Aljaška

Aljaška, zvaná také původním názvem Alyeska, znamená v překladu „velká země“, což vystihuje dnes rozlohou největší stát USA. Skýtá v sobě netknutou přírodu, rozlehlé tundry a ohromné zásoby nerostného bohatství. Okouzlí vás jezera lemovaná třítisícovými vrcholky, divočina plná zvěře i pomalu tající ledovce.

Aljašku obývá více jak 700 tisíc obyvatel, z nichž celých 40 % žije ve městě Anchorage, které je také vstupní branou do celé země. V samotném centru to tepe příjemným životem, setkáte se zde s mnoha restauracemi a tržnicemi, potkáte zde původní obyvatelstvo, jako jsou Eskymáci, Aleuti a Indiáni, ale také ruskou populaci a samozřejmě Američany. Hlavním městem je Juneau, které tuto výsadu získalo až v roce 1900. Tato města, spolu s Fairbanks a Sitkou třímají nejvyšší počty obyvatel. Další vesničky, které se občas nečekaně objeví na cedulích u dálnic, čítají příkladně jenom 15 obyvatel, proto je zde velký rozdíl mezi životem právě v nich anebo ve větších městech. To vše podtrhuje hustota osídlení, která je pouhých 0,5 obyvatel na km2.

Obyvatelé jsou vstřícní, což je způsobeno také tím, že zde doposud nebyl rozvinut silný cestovní ruch. Za hranicemi Anchorage již narazíte na divočinu, které předchází rozlehlá oblast Mat-Su, známá především pro své zemědělské využití. Čas nestojí v centrální Aljašce žádnému cestovali v cestě, v létě je zde den téměř nekonečný. To však trvá pouhé tři měsíce, zbytek roku panuje nehostinná a tmavá zima.

Na Aljašce se rozprostírá mnoho národních parků. Tím nejznámějším je Denali s celkovou rozlohou 24 000 km2, kterému dominuje nejvyšší hora USA – Mount McKinley se svými 6 190 m. Pokud nejste duší dobrodruh s předpoklady přežití v divoké přírodě, do útrob parku se dostanete pomocí kyvadlové dopravy, díky které zažijete z okýnka autobusu výhled na neuvěřitelné, divoké scenérie, lemované Aljašským pohořím. Dalšími, neméně známými jsou pak Kenai Fjords NP, Glacier Bay či severní Kobuk Valley. Celkem je zde národních parků hned devět, dvě národní památky, dva národní lesy a deset chráněných oblastí. Nekonečné hektary přírody v sobě skrývají mnoho divokého života, na Aljašce lze potkat medvědy, vlky, losy i soby ve volné přírodě. V zátokách a fjordech pak žijí kosatky, tuleni, papuchalci a při delší projížďce na moře dokonce máte možnost uvidět také plejtvákovce šedé. To vše pod dohledem amerického majestátu - orla bělohlavého.

K zemi patří četné pobřežní ostrovy, nejznámější je pak výběžek sahající do Tichého oceánu, zvaný Aleutské ostrovy. Na severu země se rozprostírají rozsáhlé ledovce a celkově zabírají 5 % celého území. Mezi největší a nejznámější patří Malaspina, Gulkana, Cawell, Matanuska či Worthington, na celém území se jich pak celkově vyskytuje přes 100 tisíc.

Tuto zemi můžete prozkoumávat pěšky, autem nebo na tolik oblíbených kajacích. Za dobrého počasí se vypravte prohlédnout samotný vrcholek hory Denali (původně Mount McKinley) z kabinky menšího letadla nebo si půjčte terénní auto a kamenitou silnicí, za doprovodu ohromných transportérů na ropu, překročte polární kruh. Aktivit je zde celá řada, ať už se jedná o poklidné pozorování přírody, náročné túry, koupání v termálech nebo adrenalinové zimní sporty.

AnetaHaCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce