Cestování a doprava v Kazachstán

Letecky do Kazachstánu

Do Kazachstánu je cesta jakkoliv jinak než letadlem zdlouhavá. Z ČR létá do Alamty přímo ČSA, ale s jedním přestupem v Moskvě, Minsku, Kyjevě či Istanbulu se do Kazachstánu dostanete velmi pohodlně jen s jedním přestupem. Z nízkonákladových společností létá z Budapešti do Astany společnost Wizzair.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří do Kazachstánu

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Kazachstánu.

Doprava v Kazachstánu

Cestování letecky v Kazachstánu

V Kazachstánu funguje i velmi dobrá vnitrostátní letecká doprava, všechna větší města mají svá letiště a ceny vnitrostátních letů jsou nižší než v Evropě.

Cestování vlakem v Kazachstánu

V bývalém SSSR je velmi populární vlaková doprava. Vlaky spojují Kazachstán i se sousedními zeměmi. Vlakem se dostanete prakticky do jakéhokoliv města v zemi. Jen přejezd z Astany či Almaty ke Kaspickému moři je velmi zdlouhavý a není levný, tuto trasu se již vyplatí letět.

Električky a pojezdy

Co se týče vlaků, je třeba rozlišovat mezi električkami a pojezdy. Elektřičky jsou vlaky, v nichž se sedí a jezdí se s nimi na krátké vzdálenosti, max. 6 hodin. Pojezdy jsou vlaky, v nichž se leží, v ceně bývá i povlečení a jezdí se s nimi na delší vzdálenosti od několika hodin až po několik dní. Oba typy vlaků mají tři třídy a jízdenky se do obou prodávají na jméno po předložení dokladu totožnosti.

Cestování autobusem v Kazachstánu

Autobusová doprava je v zemi také rozšířená, autobusy ale jezdí vzdálenosti do max. 24 hodin jízdy. Příměstská doprava je vyloženě autobusová. Jízdenky se prodávají buď u pokladny a na příměstských a městských linkách přímo v autobusu u průvodčího.

Cestování městskou hromadnou dopravou

Všechna větší města mají perfektně fungující MHD, její průvodčí umějí poradit, kde vystoupit, či přestoupit. Každá jízda se platí zvlášť u průvodčího. Pro MHD jezdí prakticky všude autobusy, jen v Almaty je jedna trasa metra.

Cestování taxíkem

Nevýhodou je v Kazachstánu to, že výletní místa jsou veřejnou dopravou téměř nedostupná, nebo si tam místní dojedou vlastními auty. Doprava jezdí do obydlených míst, nikoliv na výletní místa. V tomto případě je dobré využívat taxíky, pro náročnější celodenní výlety je možné si cenu domluvit. Jinak podle taxametru si taxikáři v Kazachstánu účtují 100 KZT na kilometr.

Půjčení a cestování autem v Kazachstánu

Pokud chcete cestovat autem po Kazachstánu a využít jeho benefity, auta si lze pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Stopování v Kazachstánu

Údajně je prý velmi dobré jezdit v Kazachstánu stopem, řidiči stopaře berou a za stop se neplatí. Pokud se rozhodnete stopovat, přečtěte si určitě článek s tipy a radami pro stopování, abyste limitovali jakékoliv nepříjemné momenty.

HoubickaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna