Ať už se může mnohdy zdát život se zvířaty velmi náročný, i jediný den bez nich je pro nás utrpením. A tak při vybírání dovolené často volíme jen ta místa, kde jsou mazlíčci vítáni.
Jaké jsou ale vlastně možnosti cestování se zvířaty? Většina dopravců v dnešní době umožňuje cestování se zvířaty, je ale třeba se na tuto variantu předem připravit.
Létání
Leteckou přepravu mazlíčků umožňuje dnes již téměř každá aerolinka na světě. Cestovat mohou vaši miláčci jednak na palubě, tak i v zavazadlovém prostoru. O tom rozhoduje nejen samotná aerolinka, ale zejména velikost vašeho mazlíčka. Každá aerolinka má své vlastní přepravní podmínky, kterými je nutno se řídit a je dobré si je předem nastudovat. Připravili jsme pro vás ale pár tipů, které je možno využít bez ohledu na typ vašeho dopravce.
- Navštivte veterináře - Každá světová aerolinka po vás bude vyžadovat potvrzení od veterináře o zdravotním stavu vašeho mazlíčka. Je nutné, aby vaše zvíře netrpělo žádnou nemocí a bylo naočkováno proti vzteklině, aby tak neohrozilo ostatní pasažéry, popřípadě jiná zvířata na palubě. Veterinární zprávu uchovejte na pečlivém místě a hlavně ji nezapomeňte vzít s sebou, byla by to stejná katastrofa jako nechat doma vaši letenku. Pamatujte, že všechna tato potvrzení by neměla být starší než 7 dnů, s návštěvou veterináře tak počkejte až na chvíli těsně před odletem.
- Připněte identifikaci - Není třeba myslet hned na to nejhorší, zároveň je ale dobré počítat s tím, že se kromě vašich zavazadel může ztratit i váš mazlíček. Nezapomeňte jej proto řádně označit – na identifikační štítek napište své jméno, telefonní číslo i cílovou destinaci. Kromě mazlíčka raději označte i ostatní věci – přepravní box nebo i vodítko.
- Jídlo a pití - Komu by se chtělo cestovat s prázdným žaludkem? Stejně tak jako myslíte na sebe, myslete i na své mazlíčky. Aerolinie vyžadují, aby zvířata byla během transportu nakrmená a napitá. Proto se doporučuje, abyste podali svým miláčkům jídlo i pití ještě před odbavením. Zároveň je ale nepřecpávejte! Výškové změny, turbulence nebo zkrátka jen stres spojený s pobytem v letadle by mohly zbytečně vyvolat pocity nevolnosti a zkomplikovat přepravu.
- Nacvičte si to - Pokud cestujete se zvířetem poprvé, není na škodu jej na létání připravit. Říká se, že jen vědět, co vás čeká, je polovinou úspěchu. Abyste zvíře navykli na cestování, stačí s ním začít pravidelně jezdit autem, čím krkolomnější cesta, tím lépe – případné turbulence jej pak nevystraší. Zároveň se doporučuje mazlíčkovi udělat na letiště exkurzi, zkrátka jej seznamte s ruchem letiště (např. v příletové hale), aby se lépe adaptoval na spoustu lidí a charakteristické zvuky.
- Usnadněte mazlíčkovi cestu - Sami si těžko dokážeme představit cestu v kleci v zavazadlovém prostoru, i proto je nasnadě mazlíčkovi cestu co nejvíce zpříjemnit. Do přepravního boxu mu nezapomeňte přibalit oblíbené hračky (pro psa např. žvýkací uzly, plyšák, balonek), vyhněte se ale věcem, které se dají sníst – zbytečně byste zvířeti podráždili žaludek. Mimo jiné se doporučuje umístit do klece vaše oblečení. Vhodným kouskem je třeba tričko na spaní, ve kterém jste den předem ulehli do postele. Vašemu mazlíčkovi bude tričko vonět jako vy a bude se tak cítit více v bezpečí. Moderním pomocníkem pro cestování se psy jsou pak speciální obojky, které vylučují stejné feromony jako psí matky pro uklidnění štěňat.
Co se týče cen, odvíjí se nejen od velikosti zvířete (a následně potom i velikosti přepravky), ale i od toho, kde se váš mazlíček bude přepravovat. Pro přepravu na palubě jsou vhodná menší zvířata a přepravka zpravidla nesmí přesáhnout rozměry 45x30x20 cm. V zavazadlovém prostoru jsou rozměry samozřejmě větší, zde se mohou přepravovat i zvířata přesahující hmotnost 15 kg. Povolené míry a hmotnosti závisí na konkrétním dopravci. Mějte na paměti, že ceny pro přepravu záleží na celkové hmotnosti zvířete včetně přepravky! Váží-li tedy váš mazlíček například 8 kg, což bývá často limitní hranice pro přepravu na palubě, a přepravka další 2 kg, je možné, že jej nebudete moci na palubě přepravovat.
Nejlevnější letenky jsou pro mazlíčky do cca 8 kg, které je možné vzít s sebou na palubu. U vnitrostátních letů se dostanete na ceny kolem 15 euro. V případě cest za hranice v rámci Evropy dosáhnete na částku 50 eur, naopak při cestách do Asie, Ameriky a jiných mimoevropských zemí, se cena vyšplhá na 70 eur. U zvířat do 15 kg jsou ceny zhruba dvojnásobné a u zvířat nad 15 kg trojnásobné. Tyto dvě skupiny se již musí přepravovat v zavazadlovém prostoru.
Jízda vlakem
Jízda vlakem představuje levnější variantu cestování se zvířaty. V pravidlech, která musíte dodržovat, se ale příliš neliší od létání. Stejně jako při létání je nutné zavolat do dané cestovní společnosti a ujistit se, že je cestování se zvířaty povoleno. Až poté se můžete začít připravovat.
Obrovská výhoda oproti létání je neustálý kontakt se zvířetem. Není totiž jiná možnost než ta, že váš mazlíček cestuje ve stejném kupé nebo přímo na vedlejším sedadle jako každý jiný cestující. Díky tomuto výsadnímu právu ale musíte počítat s tím, že za vašeho miláčka zaplatíte ve většině případů stejně jako za další osobu. V některých případech mohou mazlíčci cestovat zadarmo, převážně ti, kteří jsou malých rozměrů, a tak se v přepravce lehce vejdou pod sedadlo. U větších zvířat, která přepravujete volně a která musí být vybavena náhubkem, se cena zpravidla pohybuje okolo poloviny ceny vašeho lístku.
Výhoda jízdy vlakem oproti létání je neustálý kontakt se zvířetem, i v případě většího psa.
Nevýhodu představuje fakt, že vlak bohužel nedisponuje zavazadlovým prostorem, a tak ve většině případů není možné z kapacitních důvodů cestovat s velkým zvířetem. Obecně platí, že se zvířetem do 10 kg můžete cestovat vcelku bez problémů. U větších zvířat je nutné se informovat u příslušného dopravce, ve většině případů však platí, že cestování s nimi není povoleno.
S nepřítomností zavazadlového prostoru souvisí i pravidlo 1 pasažér = 1 zvíře. Pokud tedy vlastníte hned dva čtyřnohé kamarády, nezbývá nic jiného než si vybrat jen jednoho z nich nebo zvolit jiný způsob dopravy.
Zároveň pamatujte na to, že ve vlaku necestujete sami. Jednou z podmínek cestování vlakem je nenarušování klidu jiných cestujících. V případě, že si kdokoli z vašeho okolí bude stěžovat, by vaše dovolená mohla být u konce ještě dřív, než pořádně začala.
Jízda autobusem
Jízda autobusem se v mnohém podobá jízdě vlakem. Oproti němu je však cestování v autobuse ještě více stísněné, a tak se i samotné společnosti v naprosté většině případů brání tomu, aby mazlíčci cestovali spolu se svými pány. Tato forma cestování je tedy z našeho hlediska ta nejméně vhodná.
Jízda autem
Jako nejlepší způsob cestování se nám naopak jeví jízda autem. Je to způsob, který vás ničím nesvazuje a je pro vašeho mazlíčka nejméně stresující. Autem můžete přepravovat zvířata různé velikosti (v závislosti na velikosti vašeho auta) a různého počtu – na rozdíl od vlaku si zde tedy neplatí pravidlo 1 cestující = 1 zvíře.
Pro cestování v rámci Evropy budete potřebovat několik věcí:
- Evropský cestovní pas
- Povinná očkování (např. proti vzteklině)
- Mikročip
Po očkování proti vzteklině je třeba počkat 21 dní a zároveň myslet na to, že ještě před očkováním už musí být váš mazlíček načipován. Nepodceňujte ani cestovní pas, je možné, že jej při přejezdu hranic budete muset ukazovat společně s dokladem o platném očkování.
Za transport zvířat v autě neplatíte žádné poplatky, je ale nutné myslet na to, že cesta i ubytování se musí naplánovat předem. Kromě nutných věcí, jako jsou hračky, pelíšek, jídlo a pití, musíte počítat s tím, že ne všechny hotely akceptují zvířata. Můžete se setkat s ubytováním, kde budou zvířata vítána zadarmo, běžně se ale účtují poplatky ve výši 5-10 euro na den.
Pomýšlejte na svého mazlíčka jako na další osobu a snažte se mu zpříjemnit cestu, jak jen to jde.
Další věcí, na kterou je třeba myslet a je více než vhodné si ji předem prostudovat, je fakt, že ne do všech zemí je umožněn vstup všem plemenům.
Vezmeme-li jako příklad Čechy tolik oblíbené Chorvatsko, buďte opatrní se psy typu „bull“. Vstup mají totiž povoleny jen ty typy, které mají uznané FCI a mají průkaz původu (ten je potřeba vzít s sebou!). Tato plemena zahrnují stafordšírského bulteriéra, amerického stafordšírského bulteriéra, bulteriéra a miniaturního bulteriéra. „Bull“ plemena neuznaná FCI, stejně tak kříženci typu „bull“, s vámi bohužel cestovat nesmí.
Podobná pravidla platí například i pro vstup do Německa. Naopak například Itálie neumožňuje vstup s mláďaty, která jsou mladší než 3 měsíce. Před samotnou cestou je tedy nutné si všechna tato opatření různých zemí pečlivě nastudovat.
Mějte vždy na cestě obojek, vodítko a náhubek.
Při návštěvě cizích zemí nesmíte zapomenout ani na dodržování určitých zásad. Jsou místa, kam své mazlíčky vzít zkrátka nemůžete – např. muzea, některé restaurace a podobně. I na veřejnosti ale platí jistá pravidla. Psi se nesmí volně pohybovat jinde, než na místech k tomu určených, a ve většině případů musí být opatřen náhubkem. Nezapomeňte se tedy i těmito věcmi před cestou vybavit, ať ve výsledku místo odpočinku nesháníte obojky, vodítka a náhubky „po všech čertech“.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu cestování, nezapomínejte na svého mazlíčka pomýšlet jako na další osobu. Sami si jen těžko dokážeme představit cestovat ve stejných podmínkách, a tak jim zpříjemněte cestu, jak jen to jde. Máte už své zaběhlé způsoby, kterými svým mazlíčkům cestování usnadňujete? Jaké jsou vaše zkušenosti s tímto typem cestování? Podělte se s námi a ostatními čtenáři!
Napiš komentář