Cestování a doprava v Číně

Letecky do Číny

S přihlédnutím ke vzdálenosti Čínské lidové republiky od naší země, je nejrychlejším a asi jediným využívaným způsobem dopravy let letadlem. V minulých letech bylo obnoveno pravidelné letecké spojení, takže se dá z Prahy bez problému a bez nutnosti přesedání dostat za zhruba deset hodin přímým letem do Pekingu a nově i do Šanghaje.

Ceny letenek

Cesta za jednosměrnou letenku se pohybuje od šesti do třiceti tisíc. Záleží na době, kdy se cesta do Číny uskuteční a na cestovní třídě. Nejdražší letenky bývají v letních měsících, kdy turistická sezóna vrcholí. Na podzim a v zimě ceny klesají, ale v období oslav čínského nového roku, cena opět vzrůstá.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autem nebo vlakem do Číny

Dalším možným způsobem, jak se do této země dostat by byl vlak nebo samozřejmě i auto. Nicméně vzhledem k obrovských vzdálenostem se cesta těmito dopravními prostředky v žádném případě nevyplatí.

Cestovní kanceláří do Číny

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Číny.

Doprava v Číně

Hodně turistů dnes kombinuje hlavní dva způsoby cestování, to jest cestu letadlem a vlakem,. Cesta vlakem přináší daleko lepší poznání místní kultury i možnost seznámení se zajímavými lidmi. Let letadlem je pak samozřejmě daleko rychlejší, ale také dražší.

Cestování letecky v Číně

Vzhledem k velkým vzdálenostem je podobně jako v USA nebo v Kanadě nejrychlejším a často i nejpohodlnějším způsobem dopravy let letadlem. Národním dopravcem v Číně je společnost Air China. Mezi další významné patří China southern a China eastern nebo Sichuan Airlines. Pravidelné linky těchto společností spojují více než 150 různých měst.

Vzhledem k tomu, že vnitrostátní letecké linky jsou často velmi vytížené, je nutné si letenky včas zarezervovat. Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek.

Cestování vlakem v Číně

Další variantou je jízda některým z rychlovlaků. Na rozdíl od českých nádraží je určitě dobré vědět, že v čínských velkoměstech tato připomínají spíše letiště, kde se prochází bezpečnostními rámy a průchody až na nástupiště. Proto je nutné být na místě s dostatečným časovým předstihem.

Kategorie a třídy vlaků

Vlaky se v Číně dělí na tři kategorie. Na expresní vlaky, rychlíky a osobní vlaky. Podobně jako v Česku i zde jsou cestujícím nabídnuty dva typy tříd. U lůžkových vozů se jedná o „soft sleeper“ (dražší a komfortnější) a „hard sleeper“ (levnější a méně komfortní třída). V případě klasických vozů si zájemce může zvolit buď „soft seat“ (dražší a komfortnější) nebo „hard seat“ (levnější a méně komfortní třída).

Cestování autobusem v Číně

Ne do všech oblastí se dá dostat vlakem, a proto i autobusová doprava je hojně využívaná. Jízdenky se dají zakoupit na autobusových nádražích, která jsou v každém městě. Někdy se dají jízdenky koupit i přímo v autobuse. Kromě klasických, zde cestovatel často narazí i na ty lehátkové, určené dálkovým trasám.

Městská hromadná doprava

Ve větších městech lze samozřejmě využít služeb městské hromadné dopravy. Úplně nejrychlejší je metro. Na druhou stranu nelze tento způsob cestování doporučit všem. Zejména lidé trpící klaustrofobií nebo některým z typů sociální fobie by mohli mít při jízdě metrem velké problémy. Neboť vozy, nejen, že jsou nacpané k prasknutí, ale často je vůbec problém se do nich dostat.

Podobný problém se týká i autobusů nebo trolejbusů. Před jízdou není špatné znát, že jízdenky se nekupují předem, ale přímo v autobusu od prodejce.

Cestování autem nebo taxíkem

V případě, že cestovatel nechce sdílet své soukromí s ostatními lidmi, může si zavolat taxi. Oproti České republice jsou čínské taxíky mnohem levnější.

Naproti tomu zapůjčení automobilu nemusí být vždy dobrý nápad. Hlavním problémem je, že občané jiného státu než Číny, zde nesmějí řídit. Na druhou stranu je možné objednat si automobil s řidičem. Ne vždy se to ale vyplatí, vzhledem k dopravním zácpám, bývá většinou rychlejší použití metra nebo vlaku.

HonzaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna