Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Anglie:

Vstupní podmínky

Všichni občané EU, taktéž tedy i České republiky, se mohou volně pohybovat po celém Spojeném království s pasem či občanským průkazem.

Měna a ceny

Anglie je jednou ze zemí, která se vstupem do Evropské unie a též svým členstvím v Evropské měnové unii nepřijala za svou měnu Euro. Oficiální měnou země je stále libra (značeno £). Veřejně přijímanými platebními kartami jsou povětšinou Visa a MasterCard, a zaplatit s nimi můžete pohodlně v hotelech, některých obchodech, autopůjčovnách či restauracích.

Zdraví a bezpečí

Před odjezdem do Anglie si nezapomeňte doma kartičku pojištěnce zdravotního pojištění, respektive evropský průkaz zdravotního pojištění, pro případ, že při své dovolené v Anglii budete potřebovat lékařské ošetření. Anglie je taktéž jako Česká republika součástí Evropského hospodářského prostoru. Avšak udělat si cestovní pojištění určitě je, jako při cestě do jiných zemí, potřeba. Pokud například vyrazíte do Anglie jako turista na jeden měsíc, za základní cestovní pojištění zaplatíte u cestovních pojišťoven v rozsahu 350-1300 Kč.

Ačkoli to tak často bývá, že voda z kohoutku nemusí být pitná, v Anglii to neplatí, avšak většina lidí si raději kupuje vodu v obchodě. Co se očkování týče, do Anglie není potřeba se nechat očkovat proti zvláštním nemocem, postačí vaše základní očkování. Očkovat se například proti chřipce či klíšťové encefalitidě se však můžete nechat nejen do Anglie, ale i doma.

Anglie není obecně považována za nijak riskantní a nebezpečnou destinaci, ba naopak. Na co si musíte dát pozor například v Londýně, jsou zloději a kapsáři. Nebezpečné a navíc nelegální je přespávání v autě.

Jazyk a kultura

Ačkoliv jsou angličané obecně považováni možná za „suchary“, a existují vtipy o anglickém humoru, ve skutečnosti umějí být opravdu milí a vstřícní a to se týče i obchodníků. Ať už umíte anglicky sebehůř, snaha komunikovat jejich rodným jazykem se skutečně cení. V každém větším městě naleznete spoustu obchodů se suvenýry s motivy královské rodiny či třeba britské vlajky. Pokud nevíte, co si z Anglie přivézt domů, kupte si například džem či marmeládu. V zemi se též nachází obrovské množství knihkupectví. Způsobů, jak se zabavit, je v zemi celá řada. Ve větších městech neschází divadla, kina, restaurace, noční kluby, hospody ale například koncertní či operní prostory. Anglie je plná klasických historických hospod.

Jídlo a pití

Mezi Anglické speciality patří hovězí pečeně, ale i sýry, jako je Cheddar, či známé „Fish and chips“. Klasickými sladkými pokrmy jsou koláče či perník. Typickým nápojem je samozřejmě pivo, Cider, což je něco jako alkoholický jablečný mošt, gin ale hlavně čaj – snad každému z nás říká něco pojem „čaj o páté“. Avšak je nutno dodat, že dodržování této tradice je dnes již téměř historií a je spíš lákadlem a divadlem pro turisty. Pití alkoholu je dovoleno od 18 let. Anglie je plná klasických historických hospod. Za pití se běžně spropitné nenechává, opakem je však situace, kdy si dáte v restauraci jídlo. 

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna