Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Severního Irska:

Vstupní podmínky

Pro občany členské země Evropské unie je pro vstup do země postačující platný doklad identifikace. Pro případ nutnosti je určitě vhodné jej mít při sobě po celou dobu pobytu.

Měna a ceny

Ceny se v Irsku vzhledem k finanční situaci země v posledních letech výrazně měnily, a ačkoli byl poslední trend klesající, stále se připravte na výrazně vyšší výdaje. Pokud však využijete levnější ubytovny či kempy a spokojíte se s občasnou ochutnávkou místních specialit, můžete si užít nádhernou dovolenou za rozumnou cenu.

Oficiální měnou země je libra šterlinků. Podoba bankovek se liší od liber používaných ve zbytku Británie, na většině míst však můžete platit obojí měnou. Stejně tak ve většině obchodů můžete využít platební karty. Na většině míst kromě odlehlých venkovských oblastí jsou dostupné bankomaty i banky.

Zdraví a bezpečí

Kriminalita je v Irsku jedna z nejnižších v celé Evropě, před příjezdem tak nemusíte podnikat žádná zvláštní opatření. Zejména ve velkých městech se samozřejmě vyplatí opatrnost na osobní doklady a peníze. Pro jistotu také nenechávejte žádné cennosti na viditelném místě v autě a vyvarujte se nošení velkého obnosu peněz.

Před odjezdem si zajistěte cestovní připojištění pro případ, že byste museli vyhledat lékařskou pomoc. Chcete-li si užít větší dobrodružství a vyzkoušet například jízdu na koni, potápění či horolezectví, informujte o tom pojišťovnu a zajistěte si rozšířenější verzi pojistky.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je angličtina, mezi kulturní bohatství národa však patří také irština a jeden z dialektů skotštiny, kterému porozumíte jen s obtížemi. Na druhou stranu se s ním setkáte velmi zřídka a pouze ve venkovských oblastech.

Nejběžnějším náboženstvím v Irsku je protestanství, země je však v tomto ohledu velmi liberální.

Jídlo a pití

Na rozdíl od většiny ostatních zemí je Irsko proslulé spíše nabídkou vynikajícího pití než jídla. Ochutnejte některé z mnoha druhů báječného piva, vychutnejte si doušek luxusní whisky či se osvěžte napěněným stáčeným ciderem. Báječný ovocný nápoj je oblíbený po celém světě a v Irsku najdete jeden z nejlepších. Zrádné může být množství alkoholu, které je v některých případech dokonce vyšší než ve dvanáctistupňovém pivu.

Stejně jako v ostatních zemích na severu se však i zde nabídka potravin v posledních letech dostala na vynikající úroveň. Ať už ochutnáte speciality místních podniků či si dopřejete nákupy na jednom z mnoha trhů s čerstvými produkty, připravte se, že si pochutnáte na lokálních i exotických lahůdkách ve všech cenových relacích. V každém městečku najdete množství kouzelných kaváren, kvalitních restaurací a širokou nabídku hospůdek a barů.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna