Praktické informace do Černé Hory

Kompletní praktické informace při cestě do Černé Hory:

Vstupní podmínky

Pro vstup do země vám postačí platný doklad – pas či občanský průkaz, který si z bezpečnostních důvodů také ofoťte. Při pobytu do třiceti dnů délky nemusíte zařizovat oficiální víza, nicméně v některých ročních obdobích po vás při vstupu do země mohou vyžadovat poplatek v hodnotě kolem padesáti eur. Aktuální výši poplatku zjistíte při kontaktování české ambasády.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Náklady a ceny v Černé Hoře

Černá Hora patří mezi země cenově srovnatelné s Českou republikou. Procestovat ji můžete ve velmi levném stylu za využití jednoduchých hostelů a vlastních zásob. Spolu s rostoucím zájmem turistů však také rakotově vzlétly ceny za běžný hotelový pokoj, výhodnější ubytování si proto shánějte s dostatečným předstihem. Když si však občas dopřejete teplé jídlo v restauraci a večerní drink, váš rozpočet se nijak dramaticky nezvýší. Stejně tak výhodné jsou ceny jízdenek do vlaků a autobusů, se kterými snadno procestujete celou zemi.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Oficiální měnou Černé Hory je euro, a ačkoli směnárny jsou ve větších městech, výhodnější je se dostatečnou hotovostí vybavit předem. V případě potřeby jsou banky i bankomaty běžné téměř všude. 

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. . Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Zatímco většina zemí láká návštěvníky na vynikající kulinářské zážitky, u Černé Hory se budete muset spokojit s jejími přírodními krásami. Neočekávejte příliš tradičních lahůdek, ve velkých městech se nejčastěji setkáte s těstovinami či pizzou na mnoho způsobů. Podobně jako u sousedních zemí se však můžete i zde dostat k tradičním čevabčiči, kebabu, gulášové polévce či plněné kapse burek. Stopy turecké kultury jsou patrné nejen ve slané kuchyni, ale také v dezertech, kde se nejčastěji setkáte s baklavou.

Tradiční a populární pití

Naopak v nápojovém lístku se setkáte hned s velkými lákadly. Skvělá jsou místní vína a piva, zejména černé pivo zde stojí za ochutnání. Odborníci jsou černohořané také na přípravu kávy, kterou servírují v tureckém stylu s až téměř rituální obřadností.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Černé Hoře

Ačkoli patří Černá Hora mezi relativně bezpečná místa, ve městech, zejména ve večerních hodinách, buďte obezřetní. Noste s sebou spíše menší finanční obnosy a k dispozici mějte i ofocené doklady. Pokud vás přeci jen potká zručný kapsář, zajděte na nejbližší policejní stanici. Ačkoli je jejich jednání většinou vstřícné, obrňte se trpělivostí, neboť úroveň angličtiny nebývá vysoká.

Zdravotní rizika

V zemi vám nehrozí žádné výjimečné nebezpečí, už samotný pohyb v místních horách však může být rizikovější, proto si na cestu zajistěte dostatek tekutin a teplého oblečení a samozřejmě nezapomeňte na cestovní pojištění. V případě zdravotních komplikací se obraťte na lékárny, v nočních hodinách potom přímo na nemocnice. Většina z nich vám poskytne kvalitní péči doprovázenou lámavou angličtinou.

Cestovní pojištění

Doporučujeme všem cestujícím, aby si při cestování do Černé Hory sjednali základní cestovní pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je černohorština, která, ačkoli spadá do slovanských jazyků, je velmi vzdálená češtině. Na většině míst ve velkých městech se však, ač někdy s obtížemi, domluvíte anglicky.

Kultura a černohorský způsob života

V Černé Hoře narazíte na ortodoxní křesťany i muslimské mešity. Při jejich prohlídce nezapomeňte na střídmější oblečení a respektujte časy případných náboženských obřadů.

Černohorské památky zapsané v UNESCO

Černá Hora má v současné době čtyři zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Cesta do Černé Hory

Do země se dopravíte letecky, autobusem či vlastním vozem. Chcete-li si užít pořádnou dovolenou a poznat co nejvíce míst, spojte návštěvu Černé Hory také se sousedním Chorvatskem, Srbskem a Bosnou-Hercegovinou. Chcete-li vyzkoušet ještě něco mimořádnějšího, můžete připlout parníkem z italského Bari.

Cestovní kanceláří do Černé Hory

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Běloruska.

Doprava v Černé Hoře

Na rozdíl od některých sousedních států je síť veřejné dopravy v Černé Hoře na velmi dobré úrovni. Snadno se tak podíváte po celé zemi za využití autobusů a vlaků, které vám, mimojiné, nabídnou také úchvatné výhledy na černohorskou krajinu.

Cestování autem v Černé Hoře

Pokud chcete cestovat autem pouze po Černé Hoře a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Černé Hoře vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Ačkoli je Černá Hora malou zemí, díky své rozmanitosti se zde setkáte jak s příjemným mírným klimatem v nížinách, tak i s drsnějšími podmínkami v horách.

Kdy jet do Černé Hory

Za návštěvu stojí tato země snad v každém ročním období. Největší nápor turistů, stejně jako největší vedro, vás zde potká v letních měsících. Chcete-li se tedy těmto prvkům vyhnout a přesto si užít krásné počasí, přijeďte na jaře či na podzim. Milovníci zimních sportů si zase budou vychvalovat skvělé lyžařské podmínky v zimních měsících.

Aktuální počasí v Černá Hora

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna