Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Irska:

Vstupní podmínky

Občanům České republiky stačí ke vstupu do Irska pouze platný občanský průkaz. Pokud do Irska dorazíte za účelem studia, práce nebo podnikání nejste povinni žádat o povolení. Úplné vízové povinnosti pro návštěvu republiky jsou k dispozici on-line na www.dfa.ie.  

Chcete-li v zemi zůstat déle než 90 dní, obraťte se na policejní stanici Lago di Garda. Co se týče bezcelního dovozu zboží, občan ČR může převést přes irské hranice následující výpis položek. Avšak jedná se pouze o osobní spotřebu.

  • 3 200 cigaret (nebo 3 kg tabáku)
  • 10l lihovin
  • 20l vína, 60l sektu
  • 110l piva

Další vstupní podmínka se týká vašich domácích mazlíčků. Musí se podrobit přísným zákonům karantény, o které se můžete dozvědět více na webových stránkách agriculture.gov.ie.

Měna a ceny

Oficiální měnou Irska je euro. Bankomaty jsou široce dostupné v každém městě a karty jsou přijímány v 90% prodejen. Platební karty jako Mastercard, Maestro a Visa jsou akceptovány všude. Poměrně přijímány jsou i American Express a Diners. Jen velmi zřídka je přijat Discover Card, proto se na to raději nespoléhejte.

Co se týče cen, tak ve srovnání s naší republikou jsou ceny potravin o něco vyšší. Nejlevněji se dá nakoupit v supermarketech, nejlepší variantou jsou obchody Aldi nebo Lidl. Za přijatelné ceny se také najíte ve fastfoodu a k nejvíce nákladné záležitosti patři alkohol.

Zdraví a bezpečí

Kriminalita je relativně nízká, ale v nočních hodinách mohou být ulice ve větších městech nebezpečné, jako kdekoliv jinde. Pokud potřebujete policii, ambulanci, požární nebo horské služby vytočte číslo 999 nebo 112 jako číslo tísňového volání.

Co se týče silničního provozu, tak Irsko má pověst jedné z nejbezpečnějších silnic v Evropě. Nicméně, většina silnic v zemi je úzkých a klikatých, proto je třeba při jízdě zvýšit opatrnost.

Před cestou je důležité pojištění zavazadel a veškerých léčebných výloh.

Jazyk a kultura

Prvním oficiálním jazykem je irština, která je používána především ve venkovských oblastech. Přes 50% obyvatel tvrdí, že rozumí a mluví tímto jazykem. Druhým oficiálním je angličtina, kterou se dorozumíte úplně všude.

Irové patří k nejvíce zdvořilé národnosti na světě. Není neobvyklé, zejména v menších městech a obcích, že se vás místní obyvatelé zeptají jen tak, jak se máte, jiní vám nabídnou čaj a samozřejmostí je nabídnutí pomoci při zmateném bloudění.

K irské kultuře neodmyslitelně patří den svatého Patrika, který je oslavován 17.3. Ten den se města a vesnice zahalují do zelené barvy a lidé jedí pouze jídlo již zmiňované barvy. Svatý Patrik přinesl podle pověstí do Irska křesťanství a jako pomůcku měl zelený trojlístek. Pokud budete na tento svátek v Irsku, čeká vás den plný hudby, tance a samozřejmě plné ulice lidí v zeleném oslavující jejich patrona. 

Jídlo a pití

Irskou kuchyni můžeme jednoduše popsat jako vydatnou. Téměř všechna tradiční jídla zahrnují maso (zejména jehněčí a vepřové) dále pak brambory a zelí. Dochucuje se výhradně solí a pepřem. Mezi klasické irské pokrmy patří Boxty, což jsou bramboráčky, Champ – šťouchané brambory s jarní cibulkou, Seafood Pie – tradiční pokrm z ryb podávaný s bramborovou kaší a sýrem. Oblíbený je také guláš z brambor, vepřové klobásy a slaniny. Irskou snídaní tvoří slanina, vejce, párky nebo jelito.

Irsko je domovem některých z největších světových whisky, které mají bohatou tradici stovky, ne-li tisíce let. Několik populárních značek je dnes exportováno po celém světě. Další s nejslavnějším vývozů Irska je Stout, tmavé, suché pivo. Všechny hospody a noční kluby musí podle zákona zavřít do určité doby v závislosti na místě a dni. Pokud už nějakou hospůdku navštívíte, připravte si dost peněz, některá piva tu stojí 3,60€ za půllitr, v Dublinu až 7,50€.

Velmi oblíbený je také čaj. Irové vypíjí na osobu více čaje než kdekoliv jinde. Také proto se Irsko hemží úhlednými čajovnami a kavárnami. Čaj se většinou zalévá mlékem.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna