Bazilika Panny Marie

1 recenze

Trojlodní cihlová bazilika se dvěma věžemi pochází ze 14. století a upoutá vás jistě již na první pohled. Pokud se rozhodnete podívat se i do interiéru, povšimněte si především hlavního dřevěného vyřezávaného oltáře s epizodami ze života Marie a Krista, který patří k nejlépe dochovaným z období pozdně barokního sochařství v této části Evropy. Obdivovat také jistě budete barevné nástěnné malby.

V letním období si dejte tu námahu vystoupat na věž, kdy se vám otevře výhled nejen na největší evropské náměstí, ale i na nejbližší okolí. Odtud můžete získat na Krakov jiný pohled.

Bazilika vás jistě překvapí i světovým nej, kdy každou hodinu zde trumpetista hraje na hejnal (polnice) již více než šest set let. Trumpetista v dřívějších dobách nejprve jen oznamoval začátek a konec dne, což se pojilo s otevíráním a zavíráním bran. Zároveň také sledoval, zda se neblíží nepřítel nebo někde nevypukl požár. Později již hrál každou hodinu pro určení času. Tato tradice zde vydržela až do dnešních dní, i když několikrát již měla namále.

Když se zaposloucháte do hejnalu, zjistíte, že končí náhle, což je na památku strážného, který si všiml Tatarů ženoucích se na město a začal hlásit poplach, ale uprostřed toho ho zabila šipka vyslaná nepřáteli.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Recenzováno: 24.02.2019

Překrásný kostel a to jak z venku tak zevnitř. Určitě se vyplatí zaplatit si vstupné a podívat se na interiér a vylézt na kostelní věž, ze které máte celé město jako na dlani. Rada na závěr, vstup na kostelní věž je v létě velice rychle vyprodán, proto je lepší zakoupit vstupné co nejdříve ráno, protože po poledni se většinou na věž bez dříve koupených vstupenek nepodíváte. 

Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi