Lublin

Jedno z nejstarších měst  a zároveň město s nejpohnutější historií v Polsku.  Mísí se zde vlivy polské, ukrajinské, židovské, haličské a litevské. Město působí zvláštní atmosférou a také architekturou.

Mnoho budov v historickém centru je postaveno ve stylu takzvané lublinské renesance, která nemá v jiných polských městech obdoby. Jsou zde ovšem pamětihodnosti i z dob mnohem starších.

Město mělo v polské historii velký význam, v roce 1474 se stalo hlavním městem nově vzniklého Lubelského vojvodství. V roce 1569 tu byla uzavřena Lublinská unie - personální svazek polského království s Litvou. Později se město stalo i střediskem samosprávy židovské komunity v Polsku. Na nějakou dobu se ocitlo pod rakouskou i pod ruskou správou a několikrát bylo dočasně i hlavním městem. Za svou existenci také trpělo pod nájezdy kozáků a Švédů. V roce 1918 tu vznikla lidová vláda Polské republiky, což byla první vláda osamostatňujícího se nově vznikajícího Polska.

Ve 30. tých letech 20.století tvořili třetinu obyvatel Židé. Většina z nich ale zahynula v koncentračních táborech, jeden z nich - Majdanek - nacisté zřídili přímo na kraji města.

V Lublinu se každoročně koná multižánrový festival Lublinská setkání kultur, který připomíná mnohonárodnostní složení obyvatel v historii města a především přínos jednotlivých kultur městu.

 

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce