Měna a ceny v Číně

Měna: Čínský jüan (¥) a aktuální kurz: 1 CNY = 1 CZK

Oficiální měnou je čínský yüan () nazývaný slovem lidové peníze. Přičemž dále se tento yüan dělí na 10 jiao a jeden jiao na 10 fenů.

Čínská měna: Typy bankovek a mincí

Čínská měna: Typy bankovek a mincí

Směna, platba kartou a bankomaty

Yüan není možné z Číny vyvážet nebo ho dovážet, proto směna může proběhnout teprve po příjezdu do země v některé z místních bankovních poboček. Směnit lze například eura, dolary nebo libry a klient musí mít u sebe doklad totožnosti, tedy pas. Banky jsou otevřeny ve všedních dnech většinou od 9.00 do 17.00 hodin s hodinovou polední přestávkou.

V každém větším městě lze nalézt bankomaty, které mají komunikovat i v angličtině. Podobně lze i ve větších obchodech a institucích používat k úhradě platební karty jako Visa, Master Cards nebo American Express, nicméně v odlehlejších oblastech je určitě nutné mít u sebe dostatek peněz v hotovosti.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Číně

Pokud budeme mluvit o přibližných nákladech za ubytování nebo stravu, záleží konkrétně na tom, v jakém komfortu si celkových pobyt v zemi představujete. Za noc strávenou v několika lůžkovém pokoji s cizími lidmi dáte kolem 40 – 60 yüanů, dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie vyjde na zhruba 200 – 600  yüan a za ubytování v komfortních hotelech vyšší kategorie si připlatíte od 600 yüanů a výše.

Podobná situace je i se stravováním. V případě, že se budete podobně jako běžní Číňané stravovat v pouličních jídelnách a potraviny zakoupíte v supermarketu, vyjde vás jeden den na zhruba 40 yüanů. Za oběd a večeři v běžné restauraci zaplatíte od 80 do 100 yüanů a jídlo v lepších hotelových restauracích vás bude stát od 250 yüanů výše.

Denní náklady

Levné cestování
do 600 Kč
 • Sdílený pokoj na hostelu: ¥40 – ¥60
 • Nákup jídlo na ulici a v supermarketu: ¥40
 • Pronájem kola a využití MHD: ¥20
Středně drahé cestování
600–3.000 Kč
 • Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední třídy: ¥200 – ¥600
 • Oběd nebo večeře v lepší restauraci: ¥80 - ¥100
 • Taxík: ¥60

   

Luxusní cestování
3.000 Kč a více
 • Čtyřhvězdičkový hotelový pokoj: od ¥600
 • Jídlo v luxusní restauraci: od ¥250
 • Dvě vstupenky na Čínskou operu: ¥300
HonzaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna