Praktické informace do Nizozemska

Kompletní praktické informace při cestě do Nizozemska:

Vstupní podmínky

Jako členové Evropské unie si nemusíte pro cestu do Holandska zajišťovat vízum, ke vstupu do země vám postačí platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Vstup s dětmi do Nizozemska

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 26.33 CZK

Platba kartou a bankomaty

Oficiální měnou země je euro. Platit je možné v hotovosti, na většině míst však také kartou. Bankomaty jsou zde běžné.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

EURO bankovky a mince

Náklady a ceny v Nizozemsku

Holandsko je obecně o něco dražší než Česká republika, tento rozdíl je výrazný zejména ve velkých městech. I v takovém Amsterdamu je možné sehnat výhodné bydlení, zásadní je však zajistit jej s dostatečným předstihem. Vzhledem k turistické atraktivitě města bývá veškeré ubytování poměrně dlouho dopředu plně obsazeno.

Vstupy a slevy

Za návštěvu muzeí a dalších památek platí dospělí poměrně vysokou cenu. Pokud se tedy chystáte navštívit jich větší množství, rozumné je pořídit si za 40 € Museumkaart, s níž budete mít volný vstup do 400 muzeí a galerií v zemi. Kartu seženete v každé z členských institucí a platit vám bude po dobu jednoho roku.

Celkově jde o stát s přívětivým postojem k rodinám. Vstupné pro děti je mnohdy zdarma či zahrnuje výraznou slevu. 

Spropitné v Nizozemsku

Spropitné není automatickou nutností, pokud jste však se službami spokojeni, očekává se zhruba ve výši 10% z ceny.

Jídlo a pití

Holandská kuchyně

Holandsko nevyniká specifickou kuchyní, velmi dobře se zde však najíte ve francouzských či různých etnických restauracích, většinou i za rozumnou cenu.

Speciality holandské kuchyně

Obzvláště oblíbené jsou zde lékorky, kterých sní jeden holanďan průměrně 4 kg za rok.

Tradiční a populární pití

V restauracích seženete pivo plzeňského typu. U nás je již delší dobu známá například místní značka Stella artois.

Zdraví a bezpečí

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Pro případ nutného lékařského zásahu si určitě nezapomeňte průkaz zdravotního pojištěnce. Nizozemsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Nizozemska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Bezpečnost v Holandsku

Holandsko je jednou z nejbezpečnějších zemí, ale setkat se tu samozřejmě můžete například s drobnými krádežemi. I z toho důvodu je vhodné se před odjezdem připojistit.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem je nizozemština a fríština, která je někdy nepřesně označována jako holandština. Na většině míst se však bez potíží domluvíte anglicky, a běžně dokonce i německy či francouzsky.

Kultura a holandský způsob života

Holanďané tradičně propojují svá bydlení s vnějším světem. Svou otevřenost vyjadřují například nepřítomností žaluzií či závěsů, a kolemjdoucím tak dávají jedinečnou možnost nahlédnout do svého života.

Státní a holandské svátky

Největším svátkem v Holandsku je 30. duben, kdy se slaví Konigindag neboli Den královny. Turisté jej poznají podle záplavy oranžové, která je národní barvou země a všudypřítomných oslav. Ty probíhají opět ve velmi přátelském duchu a odehrávají se zejména na hausbótech na vodních hladinách.

Nizozemské památky zapsané v UNESCO

Nizozemsko má v současné době 10 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Země je snadno dosažitelná autem, autobusem i letadlem. Cesty do Holandska pořádá mnoho dopravních společností. Zejména s dostatečným předstihem lze sehnat letenky i jízdenky za velmi rozumnou cenu.

Cestovní kanceláří do Nizozemska

Pokud nechcete cestovat po vlastní ose, můžete využít služeb cestovních kanceláří. Ty jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé spojení se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě i levnější. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Nizozemska.

Doprava v Nizozemsku

Holandská veřejná doprava je známá svou přesností a efektivitou. Pohodlně lze cestovat vlakem či například lodí. Je zde jedna z nejhustějších sítí silnic a dálnic v Evropě. Silnice jsou velmi dobré kvality a bez mýtného, vozidla ale musí platit silniční daň. Většina cest disponuje odděleným pruhem pro kola. Země je cyklistice i cyklistům obecně velmi nakloněna.

Cestování hromadnou dopravou

Již pár let funguje v Nizozemsku skvělý systém placení za hromadnou dopravu. Mimo klasické papírové jízdenky si můžete koupit kartu OV-chipkaart, na kterou si následně dobíjíte kredit a platíte podle projetých kilometrů.

OV-chipkaart

Na výběr je z osobní nebo anonymní karty. Osobní je však pouze pro rezidenty, a proto vás bude zajímat jen ta anonymní. Její platnost je pět let a je přenositelná, může s ní proto jezdit kdokoliv. Samotná koupě stojí 7,5 eur a sehnat ji můžete ve speciálních stáncích nebo v každém automatu na vlakové jízdenky, které se nacházejí snad na každé vlakové stanici. Automaty budou modrožluté s označením nizozemských drah – znakem a písmeny NS. V těchto automatech také karty můžete dobíjet a to buď mincemi, nebo kartou. Dále ji lze doplnit přes server ov-chipkaart.nl taktéž kartou.

Unikátní na tomto systému je to, že přes tuto kartu zaplatíte veškerou dopravu - metra, tramvaje, městské i meziměstské autobusy, vlaky a i některé lodní přepravy. Důležité je vždy provést check-in, když přiložíte kartu ke čtečce na stanici nebo přímo ve voze, a při vystupování zase provést check-out. Při přihlášení se vám odečte celá „boarding fare“, která u MHD činí 4 eura, ale třeba u vlaků celých 20 eur. Po odhlášení se vypočítá, kolik jste projeli, a zbylá částka se vám ihned vrátí na kartu. Pokud se odhlásit zapomenete, ztratíte celou tuto boarding fare, což je většinou více, než projedete. Znamená to také, že před nastoupením na kartě musíte mít minimálně právě tuto částku, jinak vás systém nepustí.

Cena jízdenek

Nejnižší možná jízdenka na MHD je na hodinu a stojí 2,6 eura, což je při krátkých jízdách velmi nevýhodné. S touto kartou se problému vyhnete, navíc při jízdou vlakem ušetříte 1 euro, což je poplatek za samotnou papírovou jízdenku. Přesto se vám karta spíše vyplatí, až pokud zde chcete strávit více jak týden, protože je možné koupit několika denní jízdenku, a to až do sedmi dní platnosti.

Na druhou stranu lze na kartu nakupovat různé slevy, jako například 40% slevu na vlakové jízdenky za 55 eur s roční platností. Zvažte tak, jakým způsobem chcete po Nizozemsku cestovat a na jak dlouho, a podle toho si určete nejvýhodnější možnost.

Půjčení a cestování autem v Nizozemsku

Pokud chcete cestovat autem pouze po Nizozemsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Nizozemsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Ať už se zemi rozhodnete navštívit v kterémkoli ročním období, nezbytnou výbavou pro vás bude deštník. V Holandsku je oceánské podnebí, které s sebou přináší vysoký úhrn srážek a na pobřeží silný vítr s občasnými bouřkami. Zejména oblasti u moře jsou tak občas ohroženy záplavami. Bezvětrno je v Holandsku pouhých 6 dní v roce. Golfský proud zajišťuje relativně teplé zimy, jejichž průměrná teplota se pohybuje kolem 3 °C a chladnější léta kolem 17 °C.

Kdy jet do Holandska

Vzhledem k mírnému klimatu je návštěva vhodná prakticky kdykoli, byla by však škoda promeškat voňavou sezonu kvetoucích tulipánů, která je zde od března do května.

Aktuální počasí v Nizozemsko

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna