Temešvár

Čtvrté největší město Rumunska, které leží na západě země, je zároveň největším multikulturním centrem země. Kromě Rumunů zde žijí početné komunity Maďarů, Němců a Srbů. Všechny tyto národnosti město svým způsobem ovlivnily. 

V roce 1884 byl Temešvár prvním městem v Evropě, kde bylo zavedeno elektrické pouliční osvětlení, v roce 1987 zde byla jako ve druhém evropském městě zprovozněna tramvaj tažená koňmi. V roce 1989 byli obyvatelé Temešváru prvními, kdo vyjářili odpor proti komunistickému diktátorovi Ceaucescovi a tím spustili, bohužel krvavou, revoluci vedoucí ke svržení komunistického režimu v zemi.

Dnes má Teměšvár poměrně rozsáhlé historické centrum sestávající ze tří náměstí a několika ulic, které je spojují. Celé centrum je pěší zónou a při procházce zde lze obdivovat měšťanské stavby z habsburské éry. Mnoho kostelů, původně katolických, je zajímavých tím, že později byl jejich interiér upraven pro bohoslužebné potřeby jiných vyznání. Po stěnách domů visí nebývalé množství pamětních desek významým rodákům, či návštěvníkům města, většina z nich je napsána v několika jazykách. Samozřejmě, že je zde i několik muzeí, nejzajímavější je to zasvěcené revoluci v roce 1989.

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce