Jazyk a kultura na Kypru

Díky národnostnímu složení se na jihu země domluvíte řecky a na severu turecky. Na celém území je hojně používána také angličtina, komunikace s obyvateli by tedy neměla být problém.

Kultura a kyperský způsob života

Kyperská kultura je založena především na tradicích a zvycích. Díky tomu, že většina obyvatel je silně věřících, slaví se zde mnoho událostí spojených právě s náboženstvím.

Své místo zaujímá i nespočet festivalů, například Anthestiria – květinový festival konající se každý rok na jaře, Kypria – každoroční festival umění, nebo Ancient Greek Drama Festival – divadelní dramatický festival.

Kyperská tvorba

Kultura také zahrnuje lidovou tvorbu, známá je především kyperská hliněná keramika nebo vyšívání známé pod názvem lefkaritika. Název lefkaritika se odvozuje od malé vesničky Lefkara, odkud pochází kyperská vysoce kvalitní krajka. V této vesnici je také hojně rozšířeno řemeslo zvané stříbrotepectví. 

Vyšívání známé pod názvem lefkaritika

Vyšívání známé pod názvem lefkaritika - photo by: CTO Zurich (Flickr), CC BY 2.0

Kyperské svátky

Mezi zajímavé a osobité svátky patří například Den boje za nezávislost na Kypru, který připadá na 1. dubna, nebo svátek slavený 1. října – Den nezávislosti Kypru, jinak řečeno Den nezávislosti Kyperské republiky. Kypr uznává i svátky Řecka – například Den nezávislosti Řecka, který se slaví 25. března.

Kyperské památky zapsané v UNESCO

Na Kypru se nachází 3 památky zapsané na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

  • Pafos
  • Malované kostely v pohoří Troodos
  • Choirokoitia
katie_miaPandaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna