Řešov

Hlavní město Podkarpatského vojvodství, které leží v jihovýchodním cípu Polska. Město leží na řece Wislok a již od svého založení ve 14. století mělo významnou funkci vyplývající z polohy na obchodní cestě spojující Krakov se Lvovem.

Město sice v 15. století celé vyhořelo, ale během dvou následujících století bylo postaveno celé znova, obehnáno hradbami a nyní nabízí jednolité historické centrum, jemuž vévodí Řešovský hrad, a které určitě za jednodenní návštěvu města stojí. Z doby před požárem se dochovalo městské sklepení, z jehož mnohakilometrové celkové délky je část zpřístupněna veřejnosti.

V období rozdělení Polska po roce 1722 patřilo město několik let pod rakouskou Halič, v roce 1858 sem byla zavedena železnice. Velký rozvoj města začal ve 20. století, ale druhá světová válka městu sebrala početnou židovskou komunitu, jež tvořila třetinu jeho obyvatel. Toto byl pro vývoj města velký krok zpět. A tak si město muselo na svůj rozkvět počkat až do století jedenadvacátého, kdy zde bylo zřízeno sídlo Řešovské diecéze, Řešovská univerzita a postaveno mezinárodní letiště.

 

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Praktické informace do Řešov

Staň se cestovním průvodcem + získej finanční ohodnocení

Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělávej: 1 pírko = 1 koruna. Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

Navrhnout místo Navrhnout místo