelent a po každé vycházce se prohlédnout.

Ve Slovinsku vám nehrozí žádné větší nebezpečí, pouze se můžete stát obětí krádeže. Proto byste s sebou pro jistotu neměli nosit větší obnosy peněz, cennosti si nechávat na hotelu a auto parkovat na veřejných místech. Doporučuje se také okopírovat si před cestou všechny důležité dokumenty. Ve velkých městech můžete narazit na bezdomovce, kteří vás budou prosit o peníze, bát se jich ale nemusíte.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem je slovinština, ovšem velká část Slovinců ovládá angličtinu nebo němčinu, takže se určitě domluvíte. Pokud se ale naučíte některé z ustálených frází, zaručeně slovinské obyvatele potěšíte. V určitých oblastech se díky etnickým komunitám vyskytuje také italština a maďarština.

Místní zákazy

Pokud se chcete vyhnout pokutě, měli byste mít na paměti, že ve Slovinsku je zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna