Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě na Srí Lanku:

Vstupní podmínky

Před samotnou návštěvou Srí Lanky je třeba zajistit několik důležitých věcí. Jednou z nich je zkontrolování platnosti pasu, bez kterého nebudete vpuštěni na území Srí Lanky. Pas musí být platný ještě alespoň dalších 6 měsíců od vaší dovolené na Srí Lance. Dbejte tedy na včasné vyřízení dokladů a nezapomeňte na fakt, že při cestování do této země nelze cestovat na tzv. rychlopas, který nesplňuje podmínky platnosti! Další z povinností každého turisty je zařízení víza. Od roku 2012 Srí Lanka zavedla tzv. Electronic Travel Authorization neboli zkráceně ETA, přičemž toto vízum je lepší si vyřídit ještě před odletem. Pakliže si jej budete chtít vyřídit až po příletu, nejen že jeho cena bude o něco vyšší, ale také nebudete mít jistotu, že vaše vízum bude schváleno. Platnost víza je pak 30 dní, je možné si ale vyřídit i vízum 90-ti denní nebo dokonce půlroční. Cena za 30-ti denní vízum je zhruba 30 dolarů.  Všechny podrobnosti zjistíte na stránkách oficiálních stránkách ETA (www.eta.gov.lk). 

Měna a ceny

Oficiální měnou na Srí Lance je srílanská rupie, kterou v českých bankách pravděpodobně jen tak neuvidíte. Proto si před cestou vyměňte peníze za dolary, eura nebo libry, které pak nakonec na Srí Lance směníte za jejich měnu. O směnárny a banky rozhodně nebude nouze, jednu z prvních možností směny mají turisté již po příletu na letiště. Kurz koruny vůči rupii se běžně udává v poměru 0,20 Kč na 1 rupii.

Při směně peněz je lepší nechat si vyměnit drobnější bankovky, se kterými se později bude lépe platit. Ne vždy jsou totiž Srílančané ochotni vracet na větší bankovky, to platí zejména o taxikářích.

Obecně platí, že jsou ceny na Srí Lance nižší než u nás. Bohužel se ale rok od roku zvyšují zejména díky vzrůstajícímu turistickému ruchu. A tak není divu, že i v této zemi narazíte na tzv. dvojí metr – ceny pro turisty jsou totiž někdy až mnohonásobně vyšší než ty, za které nakupují místní. I tak ale turisté pořídí jídlo, pití i suvenýry za velmi příznivé ceny. Ceny jídla jsou na Srí Lance zhruba o polovinu levnější než v České republice. Co se týče spropitného, bývá již započteno v ceně pokrmu, i tak ale můžete číšníkovi za příjemnou obsluhu nechat spropitné dle svého uvážení.

Jedna z posledních věcí, na kterou nesmíte při odjezdu zapomenout, je směnit si místní měnu zpět na dolary, eura či libry, abyste případně mohli peníze, které vám zbyly, směnit v České republice opět na koruny. 

Zdraví a bezpečí

Před návštěvou Srí Lanky je více než nutné navštívit lékaře a poradit se s ním o vhodných očkováních, neboť pro vycestování do této země je doporučené být očkovaný proti meningitidě, tyfu, neštovicím, choleře, hepatitidě typu A atd. Žádné z těchto očkování ale není vyloženě povinné, a proto pokud patříte mezi dobrodruhy, nemusíte se s očkováním vůbec zabývat. S čím je dobré počítat, je jistá aklimatizace na místní stravu a podmínky, může se totiž stát, že první dny budete pociťovat jistou nevolnost. Nemusíte se však ničeho obávat, žaludeční potíže jako v Egyptě vás nečekají. I tak ale dbejte na dodržování základní hygieny. Při návštěvě dbejte na to, aby jídlo, které jíte, bylo čerstvé a nejlépe i tepelně upravené. Opatrní buďte například s ovocem, to jezte raději oloupané. Před každým jídlem si umyjte ruce. Opatrní buďte také s vodou, pijte raději vodu balenou. Pozor si dejte i na kostky ledu v nápojích, neboť i u těch si nemůžete být jistí, z jak čisté vody byly vyrobeny.

Obavu u turistů vyvolává také malárie. Další z nemocí, kterou přenášejí komáři, je horečka dengue, které se na rozdíl od malárie nelze nijak bránit.  V každém případě si s sebou nezapomeňte přibalit repelent, neboť komáři se na Srí Lance vyskytují v každou roční dobu. 

Tak jako při vycestování do jakékoli jiné země se nezapomeňte před odjezdem pojistit, abyste se při případných potížích mohli obrátit na lékařskou pomoc a následně si mohli nechat proplatit léčebné výlohy.

Obecně je Srí Lanka považována za bezpečnou zemi, která každoročně přiláká tisíce turistů. Od roku 2009, kdy skončila občanská válka, je možné navštívit všechny části tohoto ostrova. Na mnoha místech se můžete setkat také s vojáky, kteří zde v podstatě udržují klid a mír, tudíž se jejich přítomnosti nemusíte obávat. Tak jako v každé jiné zemi se zde vyskytují kapsáři, a tak si vždy nezapomínejte hlídat své osobní věci. 

Jazyk a kultura

Úřední jazyky má tento ostrov dva – sinhálštinu, kterou hovoří většina obyvatel, a tamilštinu. Nemusíte mít obavy, že byste se tyto jazyky museli učit, většina obyvatel totiž umí také anglicky. Avšak je více než dobré naučit se pár základních frází v rodném jazyce Srílančanů, prohloubíte tak navzájem svůj vztah a obyvatelé k vám budou milejší. Mimo jiné očekávejte i velký zájem o vaši osobu, Srílančané si rádi povídají s cizinci, kteří pro ně představují jistou formu atrakce.

Srí Lanka je duchovní zemí a setkáte se zde s několika různými náboženstvími. Mezi základní patří rozhodně východní náboženství, tzn. buddhismus a hinduismus. Narazíte zde ale také na muslimy či křesťany. Tak jako každá země má i Srí Lanka své kulturní zásady, a proto mějte na paměti, že je za každou cenu musíte respektovat. Není potřeba se o daných zvycích a zásadách předem informovat, postačí reagovat jako místní.

Na Srí Lance se slaví i nespočet svátků. Mezi nejvýznamnější patří Dny Pója, Nový rok a Esala Parahera.

Dny Pója nejsou ničím jiným než oslavou úplňku. Jedná se tradici budhistů, kteří věří ve znovu vtělení neboli reinkarnaci, a tudíž během každého úplňku tráví čas v chrámu, přináší zde oběti v podobě menších darů či květin, modlí se a v neposlední řadě také meditují. Pakliže tedy chcete zažít nezapomenutelnou atmosféru, zajděte se během úplňku podívat do jednoho z chrámů.

Nový rok na Srí Lance se slaví každoročně 14. dubna. Je to jedna z vůbec největších oslav tohoto ostrova, neboť svou tradičností a velikostí se podobá našim Vánocům. Tak jako před českými Vánocemi, i tady se před Novým rokem pořádně uklízí. Oslavy jsou pak doprovázeny velkými ohňostroji, vaří se tradiční jídla a Srílančané se navzájem obdarovávají.

Oslava Esala Parahera je tradiční oslavou již po několik století a každoročně se koná v horském městečku Kandy. Jedná se vlastně o oslavu Buddhy, jehož zub, tzv. Buddhův zub, je nesen na hřbetě jednoho z mnoha slonů v čele průvodu. Sloni nejsou jedinou součástí průvodu – show doplňují i akrobaté, bubeníci, lidé v kostýmech a maskách a také tanečníci. Oslava se koná každoročně během červencového nebo srpnového úplňku.

Další z kulturních a také náboženských míst je Adamova hora, která je poutním místem nejen pro turisty, ale také pro všechny Srílančany. Je tradicí, že každý Srílančan na ni alespoň jednou za svůj život zavítá. 

Jídlo a pití

Srí Lance se ne nadarmo říká Cejlon. Právě odtud pochází světově známý cejlonský čaj, proto si jej při své návštěvě ostrova nenechte ujít. Mezi další národní nápoje patří například thambilli, což není nic jiného než čerstvý kokosový ořech, který vám místní seříznou a podají s brčkem. Nápoj, který připomíná britský čaj, se jmenuje milk tea a opravdu se jedná o čaj podávaný s mlékem a cukrem. Místními alkoholickými nápoji jsou především pálenky, zejména se pije pálenka z kokosu zvaná arak. Ve městě často narazíte i na stánky s čerstvými džusy z ovoce.

Při ochutnávání jídla se připravte na velice pikantní pokrmy. Jídlo je zde pálivé především z důvodu hygieny. I když si požádáte o méně pálivý pokrm, pravděpodobně budete stejně překvapeni jeho ostrostí. Srí Lanka jako ostrov je samozřejmě také rybářskou oblastí, a tak zde narazíte i na jídla z mořských plodů, např. z krevet, humrů, tuňáka a tak dále. Ostrov je také jedním z největších producentů rýže, proto ji tudíž mají i jako součást většiny svých pokrmů. Nejznámějším z nich je pak tzv. „rice and curry“ neboli rýže s kari. Součástí srílanské kuchyně je podobně jako v Thajsku kokos a jeho kokosové mléko, které se přidává do různých jídel díky své nezaměnitelné chuti. 

Doprava

Vzhledem k faktu, že Srí Lanka je ostrov, je jedinou možnou dopravou letadlo. Na Srí Lanku přistávají letadla na dvou letištích – Colombo International Airport a novější Hambantota International Airport. Z České republiky se na Srí Lanku létá pouze z Prahy. Ceny letenek se pohybují v závislosti na zvoleném termínu a závisí také na tom, s jakým předstihem je objednáváte. Není ale problém sehnat letenku i týden předem. Letenka stojí v průměru okolo 20 000 Kč. 

Počasí

Na rozdíl od jiných asijských zemí, Srí Lanku lze navštívit v průběhu celého roku. Stačí jen vědět, kterou část ostrova ve kterém měsíci navštívit. Před začátkem plánování cesty je nutné si uvědomit, že na Srí Lance se vyskytuje období monzunů, tudíž je dobré se zrovna této sezoně vyhnout. Na jihozápadě ostrova je období monzunů od května do září, naopak na severovýchodě přicházejí vydatné deště v měsících od října do ledna.

Vhodné počasí pro návštěvu je tedy období sucha, které na jihozápadě trvá od prosince do března a na severovýchodě začíná v květnu a trvá až do konce září.

Během října a první poloviny listopadu se mohou na celém ostrově vyskytnout vydatné deště i bouřky. S příchodem druhé poloviny listopadu ale tyto změny počasí utichají.

Při plánování dovolené nesmíte zapomenout, že nic není proměnlivější než počasí a že Srí Lanka je místem, kde to platí dvojnásob. I během období dešťů můžete narazit na den s oblohou bez mráčku a naopak v měsících sucha se může zčistajasna spustit dlouhotrvající déšť. Co se týče deště – pokud začne pršet, prší zpravidla celý den. Takovéto přívaly vody na ostrově způsobují mohutné záplavy.

Průměrné teploty vzduchu se pohybují okolo 30°C po celý rok. Stejná je i teplota vody, která zpravidla neklesá pod 25°C. Vlhkost vzduchu je okolo 60% – 90%. 

Tvé jménoCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna