Kazimierz Dolny

Město zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO leží na řece Visle jen 40 km západně od Lublinu.  Jedná se o město s velmi dobře zachovalým renesančním historickým centrem, je v něm několik renesančních domů, starobylých kostelů, starších i moderních památníků a daších zajímavostí, ve většině centra se zachovala i původní dlažba.

Kazimierz Dolny poskytuje poměrně bohaté kulturní vyžití. Je zde několik muzeí a galerií, často se ve městě konají festivaly, farmářské trhy a další kulturní a sportovní akce, nejznámější je filmový festival Dva Brzegy. Nad městem se tyčí ruiny hradu. Na Křížové hoře stojí dřevěný kříž a prostranství před ním nabízí jedinečný výhled na město a řeku. Na kraji města stojí několik renesančních sýpek, z nichž je dnes většina přestavěná na hotely a obytné domy. Tyto sýpky nemají v jiných polských městech obdoby a tak je i zážitkem v jedné z nich upravené na hotel přespat. Městu zanechala mnoho památek i dříve poměrně početná židovská komunita.

Město leží i v přírodní rezervaci takzvané krajině lesních úvozů. Jsou to úzké úvozy porostlé stromy se slabými kmeny a bohatými kořeny.  Úvozů je v okolí města několik desítek, zpřístupněných pro turisty jich je zhruba deset, nejznámějším a nejnavštěvovanějším z nich je Kořenový úvoz neboli wawóz Korzeniowy. Díky úvozům a okolním zalesněným vrškům nabízí město i mnoho možností pro pěší turistiku a cykloturistiku. Značení cest od jedné zajímavosti k druhé je ve městě i okolí v poměrně dobrém stavu. Kazimierz Dolny je znám také pěstováním a výrobou vína. Místní víno můžete ochutnat téměř v každé místní restauraci či koupit ve vinotéce na hlavním náměstí. V podvečer se nezapomeňte projít po promenádě podél Visly. Přes den nabízí několik lodních společností různé okružní a vyhlídkové plavby po řece.

Vzhledem ke své poloze a atraktivitě se Kazimierz Dolny stal jedním z hlavních polských letních dovolenkových center.  Je vhodné, jak pro rodiny, tak pro seniory i dospělé bez dětí. Město toto své postavení podporuje různými sezónními atrakcemi a službami. Toto také vedlo k tomu, že pokud sem v sezóně přijedete bez předchozí rezervace ubytování, může být velmi těžké a zdlouhavé hledání ubytování přímo na místě. Převážnou většinu dovolenkářů zde tvoří Poláci, proto je město v létě přímo výtečným cílem pro toho, koho zajímá, jak naši severní sousedé tráví dovolenou.

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Kazimierz Dolny

Inspiruj lidi kolem sebe. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej finanční odměnu.

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce