Doprava

Doprava do Kyrgyzstánu

Do Kyrgyzstánu je cesta jakkoliv jinak než letadlem zdlouhavá. Z ČR nelétá do Biškeku žádná přímá linka. Nejlepší spojení mezi Prahou a Biškekem nabízejí turecké aerolinky a to s přestupem v Istanbulu. Dále je možné cestovat s přestupem v Moskvě, Minsku, či Kyjevě. 

Cestovaní po Kyrgyzstánu

Letadlem

V Kyrgyzstánu funguje i dobrá vnitrostátní letecká doprava, všechna větší města mají svá letiště a ceny vnitrostátních letů jsou nižší než v Evropě. Letecká cesta mezi Biškekem a druhým největším kyrgyzským městem Oš je dokonce doporučována, neboť mezi oběma městy není asfaltová silnice. Zde létají spoje několikrát denně. Z Biškeku je i velmi dobré letecké spojení do ostatních středoasijských metropolí.

Vlakem

Co se týče vlakové dopravy, tak v Kyrgyzstánu moc rozvinuta není. Funguje tu jen jedna vnitrostátní linka a sice z Biškeku k jezeru Issyk Kul, ovšem je pouze sezónní. Z Biškeku se ale několikrát týdně dostanete vlakem do kazašské Almaty a dále přes několik kazašských měst až do Moskvy.  Na tyto linky jsou nasazovány vlaky, jimž se v ruštině říká pojezd. V těchto vlacích se leží, v ceně je i povlečení.

Autobusem

Autobusová doprava v Kyrgyzstánu moc rozšířená není, klasickými zájezdovými autobusy se dostanete z Biškeku na sever do Kazachstánu i dále do Ruska.

Vnitrostání doprava

Vnitrostání doprava je téměř kompletně organizována maršrůtkami, tedy mikrobusy. Tyto mají svá čísla a jezdí po celé zemi na pravidelných trasách, všechny obydlené obce mají spojení maršrůtkou s nejbližším městem.

Jen Biškek a druhé největší město v Kyrgyzstánu Oš na jihu země navzájem nemají spojení maršrůtkou, toto zajišťují sdílené soukromé automobily, které potenciální klienty chytají před budovou západního nádraží (západnyj vokzal) v Biškeku.

Ve všech větších městech funguje dobrý systém MHD. Jízdné se platí přímo u řidiče. Pro MHD jezdí také maršrůtky, v Biškeku i trolejbusy a větší autobusy.

Veřejná doprava na výletní místa bývá mimo sezónu omezená. Na tato místa je dobré si dohodnut soukromou dopravu v nějaké cestovní kanceláři, nebo si najmut taxík. Ne všechny taxíky mají taxametr. S některými taxikáři je třeba cenu předem domluvit. Cena jízdného taxíkem s taxametrem je ca. 10Kč/km.

Údajně je prý velmi dobré jezdit v Kyrgyzstánu stopem, řidiči stopaře berou a za stop se neplatí. Pokud se rozhodnete stopovat, tak si určitě přečtete článek s rady a tipy pro stopování.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna