Věž Burana

1 recenze

Věž Burana stojí osamocená ve stepi ca. 80 km východně od hlavního města Biškek a 12 km od nejbližšího města Tokmok. Vež je nyní jedinou připomínkou zaniklého města Balasagun, které stávalo na Hedvábné stezce. Věž byla pravděpodobně minaretem 45 m vysokým, později byla při zemětřesení poškozena a při poslední rekonstrukci snížena na 25 m. Burana byla postavena pravděpodobně na přelomu 10. a 11. století a tím je jednou z nejstarších dochovaných architektonických památek ve Střední Asii. Dnes slouží jako vyhlídková věž, je z ní výhled na okolní stepi i pěkné pamorama Ťan-Šanu. Kolem věže se nacházelo pohřebiště, z něhož se dochovalo několik desítek petroglyfů, je tu i malé vlastivědné muzeum.

Do nejbližšího města - Tokmoku jezdí poměrně často z Biškeku maršrůtky, dále k věži se dostanete pouze taxíkem. Taxikáři ovšem na nádraží v Tokmoku na turisty čekají. Většinou mají všichni jednotnou cenu za  to, že turisty k věži odvezou, hodinu na ně počkají a přivezou zpět na tokmocké nádraží. Návštěva věže může být příjemným zpestřením několikahodinové cesty z Biškeku k jezeru Issyk Kul.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Recenzováno: 29.01.2018

Zajímavá stavba v zemi nikoho. Za vstup do věže se platí drobný poplatek (60 som), stejně jako do přilehlého muzea (50 som). Schody ve věži jsou velmi úzké, celkem strmé, ale hlavně neosvětlené. Takže už samotný výstup/sestup je docela zážitek. Odměnou jsou krásné výhledy po okolí.

Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi