Bielsko-Biala

Okresní město ve Slezském vojvodství leží na úpatí Slezských a Malých Beskyd jen 40 km od českých hranic. Současné město vzniklo až v roce 1951 spojením dvou měst Bielska a Bialé, jež od sebe dělí pouze říčka Bialá. Hranice obou měst je v centru na můstku přes řeku, však všimne si ji jen málokterý návštěvník města. Přitom zde procházela hranice dvou historicky významných regionů.

Historicky se od sebe obě města i přes své těsné sousedství lišila. Starší Bielsko leželo ve Slezsku, kdežto mladší Biala v Malopolsku. V době, kdy v 19. století obě města spadala pod Rakousko, se i uvažovalo o jejich sjednocení, přesto, že Bielsko patřilo do rakouského Slezska a Biala do Haliče.

Dnes mladší Biala leží na rovině a je chloubou secesní architektury. Celé centrum města je vystaveno v secesním stylu, později doplněno o stavby funkcionalistické. Oproti tomu na malém návrší ležící Bielsko je městem středověkým se stavbami gotickými, renesančními a barokními. Nejvýznamnějšími památkami jsou zámek, v němž dnes sídlí regionální muzeum, a katedrála Sv. Mikuláše. Jelikož bylo město v historii významným v textilní výrobě a automobilovém průmyslu, jsou památkami i četné bývalé tovární budovy. Město proslavilo studio animovaných filmů založené v roce 1947. Vznikl zde v ČR velmi populární seriál příhod Bolka a Lolka, či seriál o pejskovi Rexíkovi. Všichni tři zmiňovaní hrdinové mají v centru města na hojně navštěvovaných místech své sochy. Rexíka je možné si v nedalekém obchůdku pořídit i v plyšové formě.

Město má velmi dobré dopravní spojení do několika míst v okolí, z nichž je možné se vydat na horské túry, či cyklovýlety do beskydského pohoří. Vzhledem ke své poloze může být Bielsko-Biala i dobrý cílem pro jednodenní výlet ze severní Moravy. 

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce