Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Itálie:

Vstupní podmínky

Ke vstupu do Italské republiky Češi nepotřebují ani pas, ke vstupu do země, jakožto člena Evropské Unie, postačí pouze platný občanský průkaz. Pokud setrváte v zemi delší dobu než 3 měsíce, je třeba požádat o povolení k pobytu.

Měna a ceny

Oficiální měnou Itálie je Euro (značeno EUR). Nejjednodušší je již s jistým kapesným v Eurech na dovolenou vyrazit, ale samozřejmě většina měn je přímo směnitelná v místních směnárnách a bankách, však s vyšší provizí. Platební karty jako je MasterCard či Visa jsou všeobecně přijímány v obchodech, hotelech, půjčovnách aut i restauracích.

Zdraví a bezpečí

Tak jako Česká republika, Itálie je členem Evropské unie. Proto je velice důležité si s sebou na dovolenou pro jistotu vzít i kartičku pojištěnce zdravotního pojištění, respektive evropský průkaz zdravotního pojištění. Nikdy nevíte, co se stane a kdy budete potřebovat lékařskou pomoc. Telefonní číslo pro pohotovost a případ nouze je 118. Avšak udělat si alespoň základní cestovní pojištění je samozřejmě na místě.

Každý, kdo je trochu zběhlý v cestování do jižněji položených zemí, je zvyklý, že pít vodu z kohoutku nebývá velice často bezpečné. V Itálii je obecně voda z kohoutku pitná, ale jistota je jistota, proto dejte raději na vodu v plastové lahvi, kterou si zakoupíte v obchodě.

Co se očkování týče, do Itálie není nutné podstupovat zvláštní lékařské procedury a očkování, postačí vaše základní očkování. Na škodu, tak jako v České republice, však není očkování proti žloutence.  

V Itálii není nijak zvláště nebezpečno, pozor si musíte dát na kapsáře například v autobusech či dalších dopravních prostředcích, taktéž i v davech přeplněných ulicích ve městech jako je Neapol či Řím, asi tak jako jinde na světě. Pokud zaparkujete auto, které navíc nemá italskou poznávací značku, určitě v něm nic nenechávejte. Taková auta jsou na zloděje jako magnet.

Jazyk a kultura

Italská kultura je velice silně ovlivňována náboženstvím a především římsko-katolickou církví. Rodina a rodinné vztahy mají v této zemi opravdu veliký význam. Oficiálním jazykem země je samozřejmě Italština, ale domluvíte se již i anglicky, v některých krajích německy, a v příhraničí s Francií i francouzsky.

Ve většině velkých měst a turistických destinacích rozhodně nechybí velké množství obchodů, barů a restaurací, kaváren a pizzerií, ale také divadel či muzeí. Spousty lidí, hudby a vůní, to vše je typické pro italské ulice.

Itálie je známá především svým kvalitním zbožím, do kterého patří hlavně oblečení, boty či kabelky. Však i zdejší města jako Milán, Řím či Florencie patří ke známým módním centrům světa.  Tak vás jistě nepřekvapí, že v místních obchodech a buticích narazíte na skutečně značkové zboží, ale co vás překvapit může, je, že ceny nejsou přemrštěné, ale jsou podstatě srovnatelné s cenami zboží v českých obchodních domech. Levnější a ne tak kvalitní zboží, můžete zakoupit na pravidelně se konajících trzích. Kromě tohoto typu zboží, si jistě přivezte domů italské víno a jiný alkohol, olivový olej, či těstoviny.

Jídlo a pití

Když se řekne Itálie, každý z nás si jistě představí zdejší těstoviny, špagety a hlavně pravou italskou pizzu. Ale ochutnat můžete i jiné speciality, například sýr mozzarella, parmazán či gorgonzola, omáčku pesto a prosciutto (sušená šunka). Určitě nezapomeňte ochutnat italská vína, například Chianty, aperitivy jako je Campari, likér Amaretto, Limoncello, či pálenku z vína Grappa. Nákup alkoholu je povolen od 16 let.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna