Okresní město ve Velkopolsku založené ve středověku, později známé a velmi ovlivněné činností Českých bratří. Tito zde zakládali školy a z města udělali významné středisko reformace.
V roce 1628 přišel do města i Jan Ámos Komenský, který zde vyučoval na gymnázium založeném Českými bratry. Ve stejné době ve městě působili i polský botanik Jan Jonston a teolog a básník Johann Heermann. Koncem 17. století do města přišlo mnoho luteránských uprchlíků ze sousedního Slezska, což vedlo k rychlému rozvoji města. Stalo se největším střediskem tiskařství ve Velkopolsku. Během Třicetileté války bylo město díky plánu Českých bratří zachráněno před nájezdem Švédů. V Lešnu žila i významná a početná židovská komunita. Později se Lešno stalo střediskem textilního průmylu, kam za prací přicházeli dělníci z ostatních polských regionů. Lešno se stalo po Poznani druhým městem ve Velkopolsku. Vedle sebe tu v pokoji žili protestanti, luteráni, katolíci a židé. V roce 1873 se zde narodil filozof a rabín Leo Baeck, významná postava judaismu v Německu.
Dnes Lešno nabízí turistům zachovalé historické centrum s ústředním náměstím - Rynkem s renesanční radnicí. Na Rynku stojí také dům Wieniawa, který je jediným domem s podloubím ve Velkopolsku. V centru jsou i tři velké katedrály, na jejichž architektuře je zajímavé to, že všechny byly původně protestantské a později upravené pro katolické bohoslužebné účely. Park J. Jonstona vznikl na území bývalého evangelického hřbitova a nyní nabízí možnost pasivního i aktivního odpočinku. Bustu J. A. Komenského najdete v centru před malým kostelem Sv. Jana Křtitele a Komenského sochu najdete na kraji historického centra před vyšší školou pojmenovanou po Komenském. S historií města a regionu se nejlépe seznámíte v místním muzeu. Po městě vede několik naučných stezek, jedna je věnována J.A. Komenskému, druhá Leo Baeckovi a místní židovské komunitě a třetí ostatním významným osobnostem, které ve městě působily.