Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Lucemburska:

Vstupní podmínky

Jako v každé jiné zemi náležející do Evropské unie vám pro vstup na území Lucemburska postačí občanský průkaz či cestovní pas. Pokud po dobu vašeho pobytu nebudete bydlet ve veřejném ubytovacím zařízení, musíte se do osmi dnů po příjezdu nahlásit k pobytu na příslušném úřadě. Nebudete-li zde pobývat déle než tři měsíce, nepotřebujete vízum. V případě delšího pobytu je třeba požádat o povolení k pobytu.

Měna a ceny

Lucembursko náleží k zemím, které z členů EU přijaly euro. Podobně jako u nás si lze hotovost vybrat v bankomatech. V hotelech a větších obchodech můžete v pohodě platit kartou. V Lucembursku není úplně zvykem nechávat spropitné, jelikož v ceně je již zahrnuto obslužné. Ale pokud jste spokojeni, určitě můžete obsluze nechat nějaké spropitné.

Nakupujete-li rádi, pak zde budete v menším ráji, kdy můžete očekávat kvalitní zboží i služby na vysoké úrovni, hlavně v nákupních ulicích hlavního města Lucemburku. Ovšem co se týče cen, moc radost mít nebudete, jelikož Lucembursko patří k nejdražším zemím, aspoň co se týče cen jídla a ubytování.

Zdraví a bezpečí

Při vstupu na území Lucemburska nejsou vyžadována žádná speciální očkování, doporučuje se tetanus a žloutenka B. Jako při pobytu i jinde v zahraničí je vhodné si před cestou pořídit cestovní pojištění pro případ, že byste potřebovali lékařské ošetření.

Lucembursko je považováno za velmi bezpečnou zemi, kde je potřeba si dávat pozor jen na kapesní zloděje a také hrozí vykradení aut, pokud necháte za sklem věci lákající zloděje.

Pokud budete potřebovat kontaktovat policii, vytočte číslo 113, pro rychlou záchrannou službu a hasiče platí mezinárodní číslo 112.

Jazyk a kultura

Lucembursko má tři oficiální jazyky - lucemburštinu, francouzštinu, němčinu, ovšem dá se říci, že každá jazyk slouží svému účelu. Většina obyvatel má za mateřský jazyk právě lucemburštinu, což je jakýsi dialekt moselské němčiny. Ovšem jako úřední jazyk se používá francouzština, ve které jsou psané i zákony. V běžném životě, například v tisku, najdete němčinu, ale pustíte-li si televizi, uslyšíte lucemburštinu. Nejlépe se zde domluvíte francouzsky, neboť jde o jazyk, který se používá nejčastěji v komunikaci s turisty. Ale dnes již nebývá problém domluvit se i anglicky. Každý občan se již na škole učí všem třem jazykům.

Chcete-li si poslechnout koncert komorní či vážné hudby, vyrazte do Phillharmonie Luxembourg. Herce známé po celém světě lze někdy spatřit v Theatré National de Luxembourg.

Jídlo a pití

Lucemburskou kuchyni lze charakterizovat jako severoevropskou kuchyni, pro kterou je typické používání místních produktů. Pokud si nechcete pochutnat na typických lucemburských jídlech, jistě zde najdete i nabídku pokrmů japonských, italských či z jiných oblastí. Zdejší jídlo je velmi kvalitní.

Lucemburská kuchyně hodně přejala z kuchyně francouzské a německé. Za národní jídlo lze považovat polévku Bouneschlupp, skládající se ze zelených fazolek, na drobno nakrájených brambor, opékaných koleček párků či klobásek spolu se smetanou.

Ve stravě najdete i ryby, prosluly například slávky, ale často v nabídce najdete i štiky a pstruhy, kteří se nachází ve zdejších řekách a jezerech.

Mnoho jídel je vyrobeno z brambor. Oblíbené jsou například pohankové knedlíčky (Stäerzelen) se smetanou a slaninou. Nebo třeba zkuste kopřivovou polévku (Brennesselszopp), kterou Lucemburčané rádi jedí na jaře.

Labužnící sýrů nechť ochutnají lucemburský sýr Kachkéis. Oblíbený pokrm představují také sladké omelety podávané s ovocnými omáčkami či likérem.

Ve světě proslulo i víno pocházející z oblasti kolem řeky Mosely, které je ceněno pro svou suchou, svěží chuť. Pěstují se zde především odrůdy jako Rivaner, Riesling, Pinot Blanc a další. Ze značné části sklizně se vyrábí šumivé víno Crémant Luxembourgeois.

V Lucemburku sídlí i proslulý výrobce čokolády Namur.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna