Praktické informace na Aljašku

Kompletní praktické informace při cestě na Aljašku:

Vstupní podmínky

Stejně jako pro USA, kde najdete vstupní podmínky do Ameriky detailně rozepsané, i zde platí 90-ti denní bezvízový program zvaný ESTA, registraci provedete na internetu. Pro cestu potřebujete platný cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji (ePas). Pokud plánujete studijní či pracovní pobyt, vyžaduje se vízum.

Užitečné odkazy a tipy týkající se vstupu

Podrobné informace naleznete na stránkách Velvyslanectví spojených státu amerických. Další aktuální pokyny naleznete na oficiálních stránkách státu Aljaška.

Detailní informace týkající se vstupních podmínek do USA, užitečné odkazy na podání žádosti o ESTA, jak se připravit na imigrační pohovor či odkaz na americkou ambasádu, naleznete v sekci Vstupní podmínky do USA.

Měna a ceny

Měna: Americký dolar ($) a aktuální kurz: 1 USD = 21.9 CZK

Na Aljašce je měnou stejně jako ve zbytku USA americký dolar ($).

Mince a bankovky v amerických dolarech.

Mince a bankovky v amerických dolarech.

Platba kartou a bankomaty

Pro cestu je vhodné vybavit se kreditní kartou, jejíž užití v zahraničí nejdříve konzultujte a nahlaste ve své bance. Ne všechny druhy karty jsou v USA přijímány, nejideálnější volbou je mezinárodní karta VISA. Aljaška není naopak od zbytku Ameriky v odlehlých částech vybavena čtečkami, dbejte proto na výběr hotovosti ve velkých městech a turistických letoviscích.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny na Aljašce

V této zemi je vše dražší, než-li v samotném USA. Jedná se především o potraviny, ubytování a také benzín. Důvodem je především nutnost dovozu téměř všeho zboží a turistická sezóna, kdy ceny strmě rostou.

Jídlo a pití

Stravování v Chorvatsku

Smažené, tučné a chutné. Motto všech amerických fastfoodů můžete vychutnávat i na Aljašce, pokud dostanete chuť na něco rychle připraveného a zároveň levného. Za patami větších měst jako je Fairbanks a Anchorage už ale rychlé občerstvení nenajdete.

Aljašská kuchyně a speciality

Na Aljašce naleznete také vyhlášené restaurace s neomezenou nabídkou ryb, losího i sobího masa a dalších specialit. Jelikož se jedná o poměrně nákladné stravování, je na Aljašce řada dinnerů, které vynikají domácí kuchyní a naservírují vám skutečné delikatesy.

Americká snídaně je grund všeho. V klasickém dinneru dostanete nepřebernou nabídku skvělého a domácího jídla. Základem jsou vejce a slanina, zajímavostí je jídlo zvané biscuits and gravy, což jsou mufinny namáčené v salámové omáčce. Dále si můžete dát skvělé omelety, populární pro milovníky masa je steak and eggs a v neposlední řadě, do zlatova opečené pancakes, nebo-li lívance. Proslulé jsou také skutečně velké porce.

V neposlední řadě je nutno zmínit, že většina obyvatel na Aljašce se stále z části živí lovem. Vzhledem ke vzdálenosti kontinentu a také vysokým, životním nákladům, je to pro obyvatele jediná cesta jak si zabezpečit dostatečné množství zásob.

Zdraví a bezpečí

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Na Aljašku nevyrážejte bez skutečně dobrého zdravotního pojištění. Drahá zdravotní péče může vyjít na 5-ti násobek ceny našich nákladů na ošetření. Navíc vám zde ošetření bude poskytnuto pouze v nemocnicích, které jsou ve větších městech. Malé vesnice a odlehlé oblasti nejsou dobře vybaveny, je proto třeba počítat s nákladným transportem. Běžná léčiva naleznete v nabídce velkých obchodních domů. 

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Bezpečnost na Aljašce

Obecně se nedoporučují samotářské procházky po městě či po opuštěných oblastech, s trochou přirozené obezřetnosti se jedná o poměrně bezpečnou zemi. Aljaška je také jedním z nejbenevolentnějších států v požívání alkoholu.

Výlety do divočiny

Divoká zvěř je atraktivním turistickým cílem, ale také důvodem k ostražitosti. Jelikož se v této zemi můžete setkat s losy, medvědy i vlky, je dobré se v informačních centrech seznámit se základními pokyny k tomu, abyste se jim vyhnuli. Obvykle postačí zvoneček na batohu, který zvěř na vaší přítomnost upozorní.

Zdaleka nejhorší je setkat se tváří v tvář s losem, který je, mimo jiné, zodpovědný za velkou část autonehod. V žádném případě však není důvod k panickému skrývání se na hotelovém pokoji, zvěř má největší zájem se vám vyhnout, až na jedinou výjimku, kterou je lední medvěd. Jeho výskyt se však omezuje skutečně na severní části země, kam se bez průvodce obvykle nedostanete.

Vybavení do divočiny

V letních měsících se zde vyskytuje velké množství hmyzu. Komáři, jsou zde příkladně mnohem větší než u nás. Nevyplatí se šetřit repelentem, velkým doporučením je také pořízení tzv. síťky na obličej.

Co se týče vybavení pro dobrodružné výpravy do přírody, doporučuje se při cestování Aljaškou spoléhat hned na několik vrstev oblečení. Ačkoliv v létě jsou běžné teploty kolem 20 °C, počasí se může otočit téměř ve vteřině, přijde vítr, déšť a nepropustná mlha. O to pečlivější přípravu vyžaduje vybavení v případě výpravy do samotné divočiny. Je nutno podotknout, že díky častým změnám počasí je lepší vzít nějakou tu svrchní vrstvu a zásobu navíc, jízdní řády jsou proměnlivé.

Pokud nejste zkušenými dobrodruhy, jednoznačně zvolte výpravu s průvodcem, který má ten největší přehled, kde co zajímavého vidět s ohledem na opatrnost.

Jazyk a kultura

Oficiálním, užívaným jazykem na Aljašce je angličtina, nemusíte se obávat žádného nářečí. Žije zde mnoho původního obyvatelstva, na jedné straně Eskymáci a také indiánské kmeny. Jistou zajímavostí je dnes již velice nízký pozůstatek ruské populace, která žije v samostatných vesnicích.

Kultura a aljašský způsob života

Vzhledem k tomu, že turistika je třetím nejvýnosnějším průmyslem Aljašky, očekávejte velkou přívětivost při vítání turistů a ochoty poradit vás s čímkoliv.

Kultura na Aljašce je ovlivněna především otázkou soužitím divoké přírody a lidí. Tyto motivy zaznamenáte v umění výtvarném, sochařství, vyřezávání nejen ze dřeva, ale příkladně také z mrožích klů.

Cestování a doprava

Do země se lze dopravit autem, lodí, vlakem i letadlem.

Letecky na Aljašku

Tou nejefektivnější cestou je letadlo, kdy po přestupu na letišti v LA zbývá necelých 6 hodin letu za věčným sluncem.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Vlakem nebo lodí na Aljašku

Z USA se také vypravují vlaky, které projíždí i zajímavou částí Kanady. Ovšem časově si na tuto dovolenou budete muset vyhradit velké časové období, stejně tak, když se rozhodnete pro loď.

Cesta autem na Aljašku

Pokud chcete z USA přejet na Aljašku autem, není půjčovnami povoleno přejíždět hranice státu, proto se to může stát nezdolným problémem.

Cestovní kanceláří na Aljašku

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů na Aljašku.

Doprava na Aljašce

Cestování autem na Aljašce

Velkého provozu se zde bát nemusíte. Aljašku protkává jenom pár velkých dálnic, větších silnic a malých cestiček mezi tundrami. Daleko častěji se zde setkáte s prašným a neupraveným povrchem. 

Pulzující dopravu naleznete pouze v okolí Anchorage a NP Denali. Na zbývajícím území panuje liduprázdno. Řidiči jsou zde obezřetní, největším nebezpečím na cestách je nečekané setkání s losem.

Půjčení auta na Aljašce

Pokud si budete chtít na Aljašse zapůjčit automobil, u soukromých, lokálních dopravců vykomunikujete často ideálnější cenu, než-li na pobočkách velkých autopůjčoven. K zapůjčení auta dostanete mapku, kudy můžete jezdit. Je to opatření proti cestám s nezpevněným povrchem. Pokud budeme chtít dojet příkladně k polárnímu kruhu, většina autopůjčoven vám auto do těchto lokalit nezapůjčí. Za tímto účelem naleznete specializované podniky ve Fairbanks, ovšem i na jeden den vyjde tato zápůjčka poměrně draho.

Nebezpečí pro projíždějící vozy také představují velké tankery, převážející ropu. Kamínky odletující od tohoto stroje vám jednoduše rozbijí i čelní sklo, proto si auto dobře pojistěte.

Pro vyhledání nejlepší ceny mezi půjčovnami vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars.

Cestování vlakem na Aljašce

Po Aljašce se můžete také dopravovat vlakem, z jehož okna budete pohodlně pozorovat nedotknutou přírodu. Více naleznete na www.alaskarailroad.com.

Počasí a doba návštěvy

Aljaška je rozlohou srovnatelná s větší částí Evropy, proto se její podnebí odvíjí především od navštívené oblasti. Obecně platí, že vrcholná sezona probíhá přes létočerven, červenec, srpen. Toto období skýtá nejvyšší teploty a také nekonečné slunce, které zapadá pouze na 5 hodin denně. Zimní sezona probíhá od října do dubna, dny jsou sice o poznání kratší, v oblasti za polárním kruhem dokonce panuje 80 dní úplné tmy. Přesto i zima na Aljašce nabízí zajímavé možnosti v oblasti zimních sportů, mushingu a pozorování polární záře.

Kdy jet na Aljašku

Zajímavé měsíce k návštěvě jsou také květen – jaro a září – podzim. Všude je na turisty liduprázdno a ceny jsou příznivější. Pozor však na otevírací dobu známých atrakcí, v tuto dobu mohou být zavřené. Začátek jara může být poměrně chladný, konec září pro změnu propršený.

Letní teploty v Anchorage nebo Fairbanks poletují kolem 24 °C a mohou se klidně vyšplhat i výš. Léto je obdobím dešťů. Přesto jejich intenzita na celkovou závlahu Aljašky nedostačuje a lze jej tedy označit jako období velice suché. Ojediněle lze zahlédnout i lesní požáry. Pozor na nejsevernější oblasti země, zde se ani v létě teplota nevyšplhá nad hranici mrazu. Zima je velice tuhá, díky absenci denního světla padá hluboko do mínusu, až na hranici – 30 °C. 

AnetaHaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna