Praktické informace do Kyrgyzstánu

Kompletní praktické informace při cestě do Kyrgyzstánu:

Ubytování

Hledání ubytování

V zemi je poměrně dost hotelů, hostelů a dalších ubytovacích kapacit. Mnoho z nich lze zarezervovat přes booking, případně si přečtete krátký článek: jak najít levné ubytování na cestách. Pokud se rozhodnete jet "na blind", rovněž by neměl být problém ubytování sehnat.

V malých městech či výletních destinacích se nabízí ubytování i v soukromí. Mnoho z ubytovatelů nabízí i stravování. Turistická sezóna trvá od června do poloviny září. Mimo sezónu je většina ubytování v soukromí mimo provoz, zavřeny bývají i některé hotelové rezorty. V tuto dobu jsou možnosti omezené, to ale neznamená, že ubytování nenajdete. Pokud nebudete moci nalézt ubytování, zeptejte se místních lidí, ti vám zcela jistě pomohou.

Ubytování na sútky

Ubytování v hotelích se poskytuje na časové období zvané "sútki." Toto v ruštině znamená 24 hodin. Některé hotely mají pevně stanoveno, od kdy se lidé mohou nastěhovat, a do kdy se musí vystěhovat. Jiné hotely to mají zařízeno tak, že od doby nastěhování začíná běžet 24 h, za něž se platí cena uvedená v ceníku.

Ubytování v soukromí

Mnoho ubytování v soukromí, především na vesnicích a v malých městech, má wc a koupelnu zvlášť mimo dům na dvoře. Tyto jsou za tmy špatně osvětlené, hodí se vlastní svítilna. Ubytování v soukromí si před zaplacením a nastěhováním zkontrolujte, zda funguje elektřina, teče voda, jdou dovřít okna apod. Ubytování v soukromí má tu výhodu, že vám domácí pomůže najít někoho, kdo vás odveze, kam potřebujete, zatelefonuje do objektu, kam jedete, zda mají otevřeno apod.

Vstupní podmínky

Občané EU mohou již několik let cestovat do Kyrgyzstánu na turistický pobyt, který nepřevyšuje 60 dní, bez víza.

Cestovní dokumenty

Pro všechny ostatní typy pobytů, nebo pro turistické pobyty delší 60 dní, je třeba vízum, které se neuděluje na hranicích a je třeba si ho vyřídit předem na kyrgyzském konzulátu. Nemusí to být nutně v zemi, odkud žadatel pochází.

Jinak pro cesty do Kyrgyzstánu je nutný cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po ukončení pobytu v zemi.

Velvyslanectví v Kyrgyzstánu

Kontakt na velvyslanectví Kyrgyzstánu, pod jehož působnost spadá i ČR je zde.

Měna a ceny

Měna: Kyrgyzský som (Лв) a aktuální kurz: 1 KGS = 1 CZK

Náklady a ceny v Kyrgyzstánu

Cenová úroveň je zde nižší než v ČR, ceny tu jsou zhruba na 70 % českých cen. Mírně levnější je v regionu jen Kazachstán, důvodem je, jak zjistíte v kyrgyzských obchodech, že téměř veškeré zboží je z dovozu a to právě z Kazachstánu.

Pokud nevyhledáváte luxus, tak tu můžete vyjít s ca. 120 EUR na týden. Co se týče vstupného do muzeí, tak tu existují sice dvojí ceny pro místní a pro cizince, ale i tak je oproti ČR jejich výše téměř zanedbatelná.

Příklady cen

  • 1 jízda MHD: 10 KGS
  • vstupné pro cizince do muzeí: 50 KGS
  • 1,5 l limonády v plastové láhvi: 70 KGS
  • jídlo v levnější restauraci: 150 KGS
  • Jízdné maršrůtkou Biškek – Čolpon Ata, ca. 5 h jízdy: 350 KGS
  • taxi Tokmok – Burana včetně hodinového čekání: 1000 KGS
  • koupání v termálech: 100 KGS na hodinu
  • bochník chleba: 30 KGS
  • dvoulůžkový pokoj v hotelu*: 1500 KGS

Spropitné v Kyrgyzstánu

V restauracích s obsluhou se k účtu připočítává 10 % za obsluhu.

Jídlo a pití

Kyrgyzská kuchyně a speciality

Kyrgyzská kuchyně je založena na mase. Méně se tu jí vepřové, více skopové maso. Příloha k masu, rýže či brambory, je většinou malá a ke všem jídlům se jí chléb. 

Populární ovoce

Vzhledem k tomu, že Kyrgyzstán leží v poměrně vysoké nadmořské výšce, je nabídka místního ovoce a zeleniny značně omezena. Z místní produkce pocházejí jablka a hrušky, rajčata, okurky a zelí, téměř vše ostatní je dovoz. Velmi šťavnaté a sladké jsou hrušky od jezera Issyk Kul, na jihu země se daří vlašským ořechům.

Stravování v Kyrgyzstánu

Velmi populární je stravování se kromě restaurací i v samoobslužných jídelnách, rusky stolovaja.

V každé větší obci je pobočka obchodního řetězce Narodnyj, která má otevřeno nonstop. Jedná se o supermarket s potravinami a drogerií. V Biškeku najdete velmi dobře zásobovaný zbožím z Ruska a Kazachstánu supermarket Frunze za hlavním vlakovým nádražím, stačí přejít po lávce přes koleje.

Tradiční a populární pití

Populárním nápojem je čaj, je tu oblíbenější než káva a v restauracích se běžně prodává nejen po šálcích, ale i po konvičkách.

Populární tu je i pití piva, dováží se sem pivo z Ruska, ČR i dalších zemí, tudíž výběr piv v obchodech je velmi bohatý. Poměrně bohatý je i výběr vín a tvrdého alkoholu z dovozu.

Alkohol je povoleno pít až od 21 let věku.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní rizika

Co se týče zdraví, tak Kyrgyzstán jako poměrně chladná země nepředstavuje žádné větší zdravotní riziko. Spíše než se zákeřnými chorobami počítejte s nachlazením, docela zákeřný tu je chladný vítr za teplého a slunečného dne. Při vysokohorské turistice se může vyskytnout vysokohorská nemoc.

Lékárny v Kyrgyzstánu

V Kyrgyzstánu je poměrně dost lékáren, najdete ji v každé obci. Lékárny mají západní standard a jsou velmi dobře zásobené. Většina léků se dováží z Ruska a Ukrajiny, ale i tak ceny léků jsou více než o polovinu nižší než české léky v ČR. Tudíž pokud doma nějaké léky zapomenete, nebo nějaké budete nutně potřebovat, není problém si je tu pořídit.

Pití vody z kohoutku

Co se týče kohoutkové vody, tak na dotaz, zda je voda pitná, dostanete rozporuplné odpovědi. Většina domácností a hotelů má filtr a pije vodu filtrovanou. Některé domácnosti kohoutkovou vodu nepijí a radši si kupují balenou, jiné zase bez problémů kohoutkovou vodu pijí.

Cestovní pojištění

Doporučujeme všem cestujícím, aby si při cestování do Kyrgyzstánu sjednali cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Bezpečnost v Kyrgyzstánu

Kyrgyzstán je poměrně bezpečnou zemí, je třeba si dávat pozor spíše na kapsáře a podobnou drobnou trestnou činnost, té se však při troše obezřetnosti dá předejít. V tomto ohledu jsou nejrizikovějším místem tržiště ve velkých městech.

Jazyk a kultura

Úředním jazykem je sice kyrgyzština, ale vzhledem k historii země, kdy po několik desetiletí byla úředním jazykem i ruština, je tu tento jazyk velmi rozšířen a ovládá ho dokonce i více lidí než kyrgyzštinu. Výuka ruštiny je v kyrgyzských školách běžná i dnes. Je mnohem těžší najít obyvatele Kyrgyzstánu, který neumí rusky, než takového, který neumí kyrgyzsky. Rusky se tu domluvíte prakticky s každým.

Domluvit se zde anglicky je poměrně složité a to i s mladou generací. Pokud neovládáte ruštinu, naučte se před cestou alespoň číst azbuku, určitě se vám to vyplatí.

Složení obyvatel a názvy ulic

Ca. 85 % obyvatel země jsou Kyrgyzové, ca. 10 % tvoří Rusové a zbytek ostatní národy bývalého SSSR, mezi nejpočetnější patří Uzbeci a Ukrajinci.

Zajímavostí zdejších měst je to, že ulice mají dva názvy – ruský a kyrgyzský. Zatímco dostupné mapy Kyrgyzstánu jsou sovětské, nebo ruské provenience  a používají ruské názvy ulic, náměstí apod., v terénu jsou názvy již v kyrgyzštině. Pokud se v mapě ztratíte, tj. nebudete moci najít ulici, v níž se právě nacházíte, zeptejte se nějakého kolemjdoucího na ruský název, ten již zcela jistě na mapě najdete.

Kultura a kyrgyzský způsob života

Velmi obdivované místními obyvateli je Rusko a především jeho prezident, který je považován za přítele kyrgyzského národa. Z českých reálií zná mnoho Kyrgyzů Julia Fučíka, který se v meziválečném období v Kyrgyzstánu zúčastnil několika mládežnických projektů zaměřených na výstavbu zdejší infrastruktury. V Biškeku je po něm pojmenovaná ulice. I J. Fučík je považován za přítele Kyrgyzů a zaráží je, že Češi o těchto Fučíkových aktivitách nemají ponětí.

Za turistikou a trekingem

Do Krygyzstánu jako vysokohorského státu se jezdí především za turistikou a trekingem. Veškeré horské turistické stezky, chaty, ukazatele, značení apod. zde byly vybudovány ještě v dobách SSSR. Od té doby tu toho bylo nově vybudováno velmi málo, ale na druhou stranu se to sovětské neničí, ale udržuje. Tudíž, pokud máte doma nějakého průvodce ze 70. tých či 80. tých let na téma "Hory SSSR," bude s velkou pravděpodobností stále aktuální.

Cestování a doprava

Letecky do Kyrgyzstánu

Do Kyrgyzstánu je cesta jakkoliv jinak než letadlem zdlouhavá. Z ČR nelétá do Biškeku žádná přímá linka. Nejlepší spojení mezi Prahou a Biškekem nabízejí turecké aerolinky a to s přestupem v Istanbulu. Dále je možné cestovat s přestupem v Moskvě, Minsku, či Kyjevě. 

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří do Kyrgyzstánu

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Kyrgyzstánu.

Doprava v Kyrgyzstánu

Vnitrostátní doprava maršrutkami

Vnitrostátní doprava je téměř kompletně organizována maršrutkami, tedy mikrobusy. Tyto mají svá čísla a jezdí po celé zemi na pravidelných trasách, všechny obydlené obce mají spojení maršrutkou s nejbližším městem.

Jen Biškek a druhé největší město v Kyrgyzstánu Oš na jihu země navzájem nemají spojení maršrutkou, toto zajišťují sdílené soukromé automobily, které potenciální klienty chytají před budovou západního nádraží (západnyj vokzal) v Biškeku.

Cestování letecky v Kyrgyzstánu

V Kyrgyzstánu funguje i dobrá vnitrostátní letecká doprava, všechna větší města mají svá letiště a ceny vnitrostátních letů jsou nižší než v Evropě. Letecká cesta mezi Biškekem a druhým největším kyrgyzským městem Oš je dokonce doporučována, neboť mezi oběma městy není asfaltová silnice. Zde létají spoje několikrát denně. Z Biškeku je i velmi dobré letecké spojení do ostatních středoasijských metropolí.

Cestování vlakem v Kyrgyzstánu

Co se týče vlakové dopravy, tak v Kyrgyzstánu moc rozvinuta není. Funguje tu jen jedna vnitrostátní linka a sice z Biškeku k jezeru Issyk Kul, ovšem je pouze sezónní. Z Biškeku se ale několikrát týdně dostanete vlakem do kazašské Almaty a dále přes několik kazašských měst až do Moskvy. Na tyto linky jsou nasazovány vlaky, jimž se v ruštině říká pojezd. V těchto vlacích se leží, v ceně je i povlečení.

Cestování autobusem v Kyrgyzstánu

Autobusová doprava v Kyrgyzstánu moc rozšířená není, klasickými zájezdovými autobusy se dostanete z Biškeku na sever do Kazachstánu i dále do Ruska.

Městská hromadná doprava v Kyrgyzstánu

Ve všech větších městech funguje dobrý systém MHD. Jízdné se platí přímo u řidiče. Pro MHD jezdí také maršrutky, v Biškeku i trolejbusy a větší autobusy.

Cestování taxíkem v Kyrgyzstánu

Veřejná doprava na výletní místa bývá mimo sezónu omezená. Na tato místa je dobré si dohodnut soukromou dopravu v nějaké cestovní kanceláři, nebo si najmut taxík. Ne všechny taxíky mají taxametr. S některými taxikáři je třeba cenu předem domluvit. Cena jízdného taxíkem s taxametrem je ca. 10Kč/km.

Stopování v Kazachstánu

Údajně je prý velmi dobré jezdit v Kyrgyzstánu stopem, řidiči stopaře berou a za stop se neplatí. Pokud se rozhodnete stopovat, tak si určitě přečtete článek s rady a tipy pro stopování.

Počasí a doba návštěvy

Kyrgyzstán, země ve střední Asii, láká návštěvníky svou rozmanitou krajinou, horskými vrcholy a průzračnými jezery. Klima v Kyrgyzstánu závisí na nadmořské výšce, přičemž ve vyšších polohách je chladněji než ve nižších. Obecně tu panuje horké léto a krutá zima. V létě teploty dosahují až 30°C, v zimě i -30°C. Průměrné srážky jsou nízké, panuje tu v průměru 247 slunečních dní v roce.

Kdy jet do Kyrgyzstánu

Ideálním obdobím pro návštěvu Kyrgyzstánu je období od června do září, kdy panuje teplé letní počasí a horské oblasti nabízejí působivý výhled na zasněžené vrcholy. Teploty v této době mohou dosahovat až 30 stupňů Celsia ve nižších polohách, zatímco ve vyšších horách zůstávají příjemnější. V porovnání s počasím v České republice bývá léto v Kyrgyzstánu teplejší, což poskytuje výbornou příležitost pro prozkoumání jeho přírodní krásy. V létě můžete podniknout trek po horských stezkách, navštívit jezera nebo se účastnit tradičních festivalů, které odrážejí bohatou kulturu této středoasijské země.

HoubickaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna