Plock

Okresní město zhruba 100 km na severozápad od Varšavy nad řekou Vislou je nejstarším městem v Mazovsku a pravděpodobně i v celém Polsku. První zmínka o městě pochází již z 9. století, v roce 1075 zde bylo zřízeno sídlo diecéze a v letech 1079 - 1138 byl Plock prvním historickým hlavním městem Polska. V roce 1180 byla ve městě založena škola, která bez přerušení činnosti působí dodnes a tím se řadí mezi nejstarší školy v Evropě, v Polsku je úplně nejstarší. Později po druhém dělení Polska patřilo město zhruba po dobu dvou set let k Prusku, k Polsku se vrátilo až v roce 1945.

Ve městě se narodil a v místní katedrále je pochován významný polský panovník Boleslav III. Křivoústý. Dnes město nabízí zachovalé historické centrum s gotickou katedrálou, středověkým hradem Mazovských knížat, elegantním náměstím, několika pěšími zónami a dalšími historickými stavbami, nejvíce jich je z období klasicismu. Město leží na návrší nad Vislou a podél okraje návrší se táhne asi kilometr dlouhá pěší zóna nabízející výhled na řeku. Na okraji historického centra stojí novogotický klášter, který je jediným starokatolickým klášterem v Polsku. Přímo na hlavním náměstí - Rynku je v budově katolického kláštera zřízena svatyně Božího milosrdenství, neboť právě v tomto klášteru působila sestra Faustyna Kowalská, jíž se v roce 1931 zjevil Ježíš Kristus a přikázal jí, aby namalovala obraz Božího milosrdenství. Faustyna tedy namalovala obraz Ježíše Krista s nápisem "Jezu ufam tobie," který se dnes v Polsku vyskytuje snad ve všech kostelech, svatyních a kapličkách.

V Plocku je také zoologická zahrada, lanový park, několik divadel a kin, včetně letního amfiteátru na břehu Visly. A tak může být návštěva Plocku zajímavá nejen pro milovníky historie, ale pobyt zde si užijí i rodiny s dětmi.

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Plock

Inspiruj lidi kolem sebe. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej finanční odměnu.

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce