Belgie

Belgie, země plná fascinujících památek, domov té nejchutnější čokolády a velkého množství světově známých piv, v níž se mimo jiné zrodil i detektiv Hercule Poirot. Tato poměrně malá země ve středu Evropy jistě stojí za navštívení.

Ačkoli „Royaume de Belgique“, jak se Belgii francouzsky přezdívá, patří svou rozlohou k evropským drobečkům, počet kilometrů čtverečních rozhodně nevypovídá o velikosti jejího charakteru, neboť v Belgii je opravdu o co stát. Díky Bruselu je Belgie centrem Evropské unie, oplývá také nespočtem úchvatných historických památek a je proslavená svými úžasnými gastronomickými lahůdkami. Vášnivé turisty zaujmou města jako Antverpy, Ostende nebo Waterloo, v němž bylo v roce 1815 definitivně poraženo vojsko Napoleona Bonaparte.

Ne nadarmo je Belgie centrem Evropy. Žije zde přes 11 miliónů obyvatel, hustota zalidnění na tomto malém území je proto téměř nejvyšší v Evropě, činí přibližně 350 obyvatel na kilometr čtvereční. Oficiálními jazyky jsou nizozemština, francouzština a němčina. Jazyky dělí území Belgie na 3 oblasti: Vlámské společenství, Valonsko-bruselská federace a Německojazyčné společenství. Nizozemština převažuje na území Vlámského společenství, kdežto Valonsko i Brusel je spíše frankofonní. Na východě země najdeme malé území u hranice s Německem, Nizozemskem a Lucemburskem, kde převažuje právě zmiňovaná němčina. Politicky je území Belgie je členěno na 10 provincií a tří regiony: Vlámský, Valonský a Bruselský.

Přijde-li na horskou turistiku, není Belgie zrovna tím pravým místem k provozování této záliby. Milovníci hor si zde na své nepřijdou. I přesto, že se v Belgii nachází zalesněný a hornatý region Ardeny, nejvyšším vrcholem je pouhých 694 metrů n. m. měřící Signal de Botrange. Naopak obdivovatele architektury tato země jistě překvapí. Díky rychle se rozvíjející vědě a technice neoplývá Belgie pouze historickými památkami, známá je třeba i vysoce moderní architekturou.

Jako třešnička na dort přichází belgická gastronomie. Jen málokdo by neznal belgickou čokoládu, která se na jazyku rozplývá a způsobuje nám tak nezapomenutelný zážitek. Belgičané patří ale také mezi největší „pivaře“. Z Belgie pochází i velmi známé vafle. Vynikající pochutiny jsou jedním z důvodů, proč je Belgie hojně navštěvována a proč se její návštěvníci stále vrací.

katie_miaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Belgii

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce