Štětín

Téměř půlmilionové hlavní město Západopomořanského vojvodství je zároveň významným říčním přístavem. Přesto, že město proslavila Námořní akademie, leží Štětín na řece Odře, břehy Baltského moře jsou odtud 60 kilometrů na sever.

Štětín měl pohnutou historii. Po několik staletí byl součástí Pruska, po roce 1919 Německa, Polsku připadl až po druhé světové válce. Mezi lety 1919 a 1956 patřila část místního přístavu Československu, kotvily tu československé námořní lodě a provoz na Odře byl internacinalizován, tzn. že stát, na jehož území město leželo, nesměl zasahovat do provozu plavidel na řece. V roce 1956 se Československo svého kousku země zde na severu vzdalo ve prospěch Polska výměnou za území v pohraničí - v Krkononích, na Karvinsku a ve slovenských Pieninách. V roce 1970 vypukly právě zde protirežimní demonstrace, jež měly za následek několik mrtvých a vyhlášení vyjímečného stavu.

Dnes město nabízí historické centrum, v němž se velmi pěkně a vkusně doplňují historie s modernou. Fasády dochovaných historických staveb jsou baštou pro oko. Procházka městem, kde bylo zřízeno několik vycházkových okruhů, je velmi příjemná. Na všechny zajímavosti tu upozorňují informační tabule ve třech jazykách. Také tu je mnoho zeleně a širokých bulvárů. Za dlouhých letních večerů je dobré vyrazit na nábřeží Odry, kde zaručeně potkáte mnoho místních i se dobře pobavíte.

Štětín nese i několik prvenství. Je tu nejstarší kino na světě, které promítá nepřetržitě od roku 1909, jeden z největších městských parků v Evropě a místní ústřední hřbitov patří svou rozlohou mezi tři nejrozlehlejší evropské hřbitovy. Chcete-li vidět vše včetně návštěvy muzeí a galerií, či vyjížďky po Odře, vyhraďte si na město tři dny. A za pěkných letních večerů si nenechte ujít jedinečný zážitek - operní koncert na nádvoří místního renesančního zámku.

 

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Štětín

Inspiruj lidi kolem sebe. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej finanční odměnu.

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce