Cestování a doprava v Kazachstán

Doprava do Kazachstánu

Do Kazachstánu je cesta jakkoliv jinak než letadlem zdlouhavá. Z ČR létá do Alamty přímo ČSA, ale s jedním přestupem v Moskvě, Minsku, Kyjevě či Istanbulu se do Kazachstánu dostanete velmi pohodlně jen s jedním přestupem.  Z nízkonákladových společností létá z Budapešti do Astany společnost Wizzair.

Cestovaní po Kazachstánu

V Kazachstánu funguje i velmi dobrá vnitrostátní letecká doprava, všechna větší města mají svá letiště a ceny vnitrostátních letů jsou nižší než v Evropě.

V bývalém SSSR je velmi populární vlaková doprava. Vlaky spojují Kazachstán i se sousedními zeměmi. Vlakem se dostanete prakticky do jakéhokoliv města v zemi. Jen přejezd z Astany či Almaty ke Kaspickému moři je velmi zdlouhavý a není levný, tuto trasu se již vyplatí letět. Co se týče vlaků, je třeba rozlišovat mezi električkami a pojezdy. Elektřičky jsou vlaky, v nichž se sedí a jezdí se s nimi na krátké vzdálenosti, max. 6 hodin. Pojezdy jsou vlaky, v nichž se leží, v ceně bývá i povlečení a jezdí se s nimi na delší vzdálenosti od několika hodin až po několik dní. Oba typy vlaků mají tři třídy a jízdenky se do obou prodávají na jméno po předložení dokladu totožnosti.

Autobusová doprava je v zemi také rozšířená, autobusy ale jezdí vzdálenosti do max. 24 hodin jízdy. Příměstská doprava je vyloženě autobusová. Jízdenky se prodávají buď u pokladny a na příměstských a městských linkách přímo v autobusu u průvodčího. Všechna větší města mají perfektně fungující MHD, její průvodčí umějí poradit, kde vystoupit, či přestoupit. Každá jízda se platí zvlášť u průvodčího. Pro MHD jezdí prakticky všude autobusy, jen v Almaty je jedna trasa metra.

Nevýhodou je v Kazachstánu to, že výletní místa jsou veřejnou dopravou téměř nedostupná, nebo si tam místní dojedou vlastními auty. Doprava jezdí do obydlených míst, nikoliv na výletní místa. V tomto případě je dobré využívat taxíky, pro náročnější celodenní výlety je možné si cenu domluvit. Jinak podle taxametru si taxikáři v Kazachstánu účtují 100 KZT na kilometr.

Údajně je prý velmi dobré jezdit v Kazachstánu stopem, řidiči stopaře berou a za stop se neplatí.

Tvé jménoCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna