Dánsko

Vydejte se do pohádkové země Hanse Christiana Andersena, země, kde vznikla legendární stavebnice lego. Dánsko vás uchvátí, i když už dávno nejste děti a otevře vám bránu do chladné, ale okouzlující Skandinávie.

Dánsko leží na Jutském poloostrově, součástí je ale dalších 400 ostrovů, z nichž největší jsou Fyn a Sjaelland. Členité pobřeží s majestátními útesy, mnoha zálivy a romantickými zákoutími je na východě omýváno Baltským mořem. Na západě si můžete užívat lagunová jezera a písčité pláže Severního moře.

Pokud si však chcete užívat spíše kopce, navštivte jižní Jutsko a národní park Mols Bjerge nebo východní Jutsko, kde se zvedá i nejvyšší vrchol Dánska, Yding Skovhøj, který se se svými 173 metry stal terčem výsměchu od Norů. Není však proč! Kopec je lemován uchvacujícími lesy a klidnými pastvinami, ideálními pro odpolední procházku.

Čím se však země může opravdu pyšnit, je hluboká kulturní tradice vycházející z tvorby spisovatelů Hanse Christiana Andersena či Karena Blixena, filozofických spisů S. Kierkegaarda, divadelních her L. Holberga a symfonií Carla Nielsena. Hrdě jsou v Dánsku pořádány divadelní a hudební představení. V zemi se také nachází velké množství galerií a muzeí, kde jsou časté i historické expozice, zejména z vikingského období. Svéráznou kulturu můžeme pozorovat i v architektuře, která ve dvacátém století našla oporu v expresionistickém a funkcionalistickém stylu.

Pokud se chystáte na dovolenou do Dánska, nenechte si ujít rušný život měst s bohatým kulturním programem a nočním životem v četných klubech a pivních barech a zahradách.

ChalottCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Dánsku

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce