Praktické informace do Slovinska

Kompletní praktické informace při cestě do Slovinska:

Vstupní podmínky

Slovinsko se nachází v Schengenském prostoru, pro vstup tedy stačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Vstup s dětmi do Slovinska

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Cestování se zvířaty do zahraničí

Co se týče zvířat, psi, kočky a fretky musí být označeny mikročipem a jejich vlastník musí mít jejich platný cestovní pas a očkovací průkaz, prokazující, že je zvíře naočkované proti vzteklině. Pro ostatní zvířata platí více specifické podmínky, o nichž je vhodné se předem informovat.

O cestování se zvířaty se dočtete více v článku: Cestování se zvířaty do zahraničí.

Dovoz a vývoz zboží

S sebou si můžete přivézt cokoliv, co používáte k osobnímu užití, omezení se ovšem týká alkoholu a cigaret. V konkrétních číslech se jedná o maximum 800 cigaret, 200 doutníků nebo 1 kilo tabáku. Pro členy EU zde nejsou žádná omezení týkající se hotovosti.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

V lednu 2007 byl tolar nahrazen eurem.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Slovinsko je vybaveno množstvím bankomatů pro rychlý výběr, peníze si rovněž můžete vyměnit ve směnárnách, bankách, cestovních kancelářích, benzinových stanicích i ve větších nákupních centrech. Většina restaurací, hotelů a obchodů přijímá platební karty.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny ve Slovinsku

Slovinsko je rozhodně levnější než většina jeho sousedních zemí, ceny se ovšem samozřejmě liší místo od místa. V turistických centrech můžete očekávat o trochu vyšší ceny, jde také o to, jakou restauraci či hotel si vyberete.

Výše spropitného

Dávat spropitné není nutné, v některých případech je již zahrnuto v ceně. Pokud to ovšem není váš případ, obecně zde platí, že když jste s jídlem či službou spokojeni, 10 % z ceny je adekvátní.

Zdraví a bezpečí

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Do Slovinska je nutné vzít si sebou evropský průkaz zdravotního pojištění, který vám zajistí stejnou péči a přístup do veřejných zdravotnických sektorů stejně jako občanům Slovinska. Pokud bude nutné zaplatit za zdravotnickou péči v hotovosti, uschovejte si účty a po návratu do ČR je předložte pojišťovně, která vám je uhradí. Protože evropský průkaz zdravotního pojištění vám zajistí proplacení pouze nezbytné zdravotní péče, je vhodné zaplatit si také cestovní pojištění, které vám pokryje jak potřebnou zdravotní péči, tak další služby.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Zdravotní rizika a očkování

Při cestě do Slovinska není potřeba žádné speciální očkování, doporučované je pouze očkování proti tetanu. Vyhledat lékařskou pomoc tam není žádný problém - téměř v každém městě se nachází zdravotní středisko a ve většině měst najdete i lékárnu, která mívá otevřeno nonstop.

Pozor byste si měli dát na klíšťata, v létě mohou být otravní také komáři, proto se doporučuje nezapomenout doma repelent a po každé vycházce se prohlédnout.

Bezpečnost ve Slovinsku

Ve Slovinsku vám nehrozí žádné větší nebezpečí, pouze se můžete stát obětí krádeže. Proto byste s sebou pro jistotu neměli nosit větší obnosy peněz, cennosti si nechávat na hotelu a auto parkovat na veřejných místech. Doporučuje se také okopírovat si před cestou všechny důležité dokumenty. Ve velkých městech můžete narazit na bezdomovce, kteří vás budou prosit o peníze, bát se jich ale nemusíte.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem je slovinština, ovšem velká část Slovinců ovládá angličtinu nebo němčinu, takže se určitě domluvíte. Pokud se ale naučíte některé z ustálených frází, zaručeně slovinské obyvatele potěšíte. V určitých oblastech se díky etnickým komunitám vyskytuje také italština a maďarština.

Místní zákazy

Pokud se chcete vyhnout pokutě, měli byste mít na paměti, že ve Slovinsku je zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách.

Slovinské památky zapsané v UNESCO

Slovinsko má v současné době 4 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

  • Škocjanské jeskyně
  • Prehistorická kůlová obydlí v Alpách
  • Dědictví rtuti - Idrija
  • Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy

Počasí a doba návštěvy

Slovinsko se nachází v mírném podnebném pásu, střídají se zde tedy čtyři roční období. Nicméně, i přes svou malou rozlohu, se zde rozlišují hned tři podnebné typy. Na severovýchodě se nachází kontinentální klima s teplým létem a studenou zimou, v Alpách je klima horské, tudíž je zde méně teplé léto a naopak tvrdší a delší zima.  Na pobřeží převládá klima středomořské s mírnou zimou a dlouhým teplým suchým létem.

Kdy jet do Slovinska

Celkově nejlepší doba na návštěvu Slovinska je léto, kdy teploty šplhají do 30°C a překvapit vás mohou pouze občasné krátké silné bouřky. Rovněž podzim je výborný čas pro návštěvu této země, teplota se mírně ochladí, což je pro aktivní dovolenou určitě příjemnější, a tím že končí prázdniny je zde méně lidí. Jedinou nevýhodou je trochu častější výskyt deště.

V zimě je Slovinsko studené, proto je to ideální doba pro příznivce zimních sportů. Na jaře je toto místo opět v rozpuku, a přestože se může zdát velmi lákavé navštívit přírodu probouzející se ze zimního spánku, měli bychom si dávat pozor na počasí, které je v této době opravdu nevyzpytatelné, a vítr, slunce, chladno a déšť se bez varování střídají jako ponožky.

Aktuální počasí v Slovinsko

KakiCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna