Norsko

Než si vaše oči přivyknou na všudypřítomné nádherné scenerie, prvních pár dní strávených v Norsku budete mít pocit, že máte před očima natažené plátno s upravenou fotografií. Neskutečně živé barvy, divoká příroda a nespoutané hory vám učarují natolik, že si budete připadat jako ve filmu.

Norské království se mohutně rozkládá na Skandinávském poloostrově, o který se z velké části dělí se Švédskem. Sousedí dále s Finskem, Dánskem a Ruskem a od Spojeného království jej dělí Severní moře. Ač zahříváno Golfským proudem, dostatečně teplé na koupání je toto moře jen pro ty největší otužilce. Nemusíte však litovat, tato země vám toho jako náhradu nabízí mnohem více!

Norsko je proslulé zejména členitým pobřežím protkaným stovkami fjordů a ostrovů, které tvoří ty nejúchvatnější scenerie a jsou označovány za jednu z nejpřitažlivějších přírodních atrakcí na celém světě. Jedná se o převážně hornatou zemi, která láká milovníky letních i zimních sportů z celého světa.

Ani místní obyvatelé nepohrdnou žádnou pohybovou aktivitou, od poklidného rybaření, přes lyžování či vysokohorskou turistiku, až po skutečně extrémní rafting či bungee jumping, vše v samém srdci panenské přírody. Sportu jsou Norové oddaní natolik, že mu v průběhu roku věnují dokonce několik festivalů.

Více než čtyřicet národních parků nabízí útočiště všem, kdo se chtějí ukrýt před civilizací, ať už pouze formou drobných procházek a vyjížděk lanovkami či v podobě několikadenních horských přechodů.

Jedinečnost země podtrhuje polární den a noc, která má možná na svědomí temné ladění děl místního génia Edwarda Muncha, jehož Výkřik je jedním z nejznámějších světových děl vůbec.  A kdybyste měli přeci jen pocit, že už Norsko všechny své půvaby vyčerpalo, zcela nečekaně vás ohromí jedním z nejpůsobivějších úkazů vůbec – polární září.

Sytě zelené louky jsou místy posety drobnými, pro Norsko tak typickými červenými dřevěnými domky, které se shlukují ve větší vesničky i města, z nichž největším je překrásné Oslo. Vedle sportovních festivalů v Norsku narazíte na mnohé kulturní akce věnující se filmu, hudbě nejrůznějších žánrů a vůbec všemu současnému i tradičnímu umění.

Vynechat byste určitě neměli ani setkání s dalšími místními „obyvateli“. Nezapomenutelným zážitkem je vyjížďka na lodi s pozorováním velryb, mezi nimiž si budete připadat neskutečně maličcí. Stejně tak máte možnost dostat se blízko ledním medvědům, mrožům či papuchalkům v divokém safari Svalbard.

káťaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Norsku

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce