Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Černé Hory:

Vstupní podmínky

Pro vstup do země vám postačí platný doklad – pas či občanský průkaz, který si z bezpečnostních důvodů také ofoťte. Při pobytu do třiceti dnů délky nemusíte zařizovat oficiální víza, nicméně v některých ročních obdobích po vás při vstupu do země mohou vyžadovat poplatek v hodnotě kolem padesáti eur. Aktuální výši poplatku zjistíte při kontaktování české ambasády.

Měna a ceny

Černá Hora patří mezi země cenově srovnatelné s Českou republikou. Procestovat ji můžete ve velmi levném stylu za využití jednoduchých hostelů a vlastních zásob. Spolu s rostoucím zájmem turistů však také rakotově vzlétly ceny za běžný hotelový pokoj, výhodnější ubytování si proto shánějte s dostatečným předstihem. Když si však občas dopřejete teplé jídlo v restauraci a večerní drink, váš rozpočet se nijak dramaticky nezvýší. Stejně tak výhodné jsou ceny jízdenek do vlaků a autobusů, se kterými snadno procestujete celou zemi.

Oficiální měnou Černé Hory je euro, a ačkoli směnárny jsou ve větších městech, výhodnější je se dostatečnou hotovostí vybavit předem. V případě potřeby jsou banky i bankomaty běžné téměř všude. 

Zdraví a bezpečí

Ačkoli patří Černá Hora mezi relativně bezpečná místa, ve městech, zejména ve večerních hodinách, buďte obezřetní. Noste s sebou spíše menší finanční obnosy a k dispozici mějte i ofocené doklady. Pokud vás přeci jen potká zručný kapsář, zajděte na nejbližší policejní stanici. Ačkoli je jejich jednání většinou vstřícné, obrňte se trpělivostí, neboť úroveň angličtiny nebývá vysoká.

V zemi vám nehrozí žádné výjimečné nebezpečí, už samotný pohyb v místních horách však může být rizikovější, proto si na cestu zajistěte dostatek tekutin a teplého oblečení a samozřejmě nezapomeňte na cestovní pojištění. V případě zdravotních komplikací se obraťte na lékárny, v nočních hodinách potom přímo na nemocnice. Většina z nich vám poskytne kvalitní péči doprovázenou lámavou angličtinou.

Jazyk a kultura

V Černé Hoře narazíte na ortodoxní křesťany i muslimské mešity. Při jejich prohlídce nezapomeňte na střídmější oblečení a respektujte časy případných náboženských obřadů.

Oficiálním jazykem země je černohorština, která, ačkoli spadá do slovanských jazyků, je velmi vzdálená češtině. Na většině míst ve velkých městech se však, ač někdy s obtížemi, domluvíte anglicky.

Jídlo a pití

Zatímco většina zemí láká návštěvníky na vynikající kulinářské zážitky, u Černé Hory se budete muset spokojit s jejími přírodními krásami. Neočekávejte příliš tradičních lahůdek, ve velkých městech se nejčastěji setkáte s těstovinami či pizzou na mnoho způsobů. Podobně jako u sousedních zemí se však můžete i zde dostat k tradičním čevabčiči, kebabu, gulášové polévce či plněné kapse burek. Stopy turecké kultury jsou patrné nejen ve slané kuchyni, ale také v dezertech, kde se nejčastěji setkáte s baklavou.

Naopak v nápojovém lístku se setkáte hned s velkými lákadly. Skvělá jsou místní vína a piva, zejména černé pivo zde stojí za ochutnání. Odborníci jsou černohořané také na přípravu kávy, kterou servírují v tureckém stylu s až téměř rituální obřadností.

Doprava

Do země se dopravíte letecky, autobusem či vlastním vozem. Chcete-li si užít pořádnou dovolenou a poznat co nejvíce míst, spojte návštěvu Černé Hory také se sousedním Chorvatskem, Srbskem a Bosnou-Hercegovinou. Chcete-li vyzkoušet ještě něco mimořádnějšího, můžete připlout parníkem z italského Bari.

Na rozdíl od některých sousedních států je síť veřejné dopravy v Černé Hoře na velmi dobré úrovni. Snadno se tak podíváte po celé zemi za využití autobusů a vlaků, které vám, mimojiné, nabídnou také úchvatné výhledy na černohorskou krajinu.

Počasí

Ačkoli je Černá Hora malou zemí, díky své rozmanitosti se zde setkáte jak s příjemným mírným klimatem v nížinách, tak i s drsnějšími podmínkami v horách. Za návštěvu stojí tato země snad v každém ročním období. Největší nápor turistů, stejně jako největší vedro, vás zde potká v letních měsících. Chcete-li se tedy těmto prvkům vyhnout a přesto si užít krásné počasí, přijeďte na jaře či na podzim. Milovníci zimních sportů si zase budou vychvalovat skvělé lyžařské podmínky v zimních měsících.

Tvé jménoCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna