Dříve druhé, nyní třetí největší město Polska je známo spíše jako průmyslová metropole, ale nabízí několik zajímavostí, že stojí zato zde pobýt alespoň přes víkend. Lodž je navíc i významným kulturním centrem Polska.
Město bylo založeno již ve 14. století, kolem roku 1800 mělo jen 190 obyvatel ale následně díky své poloze na významném železničním uzlu a rozvoji textilního průmyslu se velmi rychle rozrostlo a nyní má kolem 700 000 obyvatel. Na počátku 20. století zde žila velmi významná a početná židovská komunita, což mělo za následek, že během druhé světové války zde nacisté zřídili několik pracovních a vyhlazovacích táborů a ve městě ghetto pro 200 000 osob. Ghetto bylo významným zdrojem pracovní síly pro německou armádu. Ghetto bylo zničeno až na podzim 1944 a jeho zničení přežilo jen 880 lidí. Během druhé světové války přišlo město a jeho nejbližší okolí o více než půl milionu obyvatel.
Po válce začal kulturní rozvoj města, dnes je v Lodži kolem dvaceti muzeí různého zaměření, že si může vybrat každý podle svého gusta. Vznikla zde i filmová škola, na níž studovali nejvýznamnější polští režiséři jako byli Andrzej Wajda či Krzysztof Kieślowski. Od roku 2000 se zde koná každoročně filmový festival Camerimage. Mnohem delší tradici má mezinárodní fotografický festival. V Lodži sídlí také studio animovaného filmu, kde vznikla většina známých polských večerníčků (nikoliv ale u nás asi nejznámější Bolek a Lolek). Ve městě sídlí i státní filharmonie a místní Velké divadlo pojme až 1 300 diváků. Uměleckou specialitou Lodže jsou velké nástěnné malby tzv. murales přes celé zdi domů v centru města. Je jich tu několik desítek a jejich autory jsou umělci z celého světa.
Na severním okraji města stojí v parku dva dřevěné kostelíky z 16. století. Pietním místem je nádraží Radegast, kam byli za války přiváženy transporty s Židy z celé východní Evropy. V okolí nádraží je ještě několik památek na dříve početnou židovskou komunitu.
V centru města je ústřední ulicí ulice Piotrkovská z 19. století, na níž stojí nejvýstavnější paláce ve městě. Ulice měří 4 km a je nejdelší pěší zónou v Evropě. Samozřejmě, že město nabízí mnoho významných kostelů a svatyní a na konci Piotrkowské ulice stojí skanzen lidové architektury středního Polska. Odpočinek a relaxaci nabízí mnoho udržovaných parků po celém městě. Za pěší turistikou vyražte na severní okraj města do přírodní rezervace Las Lagiewnicki. Ve městě je také botanická a zoologická zahrada.