Bazilika Panny Marie

1 recenze

Trojlodní cihlová bazilika se dvěma věžemi pochází ze 14. století a upoutá vás jistě již na první pohled. Pokud se rozhodnete podívat se i do interiéru, povšimněte si především hlavního dřevěného vyřezávaného oltáře s epizodami ze života Marie a Krista, který patří k nejlépe dochovaným z období pozdně barokního sochařství v této části Evropy. Obdivovat také jistě budete barevné nástěnné malby.

V letním období si dejte tu námahu vystoupat na věž, kdy se vám otevře výhled nejen na největší evropské náměstí, ale i na nejbližší okolí. Odtud můžete získat na Krakov jiný pohled.

Bazilika vás jistě překvapí i světovým nej, kdy každou hodinu zde trumpetista hraje na hejnal (polnice) již více než šest set let. Trumpetista v dřívějších dobách nejprve jen oznamoval začátek a konec dne, což se pojilo s otevíráním a zavíráním bran. Zároveň také sledoval, zda se neblíží nepřítel nebo někde nevypukl požár. Později již hrál každou hodinu pro určení času. Tato tradice zde vydržela až do dnešních dní, i když několikrát již měla namále.

Když se zaposloucháte do hejnalu, zjistíte, že končí náhle, což je na památku strážného, který si všiml Tatarů ženoucích se na město a začal hlásit poplach, ale uprostřed toho ho zabila šipka vyslaná nepřáteli.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Recenzováno: 24.02.2019

Překrásný kostel a to jak z venku tak zevnitř. Určitě se vyplatí zaplatit si vstupné a podívat se na interiér a vylézt na kostelní věž, ze které máte celé město jako na dlani. Rada na závěr, vstup na kostelní věž je v létě velice rychle vyprodán, proto je lepší zakoupit vstupné co nejdříve ráno, protože po poledni se většinou na věž bez dříve koupených vstupenek nepodíváte.