Jazyk a kultura na Srí Lance

Úřední jazyky má tento ostrov dva – sinhálštinu, kterou hovoří většina obyvatel, a tamilštinu. Nemusíte mít obavy, že byste se tyto jazyky museli učit, většina obyvatel totiž umí také anglicky. Avšak je více než dobré naučit se pár základních frází v rodném jazyce Srílančanů, prohloubíte tak navzájem svůj vztah a obyvatelé k vám budou milejší. Mimo jiné očekávejte i velký zájem o vaši osobu, Srílančané si rádi povídají s cizinci, kteří pro ně představují jistou formu atrakce.

Kultura a náboženství

Srí Lanka je duchovní zemí a setkáte se zde s několika různými náboženstvími. Mezi základní patří rozhodně východní náboženství, tzn. buddhismus a hinduismus. Narazíte zde ale také na muslimy či křesťany. Tak jako každá země má i Srí Lanka své kulturní zásady, a proto mějte na paměti, že je za každou cenu musíte respektovat. Není potřeba se o daných zvycích a zásadách předem informovat, postačí reagovat jako místní.

Srílanské svátky

Na Srí Lance se slaví i nespočet svátků. Mezi nejvýznamnější patří Dny Pója, Nový rok a Esala Parahera.

Dny Pója

Dny Pója nejsou ničím jiným než oslavou úplňku. Jedná se tradici budhistů, kteří věří ve znovu vtělení neboli reinkarnaci, a tudíž během každého úplňku tráví čas v chrámu, přináší zde oběti v podobě menších darů či květin, modlí se a v neposlední řadě také meditují. Pakliže tedy chcete zažít nezapomenutelnou atmosféru, zajděte se během úplňku podívat do jednoho z chrámů.

Nový rok na Srí Lance

Nový rok na Srí Lance se slaví každoročně 14. dubna. Je to jedna z vůbec největších oslav tohoto ostrova, neboť svou tradičností a velikostí se podobá našim Vánocům. Tak jako před českými Vánocemi, i tady se před Novým rokem pořádně uklízí. Oslavy jsou pak doprovázeny velkými ohňostroji, vaří se tradiční jídla a Srílančané se navzájem obdarovávají.

Esala Parahera

Oslava Esala Parahera je tradiční oslavou již po několik století a každoročně se koná v horském městečku Kandy. Jedná se vlastně o oslavu Buddhy, jehož zub, tzv. Buddhův zub, je nesen na hřbetě jednoho z mnoha slonů v čele průvodu. Sloni nejsou jedinou součástí průvodu – show doplňují i akrobaté, bubeníci, lidé v kostýmech a maskách a také tanečníci. Oslava se koná každoročně během červencového nebo srpnového úplňku.

Adamova hora na Srí Lance

Další z kulturních a také náboženských míst je Adamova hora, která je poutním místem nejen pro turisty, ale také pro všechny Srílančany. Je tradicí, že každý Srílančan na ni alespoň jednou za svůj život zavítá. 

katie_miaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna