Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Spojených států:

Vstupní podmínky

Pro vstup na území Spojených států potřebujete samozřejmě platný cestovní pas. Výhodou pro obyvatele České republiky je fakt, že pokud hodláte strávit jakožto turista či za účelem obchodní cesty v zemi méně než 90 dnů, nepotřebujete vízum. Již nějakou dobu se dá do země cestovat v rámci bezvízového styku a jedinou podmínkou je získané povolení ESTA (Electronic System for Travel Authorization). V ostatních případech je samozřejmě potřeba si zařídit vízum do Spojených Států.

K tomu, abyste požádali o ESTU, potřebujete však platný biometrický pas a zpáteční letenku. Vyplnit žádost je třeba elektronicky na webových stránkách a doporučuje se takto učinit nejméně 72 hodin před vaší cestou do Spojených Států. Za získání ESTY v současné době zaplatíte 14 USD. Doporučuje se vždy vyplňovat i nepovinné údaje, snižujete tak pravděpodobnost, že by vám mohla být žádost zamítnuta. V případě, že vám bude žádost schválena a bude vám udělena možnost cestovat do Států v rámci bezvízového styku, nezapomeňte si k pasu na cestu vytištěnou ESTU přibalit.

Udělením ESTY však ještě není zaručeno, že budete na území US vpuštěni. Tak či tak, musíte projít imigrační kontrolou, kdy o vašem vpuštění rozhodne imigrační pracovník. Tomu předložíte jak váš cestovní pas, tak celní formulář, který budete vyplňovat v letadle. ESTA platí po dobu dvou let a po jejím vypršení musíte bohužel požádat o novou, jakkoliv obnovit či aktualizovat ji není možné.

Další informace týkající se vstupu do země a případného podání žádosti o vízum naleznete na webu americké ambasády.

Tak jako obecně do US je často třeba prokázat, že máte dostatečné finanční prostředky na cestu či na účtu, budete-li o to požádáni.

Dále naleznete užitečné odkazy a tipy týkající se vstupu do země.

Otázky týkající se vyplnění ESTA a podrobný návod k vyplnění: Chcidoameriky.cz

Podání žádosti ESTA: esta.cbp.dhs.gov

Tipy jak se připravit na imigrační pohovor a typické otázky: Chcidoameriky.cz 

Celní formulář vyplňovaný v letadle a jak ho vyplnit: Chcidoameriky.cz 

Veškeré podrobné informace se dozvíte na stránkách Velvyslanectví spojených států amerických (cz.usembassy.gov), kde si můžete sjednat schůzku s ambasádou za účelem zřízení víza či podat online žádost o zřízení ESTA.

Měna a ceny

Oficiální měna je americký dolar ($), který se dělí na 100 centů (¢). Často používané mince jsou penny (1¢), nickel (5¢), dime (10¢) a quarter (25¢). Mezi bankovky patří $1, $5, $10 a 20 dolarů. $2, $50 a 100 dolarů lze také nalézt, ale nesetkáte se s nimi tak často. Směnný kurz se liší každý den a jsou k dispozici on-line.

Kreditní a debetní karty jsou přijímané po celém USA. Návštěvníkům se doporučuje, aby u sebe nosili alespoň jednu kreditní kartu, jelikož se často běžně požaduje platba předem nebo otisk kreditní karty jako záloha za hotelový pokoj či a pronájem automobilu, i když konečná platba nemusí být provedená kreditní kartou . Zároveň se ujistěte u vydavatele karty, jaké jsou sazby za výběr či použití karty mimo Českou Republiku. Také byste měli informovat svého vydavatele, že jedete do ciziny tak, aby vaše karta nebyla dočasně pozastavena za účelem podezřelých transakcí ze zahraničí.

Americké cestovní šeky jsou rovněž bezpečný způsob pro zahraniční návštěvníky, jak u sebe nosit peníze. Šeky vydávané American Express a Visa jsou považovány za hotovost ve většině obchodů.

Pokud jde o průměrné náklady na cestování, hodně záleží na tom, kam jste se rozhodli vyjet a jaký druh dopravy využijete. Je možné podniknout ekonomický výlet, přesto je velmi snadné utratit mnohem víc, než jste zprvu očekávali, bez ohledu, jak moc jste šetrný.

Cesta na jih kolem Texasu nemusí vyjít draze, co se týče ubytování, stravování, nebo nakupování, zato cena benzínu se výrazně projeví do nákladů. Naproti tomu, cestování po městě, jako je Boston, New York nebo Chicago bude relativně levné, ale budete platit mnohem více za váš hotel, stravování, prohlídky a nákupy.

Pokud se nerozhodnete kempovat či pobyt v hostelu ($15 až 25dolarů za noc), bude ubytování dělat nejvyšší položku v celkových nákladech. Rovněž tak, pokud se rozhodnete cestovat autem, což je v Americe často nutností. Pronájem automobile je minimálně 40 dolarů denně (typ auta, daň a druh pojištění může cenu auto navýšit) plus benzín. Při plánování projet celou Ameriku může benzín stát víc než samotné auto (řekněme, dalších 20 dolarů za den).

Na rozdíl od ubytování a půjčení auta, dobré jídlo nezatíží znatelně vaší peněženku a za 20 až 30 dolarů denně jste schopní se kvalitně najíst i v restauraci.

Spropitné

V USA, často příjmy číšníků zaleží na spropitných, které dostanou od hostů, a nenechávat spropitné je často považováno za urážku. Zaměstnanci očekávají dýška v hodnotě patnácti procent z celkové ceny, a až dvaceti procent v případě spokojenosti zákazníka. Pokud sedíte u baru, měli byste nechat alespoň jeden dolar za každou objednávku, případně více, pokud objednáváte více jak jeden nápoj. Hoteloví vrátní a poslíčkové by měli obdržet alespoň 2 dolary za zavazadlo, více, pokud zavazadlo musí odnést do několika schodů. Taxikářům by se mělo nechávat zhruba patnáct procent. Celkově by se měla vždy finální částka zaokrouhlit nahoru na nejbližší 50¢ nebo dolar.

Zdraví a bezpečí

Americký systém zdravotní péče patří k nejlepším na světě, k čemu odpovídají i vysoké zdravotní výdaje. Stejné léky prodávané ve Spojených státech vás můžou stát až 5ti násobek ceny u nás. Problém, že budete čelit potenciálně vysokým nákladům, může nastat ve chvíli, kdy budete potřebovat lékařskou péči a nemáte sjednané dobré pojištění.

Pokud máte vážnou nehodu ve Spojených státech, lékařskou pomoc dostanete ihned, ale výdaje za lékařské služby vám budou účtovány až později. V případě naléhavých případů volejte na číslo tísňového volání „911“. Základní poplatky za prohlídku se pohybují kolem 50-100 dolarů, které je nutné uhradit v předstihu. Testy, rentgeny a jiné dodatečné ošetření vyjdou na mnohem více. Zdravotnictví v Americe není levné, proto mějte vždy sjednané dobré pojištění a uchovávejte si veškeré doklady pro pozdější proplacení nákladů od pojišťovny.

Pro vstup do Spojené státy není vyžadované žádné speciální očkování. Přesto mezi doporučené očkování patří tetanus a žloutenka A a B.

Tvrdit, že Amerika patří mezi bezpečné země, by bylo určitě troufalé, přesto není důvod k žádné panice. Dokonce se dá říct, že mimo městská centra je zločinnost často až pozoruhodně nízká. Hlavní turistické cíle jsou vždy jasně osvětlené a dobře hlídané. V každém velkém městě přesto můžete narazit na nebezpečné čtvrtě a těmto místům je dobré se po setmění vyhnout.

Ačkoliv si lidé myslí, že největší nebezpečí v Americe hrozí následkem - zbraní , násilných trestných činů, nepokojů, zemětřesení či tornád – pravděpodobně největší nebezpečí pro cestující je představováno dopravními nehodami. Obecně však platí, že američané se chovají zodpovědně na silnicích a k překračování rychlosti dochází jen neobvykle. Stejně tak zbraně, ačkoliv se díky mediím zdají být všude, pokud zrovna není lovecká sezóna, uvidíte je jen velmi zřídka (až snad na výjimky jako je Aljaška či Texas).

Cestující se málokdy setkají s násilnou trestnou činností, naopak největší problém tvoří drobné krádeže. Pokud je to možné, vybírejte si peníze z bankomatu během dne nebo v noci na rušných a dobře osvětlených místech. Pokud si pobyt naplánujete pečlivě a budete dávat pozor na svoje věci, měli byste být zpravidla v pořádku.

Jazyk a kultura

Ve Spojených státech není žádný oficiální jazyk, přesto je angličtina považována za národní jazyk, jelikož je používaný téměř 90 % populace. Druhý nejčastější jazyk je Španělština, kterou mluví více než 10 % populace. Na státní úrovni je angličtina oficiálním jazykem ve více než polovině států. Na Havaji je kromě angličtiny i havajština úředním jazykem. Mnoho původních obyvatel žijících v rezervacích používají doteď svůj domorodý jazyk jako oficiální.

Američané jsou známé pro svou otevřenost a přívětivost k návštěvníkům. Široká škála národnostního původu za relativně krátkou dobu mělo za následek vytvoření řady kulturních a tradičních zvyků. Ve velkých městech, lidé stejného etnického původu často žijí poblíž sebe ve vymezených komunitách.

Amerika je velmi známá svou neformální a uvolněnou atmosférou, kdy potřesení rukou je obvyklá forma pozdravu. Co se týče kouření, tak se pomalu vydává na ústup a je stále více nepopulární v USA. Kouření není dovoleno v městské dopravě a omezeno nebo zakázáno ve veřejných budovách ve většině států. V posledních letech se stále zvyšuje počet států (včetně Kalifornie a New York), kde se kouření zcela zakázáno v barech, restauracích a na mnoha veřejných místech.

Jídlo a pití

Vzhledem k různým kulturním skupinám žijící v Americe je jídlo stejně tak různorodé, jako je samotná země. Ve velkých městech jsou často celé čtvrti věnované specializovaným globálním kuchyním. Ve skutečnosti mnoho lidí věří, že USA nemá vlastní kuchyni, že jejím hlavním atributem je tendence sloučit různé světové vlivy.

Ve Spojených státech je možné navštívit restaurace všech tvarů a velikostí, od rychlého občerstvení, samoobslužného, až po možnosti se najíst v autě či ze speciálních nákladních vozů. USA není jenom o rychlém občerstvení (fast food).  Nicméně je občas velmi obtížné se vyhnout těmto řetězcům, které lze nalézt prakticky na každém rohu.

Mezi populární americká jídla patří smažená kuřata, hamburgery, pizzy a párky v rohlíku, rovněž oblíbené je stravovat se v mexické kuchyni. V současné době roste trend směrem ke zdravějšímu jídlo a pití.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27751 pírek.

1 pírko = 1 koruna