V Číně je počasí dáno především velkou územní rozlohou země, charakteristickou četnými druhy krajin, které se nesou od hor a pouští až po pralesy, subtropické a přímořské oblasti, a dále také střídáním období v těchto místech.
Kdy jet do Číny
Počasí v této zemi je asi nejvíce ovlivněno monzuny, které v zimě přinášejí do severních oblastí Číny chladný a suchý vzduch, a naopak v létě převažují teplé větry od Tichého oceánu. V přímořských oblastech navíc jarní i letní období přináší četné srážky.
Navazují zde na sebe tři typy podnebí. Jedná se jednak o tropické podnebí v jihozápadním cípu země, kde teploty v létě často vystoupají na více než 30 stupňů a v zimně málokdy klesnou pod 15 stupňů. Jelikož se v tropickém pásu od června až do září vyskytují tajfuny, jsou nejvhodnější pro návštěvu měsíce březen a duben, a poté konec září až listopad, do kdy se dá stále koupat v moři.
Tím se odlišuje od střední a zbylé jižní a západní části tohoto státu, která se rozkládá v subtropickém pásu, kde letní teploty dalece přesahují 20 stupňů a naopak zimní teploty mohou občas prudce klesnout i pod bod mrazu. Ideální dobou pro návštěvu centrální Číny jsou jarní nebo naopak podzimní měsíce, kdy je počasí nejpřijatelnější.
Severní část země je typická pro chladné a suché zimní období a naopak teplá a deštivá léta. Nejlepší dobou pro výlet sem jsou převážně ještě stále teplé podzimní měsíce. Poslední oblastí je Tibet, který se nachází již v polo-arktickém klimatickém pásu a pro jehož návštěvu lze doporučit hlavně letní měsíce.