Cestování a doprava v Paraguay

Doprava do Paraguaye

Mezinárodní letiště je jen v hlavním městě Asunciónu, ovšem z Evropy sem nelétá žádná přímá linka.  Je třeba přestoupit někde v Jižní Americe, což letenky velmi prodražuje. Nejlepší možností je let do některého z brazilských velkoměst – Foz do Iguazú, Rio de Janeiro, nebo Sao Paulo. Foz leží na hranicích s Paraguayí a je možné do Paraguaye dojet dokonce MHD do města Ciudad del Este a dále pokračovat místními dálkovými autobusy. Z Ria i Sao Paula je to autobusem do Asuncionu méně než 24 hodin jízdy a autobusy jezdí z obou měst jednou denně, kromě paraguajského hlavního města zastavují i v Ciudad del Este.

Ze všech zemí, se kterými Paraguay hraničí – tj. z Brazílie, Argentiny a z Bolívie – a dokonce i z několika zemí, se kterými nesousedí, existuje do Asuncionu autobusové spojení. Jihoamerické mezinárodní autobusy jsou velmi pohodlné a v ceně jízdenek některých společností je zahrnuto i občerstvení.

Cestovaní po Paraguayi

V Paraguayi existuje velmi dobrá autobusová vnitrostátní doprava, prakticky neexistuje obydlená obec, kam by nejezdila nějaká autobusová linka.  Ve větších městech funguje dobře i MHD, většinou pouze autobusy. Jen kvalita autobusů nasazovaných na vnitrostátní linky je nižší než těch nasazovaných na linky mezinárodní. Přesto noční přejezdy (většinou Asuncion – Chaco) jsou poměrně pohodlné.

Vlaková doprava byla v zemi zrušena. Vnitrostátní lety je možné podniknout jen mezi městy Asuncion a Cuidad del Este, jsou ovšem velmi drahé a vzhledem ke vzdálenosti obou měst i zbytečné, autobus cestu zvládne za ca. 4 hodiny.

Problémem v Paraguayi je spíše stav místních komunikací. Zpevněné asfaltové silnice vedou z Asunciou do ostatních větších paraguajských měst a na hlavních tazích do zahraničí. Ostatní komunikace jsou hliněné, nezpevněné, což má za následek, že po tropických deštích jsou nesjízdné a  pak po nich autobusy nejezdí, všechny spoje v daném úseku jsou zrušeny a dopravce obvykle ani nemůže sdělit, kdy budou obnoveny. S tímto je třeba při cestě do Paraguaye počítat, neboť deště přicházejí velmi neočekávaně a pak mohou udělat "čáru přes rozpočet." V tomto případě je lepší si plánovat cestu tak, aby vedla po zpevněných silnicích. Lepší je pobývat ve větším městě a dělat z něj hvězdicové výlety, než přijíždět z jedné zajímavosti k druhé mimo města po nezpevněných silnicích, neboť tam může déšť způsobit i několikadenní zpoždění.

Tvé jménoCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna