Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Nizozemska.

Vstupní podmínky

Jako členové Evropské unie si nemusíte pro cestu do Holandska zajišťovat vízum, na cestu postačí pouze občanský průkaz či pas.

Měna a ceny

Oficiální měnou země je euro. Platit je možné v hotovosti, na většině míst však také kartou. Bankomaty jsou zde běžné.

Holandsko je obecně o něco dražší než Česká republika, tento rozdíl je výrazný zejména ve velkých městech. I v takovém Amsterdamu je možné sehnat výhodné bydlení, zásadní je však zajistit jej s dostatečným předstihem. Vzhledem k turistické atraktivitě města bývá veškeré ubytování poměrně dlouho dopředu plně obsazeno.

Za návštěvu muzeí a dalších památek platí dospělí poměrně vysokou cenu. Pokud se tedy chystáte navštívit jich větší množství, rozumné je pořídit si za 40 € Museumkaart, s níž budete mít volný vstup do 400 muzeí a galerií v zemi. Kartu seženete v každé z členských institucí a platit vám bude po dobu jednoho roku.

Celkově jde o stát s přívětivým postojem k rodinám. Vstupné pro děti je mnohdy zdarma či zahrnuje výraznou slevu. 

Zdraví a bezpečí

Pro případ nutného lékařského zásahu si určitě nezapomeňte průkaz zdravotního pojištěnce.  Ošetří vás ve státním i privátním zdravotnickém zařízení, je však otázkou, zda vám pojišťovna po návratu privátní ošetření proplatí.

Holandsko je jednou z nejbezpečnějších zemí, ale setkat se tu samozřejmě můžete například s drobnými krádežemi. I z toho důvodu je vhodné se před odjezdem připojistit.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem je nizozemština a fríština, která je někdy nepřesně označována jako holandština. Na většině míst se však bez potíží domluvíte anglicky, a běžně dokonce i německy či francouzsky.

Holanďané tradičně propojují svá bydlení s vnějším světem. Svou otevřenost vyjadřují například nepřítomností žaluzií či závěsů, a kolemjdoucím tak dávají jedinečnou možnost nahlédnout do svého života.

Největším svátkem v Holandsku je 30. duben, kdy se slaví Konigindag neboli Den královny. Turisté jej poznají podle záplavy oranžové, která je národní barvou země a všudypřítomných oslav. Ty probíhají opět ve velmi přátelském duchu a odehrávají se zejména na hausbótech na vodních hladinách.

Jídlo a pití

Holandsko nevyniká specifickou kuchyní, velmi dobře se zde však najíte ve francouzských či různých etnických restauracích, většinou i za rozumnou cenu. Obzvláště oblíbené jsou zde lékorky, kterých sní jeden holanďan průměrně 4 kg za rok. V restauracích seženete pivo plzeňského typu. U nás je již delší dobu známá například místní značka Stella artois.

Spropitné není automatickou nutností, pokud jste však se službami spokojeni, očekává se zhruba ve výši 10% z ceny.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27751 pírek.

1 pírko = 1 koruna