Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Dánska.

Vstupní podmínky

Občané ČR nepotřebují při vstupu do Dánska vízum, nejedou-li do země na déle než tři    měsíce. Dánsko je zahrnuto v Schengenském prostoru, proto se při vstupu do země nemusíte prokazovat žádným dokladem, přesto doporučujeme mít s sebou kromě občanského průkazu i cestovní pas. Dánští občané nepoužívají doklady podobné těm našim, proto je při prokazování totožnosti lepší předkládat pas.

Měna a ceny

Oficiální dánskou měnou je Dánská koruna, často se ale setkáte i s možností platit eurem. Mezinárodní platební karty typu Visa a Mastercard jsou běžně akceptovány. Skandinávské země, včetně Dánska, mají velmi vysokou úroveň života a to se odráží i na cenách. Jídlo je zde zhruba třikrát dražší než v ČR, nejlevněji jej lze nakoupit na místních trzích. Při návštěvě muzeí a památek si nezapomeňte průkaz studenta, díky kterému můžete často uplatnit slevy na vstupné.

Zdraví a bezpečí

Při cestování do Dánska si nezapomeňte mezinárodní průkaz zdravotního pojištění. Akutní lékařské ošetření vám bude poskytnuto zdarma, pokud váš zdravotní stav není akutní, může vám být naúčtováno 250-500 DKK za konzultaci. K zaplacení budete vyzváni také při ošetření u stomatologa. Dánsko je velmi bezpečnou zemí, přesto doporučujeme dávat si pozor na osobní věci v turistických centrech.

Jazyk a kultura

Úředním jazykem je dánština, dobře srozumitelná s norštinou a švédštinou. Na většině míst se ale domluvíte i anglicky či německy. Jistě ale každého potěší, pokud se naučíte aspoň pár základních slovíček v dánštině. Místní obyvatelé jsou k turistům velmi přívětiví a rádi vám pomohou. Dánsko se běžně nepotýká s diskriminací. Vysoká míra tolerance se projevila zejména prvenstvím v legalizaci pornografie a povolení registrovaného partnerství.

Dánové se také nijak netají svou slabostí pro alkohol. Noční život je zde opravdu bujný. Možná i proto jsou obyvatelé země dle statistik nejšťastnější na světě. Většina populace se hlásí k Luteránské Dánské lidové církvi, přesto zde nebývají kostely nijak přeplněné. Státní svátky jsou většinou náboženského původu, a to Velikonoce a související svátky, Svatodušní neděle a pondělí a Vánoční svátky. Dále se slaví Nový rok, 16. dubna narozeniny královny Margarety II., 5. června Den ústavy a 24. června Svatojánský den.

Jídlo a pití

Snídaně v Dánsku bývají velmi výživné. Setkáte se s vejci na slanině, ovesnou kaší a bílou kávou. Oběd není považován za hlavní jídlo dne, a tak čekejte tradiční obložené chleby či smørrebrød, tedy vydatně obložený tmavý žitný chléb, často doplněný lehkou rybou. Obědy jsou často podávány ve formě Koldt bord (studený stůl), což je obdoba našeho švédského stolu.
Nejdůležitějším jídlem dne je večeře, skládající se z polévky, druhého chodu a salátem či kompotem. Často je také doplněna vyhlášenými dánskými sýry.

V dánské kuchyni se často setkáme s rybami, a to především vařenými, oblíbené jsou ale i další druhy masa, podávané s brambory či zeleninou. Tradiční polévka je z piva a drůbků.
Dánové si také velmi pochutnávají na sladkých pokrmech. V oblibě jsou ořechy, které najdeme v pudingu, na koláčích či věnečcích. Sladká chuť by vás neměla překvapit, ani pokud si objednáte dánskou jitrnici!

Velmi oblíbeným nápojem je pivo, zejména světoznámé značky Carlsberg a Tuborg. Nepočítejte však s tím, že si po jídle dáte skleničku piva „na trávení“, jako u nás. V Dánsku se jednotlivé chody prokládají panákem Snapsu, tedy jakéhokoliv čirého destilátu. Národním nápojem je Gammel Dansk, kořeněný bylinný likér.

Doprava

Nejpohodlnější a nejrychlejší spojení do Dánska je bezesporu letecké. Letenky na přímé lety z Prahy do Kodaně můžete koupit již v ceně kolem 2000 Kč.

Z ČR se do Dánska velmi dobře dostanete také vlakem, z Prahy jezdí i přímé noční vlaky bez přestupů. Akční jízdenku Českých drah koupíte za 1617 Kč. Dánské železnice jsou na velmi vysoké úrovni, mezi jednotlivými velkými městy jezdí vlaky každou hodinu.
Cesta autobusem stojí přibližně stejné peníze jako vlak a zajišťují ji několikrát týdně společnosti jako Eurolines či Student agency. Pokud se rozhodnete pro jednu z těchto možností, počítejte, že vám cesta zabere zhruba patnáct hodin.

O něco málo rychleji můžete zvládnout cestu autem, ideálně přes Berlín, Hamburk a Kiel. O přepravu mezi jednotlivými ostrovy se postarají dánské trajekty. Dánské silnice a dálnice jsou v dobrém stavu a bez poplatků. Pravidla silničního provozu se od českých příliš neliší, dejte si ale pozor na cyklisty, kterých je v Dánsku opravdu hodně. Jezdcům na kole musíte dát vždy přednost.

Počasí

Dánské klima je mírné a teploty nedosahují žádných extrémů. Zimy jsou mírné a deštivé, léta příjemně teplá, nenechte se ale překvapit mlhou a větrným počasím. Ideální pro návštěvu země jsou měsíce mezi dubnem a říjnem, nejvíce turistů však přijíždí v nejteplejších, ale i nejdeštivějších měsících- červenci a srpnu. Pokud se tomuto budete chtít vyhnout, navštivte zemi již v květnu či červnu a užijte si krásy kvetoucí přírody. Teploty se v tomto období pohybují mezi 15-20°C.

Tvé jménoCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna