Švédsko

Švédsko je země kontrastů. Na severu, za polárním kruhem najdeme člověkem téměř nedotčenou krajinu, naopak jih je bohatě obydlený. Historická centra se rozprostírají vedle futuristických staveb moderních velkoměst. Přesto vše dohromady splývá v dokonalé harmonii.

Švédsko je největší ze skandinávských zemí a třetí největší zemí Evropské unie. Od Norska je odděleno Skandinávským pohořím s překrásnými horskými jezery a zasněženými vrcholy hor stoupajících nad mraky. Celá země se může pyšnit krásnou, člověkem nedotčenou přírodou.

Na území Švédska se nachází dvacet devět národních parků zajišťujících udržení této přírodní krásy! Listnaté lesy na jihu, jehličnaté lesy, poskytující domov vlkům, medvědům a sobům v arktické tundře na severu. Neobvyklými zážitky v oblasti Laponska jsou i polární záře a slunce, které v létě nezapadá a v zimě nevychází.

Velká města ve Švédsku nesou znaky modernizace a odráží vysokou úroveň života v zemi. Tak, jako je země vojensky neutrální a není součástí velkých konfliktů, i místní lidé si potrpí na přátelském jednání. Při cestování po zemi se tedy setkáte s velkou ochotou a vlídností obyvatel. I to láká mnoho přistěhovalců z celého světa, Švédsko se tak stává opravdu multikulturní zemí.

Z oblasti kultury nemůžeme zapomenout na tvorbu spisovatelky Astrid Lindgnerové, Švédského původu je také legendární skupina ABBA.

Celosvětově prospěšný odkaz zanechali především vynálezce dynamitu Alfred Nobel či Erik Wallenberg a jeho tetrapak, bez kterého by se dnešní potravinářský průmysl jen těžko obešel.

ChalottCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět ve Švédsku

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce