Jazyk a kultura ve Finsku

Finsko má nečekaně dva úřední jazyky, jedním z nich je finština a druhým švédština. Velmi častý je výskyt dvojjazyčných názvů, první je psán finštinou a hned vedle něj se vyskytuje název švédský. Finština jako ugrofinský jazyk, a stejně tak švédština jako jazyk severogermánský, jsou oba velmi těžké k naučení. Pro představu maďarština i finština jakožto ugrofinské jazyky jsou si podobné zhruba jako čeština a francouzština. Ale nezoufejte, dalšími běžně používanými jazyky jsou angličtina a také ruština. Domluvíte se tedy úplně hravě.

Kultura a finský způsob života

Kulturní zajímavostí je finská hudba a to zejména jeden strunný nástroj, jež nese název kantele. Jiný název pro kantele je harppu. Jedná se pouze o finský název pro jinak celosvětově známou citeru nebo menší harpu.

Finské památky zapsané v UNESCO

Finsko má sedm zápisů na Seznamu světového dědictví UNESCO, z toho o dva se dělí s jinými zeměmi.

Seznam památek UNESCO:

  • Pevnost Suomenlinna
  • Kostel v Petäjävesi
  • Staré město Rauma
  • Verla
  • Pohřebiště z doby bronzové Sammallahdenmäki
  • Höga kusten/Kvarken
  • Struveho geodetický oblouk

Státní svátky

Oproti českému Ježíškovi zde nosí dárky Joulupukki, což v našem jazyce znamená vánoční kozel. Vánoce a svátky s nimi spojené zde připadají na stejné dny jako u nás.

Dalším zajímavým svátkem je svátek Vappu, což je vlastně 1. máj. Zde se 1. květen kryje se Svátkem práce, oba tyto svátky jsou proto slaveny v jeden den. Vappu je spojován především se studenty a obrovskými oslavami, které připomínají náš český Majáles.

Po Novém Roce je pro Finy nejdůležitějším svátkem Juhannus. Jedná se o oslavy letního slunovratu. Juhannus si lze představit jako u nás slavenou Svatojánskou noc. Svátek připadá na sobotu v období 20. až 26. června a jeho nedílnou součástí jsou mohutné ohně, spousta tance a zábavy s přáteli.

katie_miaPandaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna