Nenapadá vás, jak si zpříjemnit dovolenou? Rádi relaxujete, zbožňujete teplou vodu a nádhernou přírodu? A nebo jste jen milovníci horké koupele? Pak čtěte dál! Máme pro vás tip, jak spojit všechny tyto záliby v jednu!
Již po celá staletí věří lidé z celého světa v zázračnou a léčivou moc termálních pramenů. Dříve se jim dokonce připisovala moc vyléčit téměř jakékoli onemocnění. Stačí se jen zamyslet nad zkratkou Spa, která pochází z latinského „salus per aquam“ neboli zdraví skrze vodu. Postupem času však termální prameny ztratily na své popularitě, v dnešním stresujícím světě se k nim lidé ale opět začínají navracet. Není divu, horká voda termálních pramenů pomáhá ulevit stresu, bolesti kloubů a svalů a vlastně i mysli.
Populární termální lázně Blue Lagoon na Islandu - photo by: Dileep Kaluaratchie (Flickr), CC BY-ND 2.0
Neexistuje snad více přírodní koupel než právě termální prameny. V čínské medicíně se pro vysvětlení vztahů lidského těla a přírody používá teorie pěti prvků – ohně, dřeva, kovu, země a vody. A termální prameny splňují každý z nich – oheň je ztotožňován s horkou vodou, dřevo pak symbolizuje přírodu, která pramen obklopuje. Kovy jsou obsaženy v léčivých minerálních látkách a země je samotným místem, odkud pramen vyvěrá. A o vodě snad ani nemusí být řeč. Jen těžko bychom v dnešním hektickém světě hledali větší harmonii přírody a lidské mysli.
Čeho všeho jsou tedy prameny schopny? Jednou z jejich schopností je zlepšovat cirkulaci krve. Napomáhají od vysokého krevního tlaku, aterosklerózy a jiných kardiovaskulárních onemocnění. Jejich další výhodou je léčba kožních onemocnění, mimo jiné pomáhají hojení starých jizev, ekzémů, lupénky, ale také například akné. Používají se mimo jiné i k léčbě pohybového aparátu, ať už jde o bolesti kloubů, svalů nebo zad. A v neposlední řadě také zmírňují stres. Pro tělo je koupání v horké vodě ohromnou relaxací, působením horké vody se začnete více potit a tělo tak uvolňuje škodlivé toxiny. S tím pak souvisí i vybudování lepší imunity.
Koupání v termálních pramenech má ale i svá proti. Díky přítomnosti sulfanu se může stát, že se vaše stříbrné šperky během vaší relaxace změní k nepoznání. Aby vám stříbrné cennosti nezčernaly, je lepší si je před koupáním sundat. Zajímavostí je i parazit zvaný Naegleria fowleri aneb améba mozkožravá, která se vyskytuje ve vodách o teplotě až 45°C. Parazit proniká skrz ústa či nos a způsobuje závažné onemocnění mozku. Ačkoliv nakažení je extrémně nepravděpodobné, možnost jak se tomuto parazitovi vyhnout, je neponořovat hlavu pod vodu.
Jestliže vás všechna pro i proti neodradila, ale spíše ještě více nalákala, čtěte dále! Vybrali jsme pro vás totiž ty nejlepší evropské skvosty!
Modrá Laguna, Island
Blue Lagoon, v překladu Modrá Laguna, je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Islandu vůbec. Termální prameny se nacházejí v oblasti lávových polí, jsou bohaté zejména na oxid křemičitý a sulfan a jejich schopností je například léčba kožní lupénky. Teplota vody se pohybuje v rozmezí od 37 do 39°C. Vzhledem k vytíženosti celého areálu je nutné si předem rezervovat lístky.
Oficiální stránky: www.bluelagoon.com
Blue Lagoon s typickým pohledem na most při západu slunce - photo by: Moyan Brenn (Flickr), CC BY 2.0
Terme di Saturnia, Toskánsko, Itálie
Termální lázně Terme di Saturnia jsou vyhlášenou oblastí Itálie. Zdroj termálních pramenů se ale od samotných lázní nachází několik kilometrů daleko – v útrobách vyhaslé sopky Monte Amiata, odkud horké sirné prameny putují až do lázeňského resortu. Prameny mají teplotu 37,5°C a zajímavostí je, že díky velkému průtoku (zhruba 500 litrů za sekundu) se každé 4 hodiny voda v termálním bazénu obměňuje a tím je udržována stále čistá a čerstvá. I zde je ovšem nutností si kvůli kapacitě předem zarezervovat lístky.
Oficiální stránky: www.termedisaturnia.it
Kaskádovité vodopády Mulino v Saturnia - photo by: Markus Bernet (Wikimedia), CC BY-SA 2.5
Aqua Dome, Tyrolsko, Rakousko
Dech beroucí termální lázně, přesně takové jsou ty v Tyrolsku. Kromě úžasné okolní přírody a relaxace nabízejí lázně také různé sportovní aktivity, jako je vodní aerobic nebo vodní jízda na kole. A pro romantiky? Každý pátek mají lázně otevřeno až do půlnoci a vy si tak můžete vychutnat romantický čas strávený se svým partnerem. Naopak vždy v pondělky mají lázně připravené speciální balíčky a programy pouze pro ženy. Takže ať už chcete relaxovat s partnerem nebo s kamarádkami, je Aqua Dome tím pravým místem!
Oficiální stránky: www.aqua-dome.at
Exteriér termálních lázní Aqua Dome v Langenfeld - photo by: VAMED AG (Wikimedia), CC BY-SA 3.0
Jezero Heviz, Heviz, Maďarsko
Jezero Heviz je přímo přírodní kuriozitou, jedná se totiž o největší termální jezero v Evropě. Jeho podklad tvoří rašelina a teplota vody se pohybuje okolo 38,5°C. Voda, která se zde nachází, je vhodná především k léčbě onemocnění pohybového ústrojí, pomáhá při léčení osteoporózy, revma, po operacích kloubů a kostí a jiných muskuloskeletálních onemocněních. Z České republiky trvá jízda zhruba 6 hodin, a tak neváhejte a vyjeďte za relaxací!
Oficiální stránky: www.lakeheviz.com
Výhled na termální jezero Heviz - photo by: Kovacsapartman (Wikimedia), CC BY-SA 3.0
Therme Vals, Švýcarsko
Therme Vals jsou velmi malé lázně, zato ale nabízejí nezapomenutelnou relaxaci. Jedná se o moderní stavbu postavenou v samotném srdci přírody. Bazény, které se zde nacházejí, poskytují neuvěřitelný výhled na okolní švýcarskou přírodu. Pro návštěvníky, kteří v komplexu přenocují, je možnost koupání zajištěna i přes noc, a tak můžete svou relaxaci spojit s pozorováním noční oblohy nebo se jen zaposlouchat do ničím nerušeného ticha.
Oficiální stránky: www.therme-vals.ch
Termální lázně Vals obklopené krásnou švýcarskou přírodou - photo by: Micha L. Rieser (Wikimedia), CC BY-SA 3.0
Jestliže jste opravdovými milovníky koupání, rozhodně si nezapomeňte poznačit termální lázně do svého cestovního diáře. A pokud jste už nějaké termální prameny navštívili, pak se s námi podělte o vaše zážitky!
Napiš komentář