Raclawické panorama

2 recenze

Monumentální mistrovské dílo, největší v Polsku, je k vidění právě ve Wroclawi.

Obraz zachycuje bitvu o Raclawice z roku 1794, kdy Poláci zvítězili nad Rusy. Fascinující jsou především rozměry obrazu, který je 114 metrů dlouhý a 15 metrů vysoký a vznikl při příležitosti 100. výročí vítězství. Malíři použili speciální techniku a postupy, díky nimž budete mít pocit, že jste se ocitli přímo uprostřed bitvy.

S nápadem nakreslit takto monumentální obraz přišel Jan Styk, malíř ze Lvova. Na malbě se podílelo více malířů a trvalo jim devět měsíců obraz vytvořit. Obraz byl pro Poláky důležitý, připomněl jim vítězstvím, čímž jim dával naději na nezávislost.

Obraz je upevněn na stěnách kruhové rotundy, při pohledu na rotundu zvenku by vás nenapadlo, že uvnitř se skrývá mistrovské dílo.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Recenzováno: 10.06.2023

Dílo je ohromující, ale čeština v oficiální nabídce jazyků nad vchodem do vnitřní rotundy nebyla, tak jsme se ani neptali. Vstupné relativně drahé (50 zl. v létě 2023), pro "nepoláka" to není až tak atraktivní. Jedná se o epizodní srážku v rámci celého neúspěšného povstání, ve které výjimečně vyhráli Poláci.

Recenzováno: 04.12.2019

Úchvatné, rozhodně stojí za zhlédnutí.

Výborný dojem začíná už nákupem vstupenky na určitou hodinu. Prohlídky jsou každou půlhodinu, kdy je do rotundy k panoramatu vpuštěna skupina cca 50 osob.

Pokud je čas vašeho vstupu za více než půl hodiny, doporučuji vystoupit na Bastion Ceglarski naproti rotundě, odkud je pěkný výhled na Odru a protější Ostrów Tumski s katedrálou sv.Jana Křtitele, který také stojí za návštěvu. Na prohlídku je také možné počkat ve vestibulu rotundy, kde stále běží televizní smyčka o Raclawickém panoramatu a také lze zakoupit suvenýry a sešitové či knižní průvodce.

Chodbou a poté po schodech vystoupáte na středovou vyhlídku. Tam každý obdrží audioprůvodce, který překládá polský výklad do běžných světových jazyků včetně češtiny. Už na první pohled panorama ohromí svými rozměry, množstvím perfektně namalovaných postav a bitevních scén v krajinném exteriéru. Plošina je dostatečně veliká, aby návštěvníci během výkladu ke scénám panoramatu mohli s trochou ohleduplnosti postupovat nebo i přecházet od výjevu k výjevu. Výklad objasňuje historii a historické souvislosti Kościuszkova povstání, podrobně popisuje bitvu a vítězství Poláků nad Rusy u Raclawic 4.4.1794, vždy s odkazem na zobrazené fáze průběhu bitvy. Obraz i srozumitelný výklad vás vtáhne do děje, půlhodina uteče jako voda a návštěvník plný dojmů se jen nerad loučí s pohledem na monumentální dílo.

Fotografovat lze bez omezení, ale pouze bez blesku. Žádný problém, rotunda je dostatečně osvětlena.

Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi