Praktické informace do Dánska

Kompletní praktické informace při cestě do Dánska:

Vstupní podmínky

Občané ČR nepotřebují při vstupu do Dánska vízum, nejedou-li do země na déle než tři měsíce. Dánsko je zahrnuto v Schengenském prostoru, proto se při vstupu do země nemusíte prokazovat žádným dokladem, přesto doporučujeme mít s sebou kromě občanského průkazu i cestovní pas. Dánští občané nepoužívají doklady podobné těm našim, proto je při prokazování totožnosti lepší předkládat pas.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Dánská koruna (kr) a aktuální kurz: 1 DKK = 1 CZK

Oficiální dánskou měnou je Dánská koruna, často se ale setkáte i s možností platit eurem.

Platba kartou a bankomaty

Mezinárodní platební karty typu Visa a Mastercard jsou běžně akceptovány.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. . Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Dánsku

Skandinávské země, včetně Dánska, mají velmi vysokou úroveň života a to se odráží i na cenách. Jídlo je zde zhruba třikrát dražší než v ČR, nejlevněji jej lze nakoupit na místních trzích. Při návštěvě muzeí a památek si nezapomeňte průkaz studenta, díky kterému můžete často uplatnit slevy na vstupné.

Jídlo a pití

Stravování v Dánsku

Snídaně v Dánsku bývají velmi výživné. Setkáte se s vejci na slanině, ovesnou kaší a bílou kávou. Oběd není považován za hlavní jídlo dne, a tak čekejte tradiční obložené chleby či smørrebrød, tedy vydatně obložený tmavý žitný chléb, často doplněný lehkou rybou. Obědy jsou často podávány ve formě Koldt bord (studený stůl), což je obdoba našeho švédského stolu.

Nejdůležitějším jídlem dne je večeře, skládající se z polévky, druhého chodu a salátem či kompotem. Často je také doplněna vyhlášenými dánskými sýry.

Speciality dánské kuchyně

V dánské kuchyni se často setkáme s rybami, a to především vařenými, oblíbené jsou ale i další druhy masa, podávané s brambory či zeleninou. Tradiční polévka je z piva a drůbků.

Předkrmy a zákusky

Dánové si také velmi pochutnávají na sladkých pokrmech. V oblibě jsou ořechy, které najdeme v pudingu, na koláčích či věnečcích. Sladká chuť by vás neměla překvapit, ani pokud si objednáte dánskou jitrnici!

Tradiční a populární pití

Velmi oblíbeným nápojem je pivo, zejména světoznámé značky Carlsberg a Tuborg. Nepočítejte však s tím, že si po jídle dáte skleničku piva „na trávení“, jako u nás. V Dánsku se jednotlivé chody prokládají panákem Snapsu, tedy jakéhokoliv čirého destilátu. Národním nápojem je Gammel Dansk, kořeněný bylinný likér.

Zdraví a bezpečí

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Při cestování do Dánska si nezapomeňte evropský průkaz zdravotního pojištění. Akutní lékařské ošetření vám bude poskytnuto zdarma, pokud váš zdravotní stav není akutní, může vám být naúčtováno 250-500 DKK za konzultaci. K zaplacení budete vyzváni také při ošetření u stomatologa.

Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Dánska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Bezpečnost v Dánsku

Dánsko je velmi bezpečnou zemí, přesto doporučujeme dávat si pozor na osobní věci v turistických centrech.

Jazyk a kultura

Úředním jazykem je dánština, dobře srozumitelná s norštinou a švédštinou. Na většině míst se ale domluvíte i anglicky či německy. Jistě ale každého potěší, pokud se naučíte aspoň pár základních slovíček v dánštině.

Kultura a dánský způsob života

Místní obyvatelé jsou k turistům velmi přívětiví a rádi vám pomohou. Dánsko se běžně nepotýká s diskriminací. Vysoká míra tolerance se projevila zejména prvenstvím v legalizaci pornografie a povolení registrovaného partnerství.

Dánové se také nijak netají svou slabostí pro alkohol. Noční život je zde opravdu bujný. Možná i proto jsou obyvatelé země dle statistik nejšťastnější na světě.

Náboženství a dánské svátky

Většina populace se hlásí k Luteránské Dánské lidové církvi, přesto zde nebývají kostely nijak přeplněné. Státní svátky jsou většinou náboženského původu, a to Velikonoce a související svátky, Svatodušní neděle a pondělí a Vánoční svátky. Dále se slaví Nový rok, 16. dubna narozeniny královny Margarety II., 5. června Den ústavy a 24. června Svatojánský den.

Dánské památky zapsané v UNESCO

Dánsko má deset zápisů na Seznam světového dědictví UNESCO, o jeden se dělí s dalšími zeměmi a tři zápisy se vztahují ke Grónsku.

Seznam památek UNESCO:

  • Pohřební mohyly, runové kameny a kostel v Jelling
  • Katedrála v Roskilde
  • Zámek Kronborg
  • Stevns Klint
  • Krajina parforsního honu na severu Sjællandu
  • Christiansfeld, město založené moravskými bratry
  • Waddenzee
  • Ledovcový fjord v Ilulissatu
  • Kujataa v Grónsku: farmaření Seveřanů a Inuitů na okraji ledovcového pokryvu
  • Ledovcový fjord v Ilulissatu

Cestování a doprava

Letecky do Dánska

Nejpohodlnější a nejrychlejší spojení do Dánska je bezesporu letecké. Letenky na přímé lety z Prahy do Kodaně můžete koupit již v ceně kolem 2000 Kč.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta vlakem do Dánska

Z ČR se do Dánska velmi dobře dostanete také vlakem, z Prahy jezdí i přímé noční vlaky bez přestupů. Akční jízdenku Českých drah koupíte za 1617 Kč. Dánské železnice jsou na velmi vysoké úrovni, mezi jednotlivými velkými městy jezdí vlaky každou hodinu.

Cesta autobusem do Dánska

Cesta autobusem stojí přibližně stejné peníze jako vlak a zajišťují ji několikrát týdně společnosti jako Eurolines či Student agency. Pokud se rozhodnete pro jednu z těchto možností, počítejte, že vám cesta zabere zhruba patnáct hodin.

Cesta autem do Dánska

O něco málo rychleji můžete zvládnout cestu autem, ideálně přes Berlín, Hamburk a Kiel. O přepravu mezi jednotlivými ostrovy se postarají dánské trajekty. Dánské silnice a dálnice jsou v dobrém stavu a bez poplatků. Pravidla silničního provozu se od českých příliš neliší, dejte si ale pozor na cyklisty, kterých je v Dánsku opravdu hodně. Jezdcům na kole musíte dát vždy přednost.

Cestovní kanceláří do Dánska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Dánska.

Doprava v Dánsku

Cestování autem v Dánsku

Pokud chcete cestovat autem pouze po Dánsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Dánsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Dánské klima je mírné a teploty nedosahují žádných extrémů. Zimy jsou mírné a deštivé, léta příjemně teplá, nenechte se ale překvapit mlhou a větrným počasím.

Kdy jet do Dánska

Ideální pro návštěvu země jsou měsíce mezi dubnem a říjnem, nejvíce turistů však přijíždí v nejteplejších, ale i nejdeštivějších měsících- červenci a srpnu. Pokud se tomuto budete chtít vyhnout, navštivte zemi již v květnu či červnu a užijte si krásy kvetoucí přírody. Teploty se v tomto období pohybují mezi 15-20°C.

Aktuální počasí v Dánsko

ChalottCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna