Praktické informace do Irska

Kompletní praktické informace při cestě do Irska:

Vstupní podmínky

Cestovní dokumenty

Občanům České republiky stačí ke vstupu do Irska pouze platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi. Pokud do Irska dorazíte za účelem studia, práce nebo podnikání nejste povinni žádat o povolení. Úplné vízové povinnosti pro návštěvu republiky jsou k dispozici on-line na www.dfa.ie.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Chcete-li v zemi zůstat déle než 90 dní, obraťte se na policejní stanici Lago di Garda. 

Cestování se zvířaty do Irska

Další vstupní podmínka se týká vašich domácích mazlíčků. Musí se podrobit přísným zákonům karantény, o které se můžete dozvědět více na webových stránkách agriculture.gov.ie. O cestování se zvířaty se dočtete více v článku: Cestování se zvířaty do zahraničí.

Dovoz a vývoz zboží

Co se týče bezcelního dovozu zboží, občan ČR může převést přes irské hranice následující výpis položek. Avšak jedná se pouze o osobní spotřebu.

  • 3 200 cigaret (nebo 3 kg tabáku)
  • 10l lihovin
  • 20l vína, 60l sektu
  • 110l piva

Odkazy na oficiální zdroje

Úplné vízové povinnosti pro návštěvu republiky jsou k dispozici on-line na www.dfa.ie.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Oficiální měnou Irska je euro.

Platba kartou a bankomaty

Bankomaty jsou široce dostupné v každém městě a karty jsou přijímány v 90% prodejen. Platební karty jako Mastercard, Maestro a Visa jsou akceptovány všude. Poměrně přijímány jsou i American Express a Diners. Jen velmi zřídka je přijat Discover Card, proto se na to raději nespoléhejte.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

EURO bankovky a mince

Náklady a ceny v Irsku

Co se týče cen, tak ve srovnání s naší republikou jsou ceny potravin o něco vyšší. Nejlevněji se dá nakoupit v supermarketech, nejlepší variantou jsou obchody Aldi nebo Lidl. Za přijatelné ceny se také najíte ve fastfoodu a k nejvíce nákladné záležitosti patři alkohol.

Jídlo a pití

Irská kuchyně a speciality

Irskou kuchyni můžeme jednoduše popsat jako vydatnou. Téměř všechna tradiční jídla zahrnují maso (zejména jehněčí a vepřové) dále pak brambory a zelí. Dochucuje se výhradně solí a pepřem. Mezi klasické irské pokrmy patří Boxty, což jsou bramboráčky, Champ – šťouchané brambory s jarní cibulkou, Seafood Pie – tradiční pokrm z ryb podávaný s bramborovou kaší a sýrem. Oblíbený je také guláš z brambor, vepřové klobásy a slaniny. Irskou snídaní tvoří slanina, vejce, párky nebo jelito.

Tradiční a populární pití

Irsko je domovem některých z největších světových whisky, které mají bohatou tradici stovky, ne-li tisíce let. Několik populárních značek je dnes exportováno po celém světě. Další s nejslavnějším vývozů Irska je Stout, tmavé, suché pivo. Všechny hospody a noční kluby musí podle zákona zavřít do určité doby v závislosti na místě a dni. Pokud už nějakou hospůdku navštívíte, připravte si dost peněz, některá piva tu stojí 3,60€ za půllitr, v Dublinu až 7,50€.

Tradice čaje

Velmi oblíbený je také čaj. Irové vypíjí na osobu více čaje než kdekoliv jinde. Také proto se Irsko hemží úhlednými čajovnami a kavárnami. Čaj se většinou zalévá mlékem.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Irsku

Kriminalita je relativně nízká, ale v nočních hodinách mohou být ulice ve větších městech nebezpečné, jako kdekoliv jinde.

Co se týče silničního provozu, tak Irsko má pověst jedné z nejbezpečnějších silnic v Evropě. Nicméně, většina silnic v zemi je úzkých a klikatých, proto je třeba při jízdě zvýšit opatrnost.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Před cestou je důležité pojištění veškerých léčebných výloh. Irsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Irska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Kontakty na tísňové linky v Irsku

Pokud potřebujete policii, ambulanci, požární nebo horské služby vytočte číslo 999 nebo 112 jako číslo tísňového volání.

Jazyk a kultura

Prvním oficiálním jazykem je irština, která je používána především ve venkovských oblastech. Přes 50% obyvatel tvrdí, že rozumí a mluví tímto jazykem. Druhým oficiálním je angličtina, kterou se dorozumíte úplně všude.

Kultura a irský způsob života

Irové patří k nejvíce zdvořilé národnosti na světě. Není neobvyklé, zejména v menších městech a obcích, že se vás místní obyvatelé zeptají jen tak, jak se máte, jiní vám nabídnou čaj a samozřejmostí je nabídnutí pomoci při zmateném bloudění.

Irské svátky

K irské kultuře neodmyslitelně patří den svatého Patrika, který je oslavován 17.3. Ten den se města a vesnice zahalují do zelené barvy a lidé jedí pouze jídlo již zmiňované barvy. Svatý Patrik přinesl podle pověstí do Irska křesťanství a jako pomůcku měl zelený trojlístek. Pokud budete na tento svátek v Irsku, čeká vás den plný hudby, tance a samozřejmě plné ulice lidí v zeleném oslavující jejich patrona. 

Irské památky zapsané v UNESCO

V Irsku se nachází 2 památky zapsané na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

  • Skellig Michael
  • Archeologické naleziště v údolí řeky Boyne

Cestování a doprava

Letecky do Irska

Irská republika má 3 hlavní mezinárodní letiště. Dublin (DUB), Cork (ORK) a Shannon (SNN). Dále má 7 menších regionálních letišť, z nichž všechny létají do Dublinu, ale jen málo, které létají i do zbytku Evropy. 

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Trajektem do Irska

Užitečné webové stránky pro cestování trajektem jsou www.ferrybooker.com. Stránky zahrnují veškeré mořské trasy a další operátory do Irska. Trajekt je možný kombinovat s vlakem či autobusem. Ceny jsou díky konkurenci nízkonákladových leteckých společností menší a nijak moc se nemění. Další odkaz, který se bude jistě hodit je www.getthere.ie.

Cestovní kanceláří do Irska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě občas levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Irska.

Doprava v Irsku

Cestování autem v Irsku

Půjčení auta je asi nejlepší varianta pro prozkoumání Irska, ale na druhou stranu je to varianta nejdražší a to zejména pro mladší návštěvníky do 21 let, kvůli drahému pojištění.

Mějte na paměti, že při průjezdu venkovských oblastí je mnoho silnic úzkých. A díky silnému větru bude vaše pravděpodobná průměrná rychlost 40km / hod.

Půjčení auta v Irsku

Auta jsou k zapůjčení na irských letištích a ve velkých městských oblastech. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Irsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování vlakem v Irsku

Všechny vlakové služby v Irsku provozuje společnost Irish Rail (Iarnród Éireann v irském jazyce).

Vzhledem k nízké hustotě obyvatelstva je železniční síť méně rozsáhlá a frekvence služby je nižší než ve většině ostatních evropských zemích. Avšak cestování vlakem je pohodlný způsob, jak vidět Irsko. Trasa mezi Dublibem a Corkem a Dublinem a Tralee je rychlejší než cesta autobusem. Navíc některé cesty vám nabízejí obdivuhodný pohled na irskou krajinu.

Cestování autobusem v Irsku

Autobusová síť je mnohem rozsáhlejší než ta železniční. Autobusy jsou často také podstatně levnější. Na hlavních trasách jezdí autobusy často, ale na některých místech může jet spoj pouze jednou denně, dokonce i za týden. Proto je při cestování po Irsku velmi důležité plánování.

Služby provozují různé autobusové dopravy, z nichž největší je Bus Eireann. Podrobnosti o všech autobusových společnostech jsou k dispozici na webových stránkách National Journey Planner.

Počasí a doba návštěvy

Kdy jet do Irska

Je jedno v jakém ročním období vyrazíte, vždy buďte připravení na mokré a větrné počasí a to zejména na západním pobřeží. V průměru prší 150 dní v roce podél východního pobřeží a až 225 dnů v částech západního pobřeží. Nejdeštivějšími měsíci jsou prosinec a leden, zatímco nejsušší čas je duben. Nejslunnějšími měsíci jsou v Irsku duben, květen a červen, zatímco červenec a srpen jsou nejteplejší. Celkově je počasí velmi proměnlivé, kde se déšť střídá s brilantním slunečním svitem.

Aktuální počasí v Irsko

Liliana Cestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 99442 pírek.

1 pírko = 1 koruna