Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě na Aljašku:

Vstupní podmínky

Stejně jako pro USA, i zde platí 90-ti denní bezvízový program zvaný ESTA, registraci provedete na internetu. Pro cestu potřebujete platný cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji (ePas). Pokud plánujete studijní či pracovní pobyt, vyžaduje se vízum.

Podrobné informace naleznete na stránkách Velvyslanectví spojených státu amerických. Další aktuální pokyny naleznete na oficiálních stránkách státu Aljaška.

Detailní informace týkající se vstupních podmínek do USA, užitečné odkazy na podání žádosti o ESTA, jak se připravit na imigrační pohovor či odkaz na americkou ambasádu, naleznete v sekci Vstupní podmínky do USA.

Měna a ceny

Na Aljašce je měnou stejně jako ve zbytku USA americký dolar ($). Pro cestu je vhodné vybavit se kreditní kartou, jejíž užití v zahraničí nejdříve konzultujte a nahlaste ve své bance. Ne všechny druhy karty jsou v USA přijímány, nejideálnější volbou je mezinárodní karta VISA. Aljaška není naopak od zbytku Ameriky v odlehlých částech vybavena čtečkami, dbejte proto na výběr hotovosti ve velkých městech a turistických letoviscích.

V této zemi je vše dražší, než-li v samotném USA. Jedná se především o potraviny, ubytování a také benzín. Důvodem je především nutnost dovozu téměř všeho zboží a turistická sezóna, kdy ceny strmě rostou.

Zdraví a bezpečí

Na Aljašku nevyrážejte bez skutečně dobrého zdravotního pojištění. Drahá zdravotní péče může vyjít na 5-ti násobek ceny našich nákladů na ošetření. Navíc vám zde ošetření bude poskytnuto pouze v nemocnicích, které jsou ve větších městech. Malé vesnice a odlehlé oblasti nejsou dobře vybaveny, je proto třeba počítat s nákladným transportem. Běžná léčiva naleznete v nabídce velkých obchodních domů. Více o pojištění se dočtete v našem článku: jak vybrat cestovní pojištění

Obecně se nedoporučují samotářské procházky po městě či po opuštěných oblastech, s trochou přirozené obezřetnosti se jedná o poměrně bezpečnou zemi. Aljaška je také jedním z nejbenevolentnějších států v požívání alkoholu.

Výlety do divočiny

Divoká zvěř je atraktivním turistickým cílem, ale také důvodem k ostražitosti. Jelikož se v této zemi můžete setkat s losy, medvědy i vlky, je dobré se v informačních centrech seznámit se základními pokyny k tomu, abyste se jim vyhnuli. Obvykle postačí zvoneček na batohu, který zvěř na vaší přítomnost upozorní. Zdaleka nejhorší je setkat se tváří v tvář s losem, který je, mimo jiné, zodpovědný za velkou část autonehod. V žádném případě však není důvod k panickému skrývání se na hotelovém pokoji, zvěř má největší zájem se vám vyhnout, až na jedinou výjimku, kterou je lední medvěd. Jeho výskyt se však omezuje skutečně na severní části země, kam se bez průvodce obvykle nedostanete.

V letních měsících se zde vyskytuje velké množství hmyzu. Komáři, jsou zde příkladně mnohem větší než u nás. Nevyplatí se šetřit repelentem, velkým doporučením je také pořízení tzv. síťky na obličej.

Co se týče vybavení pro dobrodružné výpravy do přírody, doporučuje se při cestování Aljaškou spoléhat hned na několik vrstev oblečení. Ačkoliv v létě jsou běžné teploty kolem 20 °C, počasí se může otočit téměř ve vteřině, přijde vítr, déšť a nepropustná mlha. O to pečlivější přípravu vyžaduje vybavení v případě výpravy do samotné divočiny. Je nutno podotknout, že díky častým změnám počasí je lepší vzít nějakou tu svrchní vrstvu a zásobu navíc, jízdní řády jsou proměnlivé. Pokud nejste zkušenými dobrodruhy, jednoznačně zvolte výpravu s průvodcem, který má ten největší přehled, kde co zajímavého vidět s ohledem na opatrnost.

Jazyk a kultura

Oficiálním, užívaným jazykem na Aljašce je angličtina, nemusíte se obávat žádného nářečí. Žije zde mnoho původního obyvatelstva, na jedné straně Eskymáci a také indiánské kmeny. Jistou zajímavostí je dnes již velice nízký pozůstatek ruské populace, která žije v samostatných vesnicích.

Vzhledem k tomu, že turistika je třetím nejvýnosnějším průmyslem Aljašky, očekávejte velkou přívětivost při vítání turistů a ochoty poradit vás s čímkoliv.

Kultura na Aljašce je ovlivněna především otázkou soužitím divoké přírody a lidí. Tyto motivy zaznamenáte v umění výtvarném, sochařství, vyřezávání nejen ze dřeva, ale příkladně také z mrožích klů.

Jídlo a pití

Smažené, tučné a chutné. Motto všech amerických fastfoodů můžete vychutnávat i na Aljašce, pokud dostanete chuť na něco rychle připraveného a zároveň levného. Za patami větších měst jako je Fairbanks a Anchorage už ale rychlé občerstvení nenajdete. Na Aljašce naleznete také vyhlášené restaurace s neomezenou nabídkou ryb, losího i sobího masa a dalších specialit. Jelikož se jedná o poměrně nákladné stravování, je na Aljašce řada dinnerů, které vynikají domácí kuchyní a naservírují vám skutečné delikatesy.

Americká snídaně je grund všeho. V klasickém dinneru dostanete nepřebernou nabídku skvělého a domácího jídla. Základem jsou vejce a slanina, zajímavostí je jídlo zvané biscuits and gravy, což jsou mufinny namáčené v salámové omáčce. Dále si můžete dát skvělé omelety, populární pro milovníky masa je steak and eggs a v neposlední řadě, do zlatova opečené pancakes, nebo-li lívance. Proslulé jsou také skutečně velké porce.

V neposlední řadě je nutno zmínit, že většina obyvatel na Aljašce se stále z části živí lovem. Vzhledem ke vzdálenosti kontinentu a také vysokým, životním nákladům, je to pro obyvatele jediná cesta jak si zabezpečit dostatečné množství zásob.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna