Praktické informace do Severního Irska

Kompletní praktické informace při cestě do Severního Irska:

Vstupní podmínky

Všichni občané EU, taktéž tedy i České republiky, se mohou volně pohybovat po celém Spojeném království s platným pasem či občanským průkazem. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Vstup s dětmi do Severního Irska

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Libra šterlinků (£) a aktuální kurz: 1 GBP = 1 CZK

Oficiální měnou země je libra šterlinků. Podoba bankovek se liší od liber používaných ve zbytku Británie, na většině míst však můžete platit obojí měnou. 

Platba kartou a bankomaty

Ve většině obchodů můžete využít platební karty.Na většině míst kromě odlehlých venkovských oblastí jsou dostupné bankomaty i banky.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Severním Irsku

Ceny se v Irsku vzhledem k finanční situaci země v posledních letech výrazně měnily, a ačkoli byl poslední trend klesající, stále se připravte na výrazně vyšší výdaje. Pokud však využijete levnější ubytovny či kempy a spokojíte se s občasnou ochutnávkou místních specialit, můžete si užít nádhernou dovolenou za rozumnou cenu.

Jídlo a pití

Tradiční a populární pití

Na rozdíl od většiny ostatních zemí je Irsko proslulé spíše nabídkou vynikajícího pití než jídla. Ochutnejte některé z mnoha druhů báječného piva, vychutnejte si doušek luxusní whisky či se osvěžte napěněným stáčeným ciderem. Báječný ovocný nápoj je oblíbený po celém světě a v Irsku najdete jeden z nejlepších. Zrádné může být množství alkoholu, které je v některých případech dokonce vyšší než ve dvanáctistupňovém pivu.

Pestrá irská kuchyně

Stejně jako v ostatních zemích na severu se však i zde nabídka potravin v posledních letech dostala na vynikající úroveň. Ať už ochutnáte speciality místních podniků či si dopřejete nákupy na jednom z mnoha trhů s čerstvými produkty, připravte se, že si pochutnáte na lokálních i exotických lahůdkách ve všech cenových relacích. V každém městečku najdete množství kouzelných kaváren, kvalitních restaurací a širokou nabídku hospůdek a barů.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Severním Irsku

Kriminalita je v Irsku jedna z nejnižších v celé Evropě, před příjezdem tak nemusíte podnikat žádná zvláštní opatření. Zejména ve velkých městech se samozřejmě vyplatí opatrnost na osobní doklady a peníze. Pro jistotu také nenechávejte žádné cennosti na viditelném místě v autě a vyvarujte se nošení velkého obnosu peněz.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Před odjezdem si nezapomeňte doma kartičku pojištěnce zdravotního pojištění, respektive evropský průkaz zdravotního pojištění, pro případ, že byste museli vyhledat lékařskou pomoc. Chcete-li si užít větší dobrodružství a vyzkoušet například jízdu na koni, potápění či horolezectví, informujte o tom pojišťovnu a zajistěte si rozšířenější verzi pojistky.

Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Severního Irska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je angličtina, mezi kulturní bohatství národa však patří také irština a jeden z dialektů skotštiny, kterému porozumíte jen s obtížemi. Na druhou stranu se s ním setkáte velmi zřídka a pouze ve venkovských oblastech.

Náboženství v Severním Irsku

Nejběžnějším náboženstvím v Irsku je protestanství, země je však v tomto ohledu velmi liberální.

Severni Irské památky zapsané v UNESCO

Severni Irsko má v současné době 1 zápis na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Letecky do Severního Irska

Přímé lety do Belfastu odlétají pravidelně z Prahy, výhodné letenky však nabízejí zejména zahraniční společnosti s odletem například z Německa.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autem do Severního Irska

Do země se dostanete také vlastním vozem s využitím trajektu či eurotunelu.

Cestujete-li do Severního Irska vlastním autem, může vás zaskočit náhlá změna stran a řízení na levé straně silnice. Jak se ideálně připravit na řízení vlevo se dočtete v článku: kde se jezdí vlevo a jak se na to připravit.

Cestovní kanceláří do Severního Irska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Severního Irska.

Doprava v Severním Irsku

Zatímco mezi velkými městy je dopravní spojení husté a veřejná doprava na vysoké úrovni, v odlehlých venkovských oblastech bývá spojení velmi řídké a výjimkou není ani jeden či dva autobusy během týdne. Chcete-li objevovat vzdálené kouty země, využijte spíše možnost zapůjčení auta či si naplánujte vícedenní výlet s přespáním v drobnějších vesnicích. 

Půjčení auta v Severním Irsku

Pokud chcete cestovat autem pouze po Severním Irsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Severním Irsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Silnice bývají skvěle upravené a dobře značené, některé z drobnějších cest mezi vesnicemi však bývají zejména v zimních měsících obtížněji sjízdné.

Počasí a doba návštěvy

Podnebí v Irsku je mírné a plné oblačnosti. Chcete-li zde strávit dovolenou, zabalte si jak sluneční brýle, tak i pláštěnku. Počítejte s vlhkým počasím a silnějším větrem, zejména pohybujete-li se na západním pobřeží země.

Kdy jet do Severního Irska

Chcete-li si přeci jen užít zemi pokud možno bez deštníku, navštivte ji na přelomu jara a léta, kdy je úhrn srážek nejnižší. Prosinec a leden jsou naopak nejdeštivější. V letních měsících není výjimkou překrásné období plné slunečných a teplých dní, počasí však zůstává celoročně nevyzpytatelné a sluneční svit se může i několikrát denně prostřídat s vlhkou mlhou či prudkým deštěm. 

Zatímco zimní teploty se pohybují okolo nuly, v letních měsících je teplota velmi příjemná a pohybuje se kolem 20ti stupňů. Toužíte-li si vychutnat přírodu mimo špičku sezóny, přijeďte například v dubnu. Počasí bývá velmi příjemné stejně jako ceny, které se ještě nepřizpůsobily turistické sezóně.

Aktuální počasí v Severní Irsko

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna