Jazyk a kultura v Kyrgyzstánu

Úředním jazykem je sice kyrgyzština, ale vzhledem k historii země, kdy po několik desetiletí byla úředním jazykem i ruština, je tu tento jazyk velmi rozšířen a ovládá ho dokonce i více lidí než kyrgyzštinu. Výuka ruštiny je v kyrgyzských školách běžná i dnes. Je mnohem těžší najít obyvatele Kyrgyzstánu, který neumí rusky, než takového, který neumí kyrgyzsky. Rusky se tu domluvíte prakticky s každým.

Domluvit se zde anglicky je poměrně složité a to i s mladou generací. Pokud neovládáte ruštinu, naučte se před cestou alespoň číst azbuku, určitě se vám to vyplatí.

Složení obyvatel a názvy ulic

Ca. 85 % obyvatel země jsou Kyrgyzové, ca. 10 % tvoří Rusové a zbytek ostatní národy bývalého SSSR, mezi nejpočetnější patří Uzbeci a Ukrajinci.

Zajímavostí zdejších měst je to, že ulice mají dva názvy – ruský a kyrgyzský. Zatímco dostupné mapy Kyrgyzstánu jsou sovětské, nebo ruské provenience  a používají ruské názvy ulic, náměstí apod., v terénu jsou názvy již v kyrgyzštině. Pokud se v mapě ztratíte, tj. nebudete moci najít ulici, v níž se právě nacházíte, zeptejte se nějakého kolemjdoucího na ruský název, ten již zcela jistě na mapě najdete.

Kultura a kyrgyzský způsob života

Velmi obdivované místními obyvateli je Rusko a především jeho prezident, který je považován za přítele kyrgyzského národa. Z českých reálií zná mnoho Kyrgyzů Julia Fučíka, který se v meziválečném období v Kyrgyzstánu zúčastnil několika mládežnických projektů zaměřených na výstavbu zdejší infrastruktury. V Biškeku je po něm pojmenovaná ulice. I J. Fučík je považován za přítele Kyrgyzů a zaráží je, že Češi o těchto Fučíkových aktivitách nemají ponětí.

Za turistikou a trekingem

Do Krygyzstánu jako vysokohorského státu se jezdí především za turistikou a trekingem. Veškeré horské turistické stezky, chaty, ukazatele, značení apod. zde byly vybudovány ještě v dobách SSSR. Od té doby tu toho bylo nově vybudováno velmi málo, ale na druhou stranu se to sovětské neničí, ale udržuje. Tudíž, pokud máte doma nějakého průvodce ze 70. tých či 80. tých let na téma "Hory SSSR," bude s velkou pravděpodobností stále aktuální.

HoubickaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna