Kompletní praktické informace při cestě do Anglie:
Vstupní podmínky
Všichni občané EU, taktéž tedy i České republiky, se mohou volně pohybovat po celém Spojeném království s platným pasem či občanským průkazem. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.
Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.
Měna a ceny
Měna: Libra šterlinků (£) a aktuální kurz: 1 GBP = 30 CZK
Anglie je jednou ze zemí, která se vstupem do Evropské unie a též svým členstvím v Evropské měnové unii nepřijala za svou měnu Euro. Oficiální měnou Anglie je stejně jako v celé Velké Británii libra šterlinků známá také jako britská libra či GBP.
Bankovky a mince libry šterlinků
Rozměnit si měnu je možné v každém větším městě, nejvýhodnější je však směnu obstarat ještě před odjezdem.
Platba kartou a bankomaty
Veřejně přijímanými platebními kartami jsou povětšinou Visa a MasterCard, a zaplatit s nimi můžete pohodlně v hotelech, některých obchodech, autopůjčovnách či restauracích.
Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.
Jídlo a pití
Mezi Anglické speciality patří hovězí pečeně, ale i sýry, jako je Cheddar, či známé „Fish and chips“. Klasickými sladkými pokrmy jsou koláče či perník.
Tradiční a populární pití
Typickým nápojem je samozřejmě pivo, Cider, což je něco jako alkoholický jablečný mošt, gin ale hlavně čaj – snad každému z nás říká něco pojem „čaj o páté“. Avšak je nutno dodat, že dodržování této tradice je dnes již téměř historií a je spíš lákadlem a divadlem pro turisty. Pití alkoholu je dovoleno od 18 let. Anglie je plná klasických historických hospod. Za pití se běžně spropitné nenechává, opakem je však situace, kdy si dáte v restauraci jídlo.
Zdraví a bezpečí
Cestovní pojištění a zdravotní péče
Před odjezdem do Anglie si nezapomeňte doma kartičku pojištěnce zdravotního pojištění, respektive evropský průkaz zdravotního pojištění, pro případ, že při své dovolené v Anglii budete potřebovat lékařské ošetření. Anglie je taktéž jako Česká republika součástí Evropského hospodářského prostoru.
Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Bulharska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.
Zdravotní rizika
Ačkoli to tak často bývá, že voda z kohoutku nemusí být pitná, v Anglii to neplatí, avšak většina lidí si raději kupuje vodu v obchodě. Co se očkování týče, do Anglie není potřeba se nechat očkovat proti zvláštním nemocem, postačí vaše základní očkování. Očkovat se například proti chřipce či klíšťové encefalitidě se však můžete nechat nejen do Anglie, ale i doma.
Anglie není obecně považována za nijak riskantní a nebezpečnou destinaci, ba naopak. Na co si musíte dát pozor například v Londýně, jsou zloději a kapsáři. Nebezpečné a navíc nelegální je přespávání v autě.
Jazyk a kultura
Kultura a anglický způsob života
Ačkoliv jsou angličané obecně považováni možná za „suchary“, a existují vtipy o anglickém humoru, ve skutečnosti umějí být opravdu milí a vstřícní a to se týče i obchodníků. Ať už umíte anglicky sebehůř, snaha komunikovat jejich rodným jazykem se skutečně cení.
V každém větším městě naleznete spoustu obchodů se suvenýry s motivy královské rodiny či třeba britské vlajky. Pokud nevíte, co si z Anglie přivézt domů, kupte si například džem či marmeládu. V zemi se též nachází obrovské množství knihkupectví. Způsobů, jak se zabavit, je v zemi celá řada. Ve větších městech neschází divadla, kina, restaurace, noční kluby, hospody ale například koncertní či operní prostory. Anglie je plná klasických historických hospod.
Anglické památky zapsané v UNESCO
Anglie má v současné době 20 z celkových 32 zápisů ve Velké Británie na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO .
Seznam památek UNESCO:
- Marine Greenwich
- Tower Fortress v Londýně
- Durhamská katedrála a hrad
- Ironbridge Gorge
- Královský park Studley a ruiny opatství Fountains
- Stonehenge, Avebury a okolní památky
- Palác v Blenheimu
- Palác a opatství ve Westminsteru a kostel sv. Margaret
- Město Bath
- Hranice římské říše
- Katedrála, St. Augustin a kostel sv. Martina v Canterbury
- Saltaire
- Dorset a východní pobřeží Devonu
- Továrny v Derwent Valley
- Královská botanická zahrada Kew
- Liverpool - město obchodní flotily
- Hornická krajina v Cornwallu a západním Devonu
- Akvadukt a kanál Pontcysyllte
- Anglická jezerní oblast
- Observatoř Jodrell Bank
Cestování a doprava
V dnešní době je vskutku celá řada možností, jak do Anglie docestovat. Nejčastěji, hlavně kvůli vzdálenosti od České republiky, turisté a cestovatelé využívají letecké dopravy. Letadlem jste v Anglii za chvilinku. Oproti tomu ti, kteří zvolí raději cestu autem či autobusem, musejí počítat s trochu časově náročnější cestou, která vyjde zhruba něco pod 20 hodin.
Cesta autem do Anglie
Pokud se rozhodnete vyrazit vlastním dopravním prostředkem, po přejetí Německa a Francie vás čekají dvě možnosti, jak se přes La Manche do země dostat. Jednou z možností, již spoustu let využívanou, je trajekt, který vás s vaším dopravním prostředkem vyloží v Doveru. Druhou a rychlejší možností je Eurotunel, vedoucí pod úžinou samotnou, kde jste naloženi do nákladního vlaku i s vaším automobilem.
Cestujete-li do Anglie vlastním autem, může vás zaskočit náhlá změna stran a řízení na levé straně silnice. Jak se ideálně připravit na řízení vlevo se dočtete v článku: kde se jezdí vlevo a jak se na to připravit.
Cestovní kanceláří do Anglie
Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se většinou o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě často levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Anglie.
Doprava v Anglii
Cestování po zemi samotné není žádný problém, Anglie má perfektní dopravní servis ať už chcete cestovat po zemi, po moři či jezerech, nebo dokonce vzduchem. Běžným dopravním prostředkem jsou všudypřítomné taxíky a autobusy.
Cestování autem v Anglii
Pokud chcete cestovat autem pouze po Anglii a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Anglii vám pomůžou stránky CarRentalNet nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.
Počasí a doba návštěvy
Počasí v Anglii umí být vskutku aprílové. Pravdou je, že čím jižněji se nacházíte, tím je počasí teplejší, ale to neplatí pořád. Anglie je poměrně deštivou zemí, léta zde nebývají příliš horká, zato zimy umí být velice chladné. Vítr a déšť, to jsou stavy, se kterými je potřeba vždy počítat.
Kdy jet do Anglie
Pokud přeci jen chcete ochutnat trochu tepla a sluníčka, vydejte se na dovolenou od června do září. Jestliže chcete spíše poznat zdejší města a jejich krásy, vhodnou dobou na cestu je duben až květen či září až říjen.