Kyrgyzstán

Vnitrozemský stát ve Střední Asii, který vznikl rozpadem Sovětského svazu v roce 1991. Stát je to zhruba třikrát větší než Česká republika, ale obyvatel má jen šest milionů.

Kyrgyzstán je rájem pro horaly a milovníky hor a všeho s horami spojeného, neboť 94 % jeho území leží v nadmořské výšce nad 1000 m. n. m. a 30 % území leží dokonce výše než 3000 m. n. m. Jeho severní hranici tvoří vrcholky Ťan-Šanu a západní Pamíru.

Z pěti hor, které v bývalém Sovětském svazu byly vyšší sedmi tisíc metrů, jsou v Kyrgyzstánu, nebo na jeho hranicích, tři.

Další zajímavostí na této zemi je, že je to země skutečně vnitrozemská, neboť žádný jiný stát to nemá k nejbližšímu moři tak daleko, jako právě Kyrgyzstán. Na území této země leží jedno z největších horských jezer na světě – bezodtoké jezero Issyk-kul, jež nabízí možnost relaxace a vodních sportů.

Kyrgyzstán je zemí, která více než kulturní památky nabízí horskou přírodu, v mnoha regionech ještě téměř panenskou. To ovšem neznamená, že si ji nemohou užít i lidé, kteří outdoorovým aktivitám zrovna neholdují. Tito si mohou užívat horských jezer, termálních pramenů či archeologických památek na dávné obyvatele regionu. Přesto, že měst zde není mnoho, všechna nabízejí dostačující infrastrukturu i kulturní zázemí.

Z kulturního hlediska se v této zemi mísí vlivy středoasijské s ruskými a sovětskými a místní obyvatelé, ať jsou jakékoliv národnosti, jsou velmi družní a nápomocní. Lepší, než o zemi mnohokrát číst, je navštívit ji a zažít na "vlastní kůži," určitě nikdo nebude touto zemí zklamán, spíše velmi mile překvapen.

 

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Kyrgyzstánu

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce