Ačkoliv je Kypr notoricky známý svým dlouholetým sporem mezi řeckými a tureckými Kypřany, nabízí tento ostrovní stát spoustu přírodních i historických krás. Svými úchvatnými rozlehlými plážemi a charakterem blížící se Karibiku nadchne především milovníky letních dovolených.
Ostrov oplývá ale také horami, které uspokojí vášnivé lyžaře a zimní sportovce. Kypr svou rozlohou zaujímá třetí příčku na žebříčku velikosti ostrovů ve Středozemním moři. V roce 1974 bylo jeho území násilně rozděleno na řeckou a tureckou část a dnešní národnostní složení tvoří ze ¾ Řeci a z necelých 20ti % Turci. Rozdělení se nevyhnulo ani hlavnímu městu Nikósie, které je rozdělené pomocí tzv. „zelené linie“. Spory mezi Řeky a Turky zde již ustaly, tudíž se není třeba obávat návštěvy tohoto malebného ostrova.
Zamilované jistě zaujme, že Kypru se přezdívá „ostrov lásky“. Toto pojmenování se váže ke zrození řecké bohyně Afrodité, jejíž samotné jméno pochází ze slova aphros, což znamená mořská pěna. Prastará legenda říká, že Afrodité byla vyvrhnuta z mořských vln a pěny právě na ostrově Kypr a zde je tak její místo zrození.
Obdivovatelé přírody a flóry si jistě nenechají ujít návštěvu hory Troodos, která nabízí nejen úchvatnou podívanou na téměř 2000 druhů rostlin, ale v zimě také nezapomenutelný zážitek v podobě lyžování a zimních sportů.
O Kypru bychom mohli mluvit jako o bohulibém místě, neboť přesto, že jeho rozloha se pohybuje pouze okolo 9000 km2, nachází se zde opravdu tisíce klášterů, kostelů a mešit. Řečtí Kypřané se hlásí k pravoslavné církvi, kdežto na severu země se turečtí obyvatelé hlásí k islámu.
Historické památky, přírodní krásy a nezapomenutelné zážitky nabízí města jako Paphos, hlavní město Nikósie nebo Larnaka.
Obrovskou pochutinou a gastronomickým zážitkem se pro každého návštěvníka stává kyperská kuchyně, která je díky národnostnímu složení směsicí řeckých a tureckých zvyklostí. Celkově je kuchyně ale podobná více té řecké, nalezneme zde jídla jako tzatziki, gyros, musaku a spoustu lahůdek z mořských plodů.