Praktické informace do Lucemburska

Kompletní praktické informace při cestě do Lucemburska:

Vstupní podmínky

Jako v každé jiné zemi náležející do Evropské unie vám pro vstup na území Lucemburska postačí platný občanský průkaz či cestovní pas. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi. 

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Podmínky nahlášení a víza

Pokud po dobu vašeho pobytu nebudete bydlet ve veřejném ubytovacím zařízení, musíte se do osmi dnů po příjezdu nahlásit k pobytu na příslušném úřadě.

Nebudete-li zde pobývat déle než tři měsíce, nepotřebujete vízum. V případě delšího pobytu je třeba požádat o povolení k pobytu.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Lucembursko náleží k zemím, které z členů EU přijaly euro.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Podobně jako u nás si lze hotovost vybrat v bankomatech. V hotelech a větších obchodech můžete v pohodě platit kartou.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Lucembursku

Nakupujete-li rádi, pak zde budete v menším ráji, kdy můžete očekávat kvalitní zboží i služby na vysoké úrovni, hlavně v nákupních ulicích hlavního města Lucemburku. Ovšem co se týče cen, moc radost mít nebudete, jelikož Lucembursko patří k nejdražším zemím, aspoň co se týče cen jídla a ubytování.

Spropitné v Lucembursku

V Lucembursku není úplně zvykem nechávat spropitné, jelikož v ceně je již zahrnuto obslužné. Ale pokud jste spokojeni, určitě můžete obsluze nechat nějaké spropitné.

Jídlo a pití

Lucemburská kuchyně a stravování

Lucemburskou kuchyni lze charakterizovat jako severoevropskou kuchyni, pro kterou je typické používání místních produktů. Pokud si nechcete pochutnat na typických lucemburských jídlech, jistě zde najdete i nabídku pokrmů japonských, italských či z jiných oblastí. Zdejší jídlo je velmi kvalitní.

Lucemburská kuchyně hodně přejala z kuchyně francouzské a německé. Za národní jídlo lze považovat polévku Bouneschlupp, skládající se ze zelených fazolek, na drobno nakrájených brambor, opékaných koleček párků či klobásek spolu se smetanou.

Ve stravě najdete i ryby, prosluly například slávky, ale často v nabídce najdete i štiky a pstruhy, kteří se nachází ve zdejších řekách a jezerech.

Speciality lucemburské kuchyně

Mnoho jídel je vyrobeno z brambor. Oblíbené jsou například pohankové knedlíčky (Stäerzelen) se smetanou a slaninou. Nebo třeba zkuste kopřivovou polévku (Brennesselszopp), kterou Lucemburčané rádi jedí na jaře.

Předkrmy a dezerty

Labužnící sýrů nechť ochutnají lucemburský sýr Kachkéis. Oblíbený pokrm představují také sladké omelety podávané s ovocnými omáčkami či likérem.

Tradiční a populární pití

Ve světě proslulo i víno pocházející z oblasti kolem řeky Mosely, které je ceněno pro svou suchou, svěží chuť. Pěstují se zde především odrůdy jako Rivaner, Riesling, Pinot Blanc a další. Ze značné části sklizně se vyrábí šumivé víno Crémant Luxembourgeois.

V Lucemburku sídlí i proslulý výrobce čokolády Namur.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní péče a cestovní pojištění

Při vstupu na území Lucemburska nejsou vyžadována žádná speciální očkování, doporučuje se tetanus a žloutenka B. Jako při pobytu i jinde v zahraničí je vhodné si před cestou pořídit cestovní pojištění pro případ, že byste potřebovali lékařské ošetření.

Cestovní pojištění

Lucembursko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Lucemburska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Kriminalita a bezpečnost v Lucembursku

Lucembursko je považováno za velmi bezpečnou zemi, kde je potřeba si dávat pozor jen na kapesní zloděje a také hrozí vykradení aut, pokud necháte za sklem věci lákající zloděje.

Kontakty na tísňové linky

Pokud budete potřebovat kontaktovat policii, vytočte číslo 113, pro rychlou záchrannou službu a hasiče platí mezinárodní číslo 112.

Jazyk a kultura

Lucembursko má tři oficiální jazyky - lucemburštinu, francouzštinu, němčinu, ovšem dá se říci, že každá jazyk slouží svému účelu. Většina obyvatel má za mateřský jazyk právě lucemburštinu, což je jakýsi dialekt moselské němčiny. Ovšem jako úřední jazyk se používá francouzština, ve které jsou psané i zákony. V běžném životě, například v tisku, najdete němčinu, ale pustíte-li si televizi, uslyšíte lucemburštinu.

Nejlépe se zde domluvíte francouzsky, neboť jde o jazyk, který se používá nejčastěji v komunikaci s turisty. Ale dnes již nebývá problém domluvit se i anglicky. Každý občan se již na škole učí všem třem jazykům.

Kultura a lucemburský způsob života

Chcete-li si poslechnout koncert komorní či vážné hudby, vyrazte do Phillharmonie Luxembourg. Herce známé po celém světě lze někdy spatřit v Theatré National de Luxembourg.

Lucemburské památky zapsané v UNESCO

Lucembursko má 1 památku zapsanou na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Letecky do Lucemburska

Dáváte-li přednost letadlu, tak do hlavního města Lucemburska – Lucemburku – létají letadla z Vídně, let trvá zhruba tři a půl hodiny a zpáteční letenka vás vyjde na cenu od 5 000 korun.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autobusem a vlakem

Do Lucemburku jezdí také dálkové autobusy, cesta do Lucemburku trvá zhruba devět hodin a jednosměrná jízdenka vás vyjde zhruba na dva tisíce korun. Jezdí tam třeba autobusy Studentagency.

Přímé vlakové spojení do Lucemburska neexistuje. Lze sem přijet přes Norimberk, Frankfurt nad Mohanem.

Cesta autem do Lucemburska

Další možností, jak cestovat do Lucemburska, je vyrazit vlastním autem. Výhodou je to, že v Lucembursku se neplatí poplatky za použití dálnice. Cestovat budete zřejmě přes Plzeň, Rozvadov, Frankfurt nad Mohanem. Cesta bude trvat zhruba osm hodin.

Cestovní kanceláří do Lucemburska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Lucemburska.

Doprava v Lucembursku

Půjčení a cestování autem v Lucembursku

Dobrý nápad je cestovat po Lucembursku autem, zdejší silnice jsou kvalitní. Pokud nedisponujete autem, a přesto chcete být časově nezávislí a cestovat autem, lze si ho půjčit. Obvykle vám musí být alespoň 21 let, někde požadují i věk vyšší, řidičské oprávnění musíte mít alespoň rok a mít dostatek financí. Vhodné je si rezervovat auto již před odjezdem z domova.

Auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Lucembursku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování vlakem a autobusem

Další vhodný způsob pro přesun po Lucembursku představují vlaky, které jsou spolehlivé, mnohdy jezdí na čas, hlavní trať vede ze severu na jih. Vlaková síť není sice příliš hustá, přesto je vhodně doplněna autobusy. Autobusové linky vytváří hustou síť pokrývající většinu míst v zemi.

Cestování na kole po Lucembursku

Protože Lucembursko je velmi vhodná země pro cyklistiku, naleznete tu mnoho půjčoven kol, kde vám zapůjčí vše potřebné, a vy můžete brázdit tuto zemi v sedle kola.

Počasí a doba návštěvy

Lucemburské podnebí lze charakterizovat jako mírné, ale nachází se na přechodu mezi kontinentálním a oceánským, což pro turisty znamená, že zimy jsou zde mírné, ale ani léta nejsou nikterak horká, spíše chladnější, sever je obecně deštivější. Pokud se chcete v létě ohřát, zamiřte přeci jen spíše na jih, je tu tepleji, navíc tu najdete i většinu zajímavých měst.

Protože se tu nenachází příliš hor, kde by si přišli na své především lyžaři, zdejší krajina je vhodnější hlavně pro běh na lyžích.

Kdy jet do Lucemburska

Do Lucemburska vyrazte nejlépe od jara do podzimu, navíc během léta se pořádá i mnoho slavností či koncertů.

Aktuální počasí v Lucembursko

teeCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna