Naleczów

Snad každý, kdo byl kdy v Polsku v nějaké samoobsluze si všiml, že se v celé zemi hojně prodává minerální voda Naleczowianka. Ta pochází z malého městečka Naleczow ležícím na poloviční cestě mezi Lublinem a Kazimierzem Dolnym. Jedná se o velmi tiché a příjemné městečko, které je celé schováno v lese, jsou v něm výstavní vily i dřevěné chaloupky, jen málo staveb má více než jedno patro. Na malém nárší se tyčí impozantní kamenný kostel, na druhé straně města je v lese schovaný roubený kostelík.

Největší zajímavostí zde je upravený rozlehlý lázeňský park, který nabízí příjemné procházky i posezení na lavičkách. V parku je několik klasicistních historických lázeňských budov, jezírko, kde je oblíbenou činností lázeňských hostů krmení kachen a dalšího vodního ptactva.

Lázně zde vznikly v roce 1878 a léčí se zde výlučně kardiologické potíže. Minerální vodu lze za poplatek načerpat v tzv. pijalni wody mineralnej, v jejíž jedné části je zřízena i pijalnia czekolady polské firmy E. Wedel. Pavilon s pijalnijami  nabízí příjemné posezení navozující pohodovou atmosféru.

V létě město nabízí lázeňským hostům bohatý kulturní program, informační kancelář, která sídlí rovněž v lázeňském parku, organizuje poznávací zájezdy po okolí a ve městě je několik muzeí, nejnavštěvovanějším je roubený dům, v němž na letním bytě několikrát pobýval polský spisovatel Stefan Zeromsky.

K nenáročné pěší túře zvou Tiché úvozy (Ciche wawozy) nedaleko za městem.

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Naleczów

Inspiruj lidi kolem sebe. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej finanční odměnu.

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce