Cestování a doprava v Čína

Doprava do Číny

S přihlédnutím ke vzdálenosti Čínské lidové republiky od naší země, je nejrychlejším a asi jediným využívaným způsobem dopravy let letadlem. V minulých letech bylo obnoveno pravidelné letecké spojení, takže se dá z Prahy bez problému a bez nutnosti přesedání dostat za zhruba deset hodin přímým letem do Pekingu a nově i do Šanghaje. Cesta za jednosměrnou letenku se pohybuje od šesti do třiceti tisíc. Záleží na době, kdy se cesta do Číny uskuteční a na cestovní třídě. Nejdražší letenky bývají v letních měsících, kdy turistická sezóna vrcholí. Na podzim a v zimě ceny klesají, ale v období oslav čínského nového roku, cena opět vzrůstá.

Dalším možným způsobem, jak se do této země dostat by byl vlak nebo samozřejmě i auto. Nicméně vzhledem k obrovských vzdálenostem se cesta těmito dopravními prostředky v žádném případě nevyplatí.

Cestovaní po Číně

Vzhledem k velkým vzdálenostem je podobně jako v USA nebo v Kanadě nejrychlejším a často i nejpohodlnějším způsobem dopravy let letadlem. Národním dopravcem v Číně je společnost Air China. Mezi další významné patří China southern a China eastern nebo Sichuan Airlines. Pravidelné linky těchto společností spojují více než 150 různých měst. Vzhledem k tomu, že vnitrostátní letecké linky jsou často velmi vytížené, je nutné si letenky včas zarezervovat.

Další variantou je jízda některým z rychlovlaků. Na rozdíl od českých nádraží je určitě dobré vědět, že v čínských velkoměstech tato připomínají spíše letiště, kde se prochází bezpečnostními rámy a průchody až na nástupiště. Proto je nutné být na místě s dostatečným časovým předstihem. Vlaky se v Číně dělí na tři kategorie. Na expresní vlaky, rychlíky a osobní vlaky. Podobně jako v Česku i zde jsou cestujícím nabídnuty dva typy tříd. U lůžkových vozů se jedná o „soft sleeper“ (dražší a komfortnější) a „hard sleeper“ (levnější a méně komfortní třída). V případě klasických vozů si zájemce může zvolit buď „soft seat“ (dražší a komfortnější) nebo „hard seat“ (levnější a méně komfortní třída).

Hodně turistů dnes tyto dva způsoby, to jest cestu letadlem a vlakem, kombinuje. Cesta vlakem přináší daleko lepší poznání místní kultury i možnost seznámení se zajímavými lidmi. Let letadlem je pak samozřejmě daleko rychlejší, ale také dražší.

Ne do všech oblastí se dá dostat vlakem, a proto i autobusová doprava je hojně využívaná. Jízdenky se dají zakoupit na autobusových nádražích, která jsou v každém městě. Někdy se dají jízdenky koupit i přímo v autobuse. Kromě klasických, zde cestovatel často narazí i na ty lehátkové, určené dálkovým trasám.

Ve větších městech lze samozřejmě využít služeb městské hromadné dopravy. Úplně nejrychlejší je metro. Na druhou stranu nelze tento způsob cestování doporučit všem. Zejména lidé trpící klaustrofobií nebo některým z typů sociální fobie by mohli mít při jízdě metrem velké problémy. Neboť vozy, nejen, že jsou nacpané k prasknutí, ale často je vůbec problém se do nich dostat. Podobný problém se týká i autobusů nebo trolejbusů. Před jízdou není špatné znát, že jízdenky se nekupují předem, ale přímo v autobusu od prodejce.

V případě, že cestovatel nechce sdílet své soukromí s ostatními lidmi, může si zavolat taxi. Oproti České republice jsou čínské taxíky mnohem levnější. Naproti tomu zapůjčení automobilu nemusí být vždy dobrý nápad. Hlavním problémem je, že občané jiného státu než Číny, zde nesmějí řídit. Na druhou stranu je možné objednat si automobil s řidičem. Ne vždy se to ale vyplatí, vzhledem k dopravním zácpám, bývá většinou rychlejší použití metra nebo vlaku.

Tvé jménoCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna