Alba Iulia

Město založené již Římany sehrálo v rumunské historii významnou úlohu, dnes patří po několikaleté nedávno ukončené rekonstrukci k nejhezčím městům v Rumunsku.

Historii města začali psát kolem přelomu letopočtu Římané, později se město stalo několikrát hlavním městem země. Poprvé na přelomu 16. a 17. století, kdy rumunský vládce Mihail Chrabrý spojil Moldavsko, Valašsko a Transylvánii. V roce 1918 zde byla podepsána smlouva o spojení Rumunska a Sedmihradska a tím založeno současné Rumunsko.

Město je pevností, do níž vede sedm honosných bran, a v níž stojí vedle sebe katolická a pravoslavná katedrála, v té katolické je pohřbeno několik významných sedmihradských knížat. Dále tu je mnoho soch a památníků na různé významné osobnosti, či události spojené s městem. V pevnosti jsou tři muzea. Jedno je věnováno římskému osídlení, druhé historii města a třetí, do něhož je vstupné zdarma,  sjednocení země a vzniku moderního státu. Velmi příjemnou je tříkilometrová procházka kolem rekonstruovaných hradeb.

Město prošlo v letech 2009 - 2014 rozsáhlou rekonstrukcí a nyní je snad nejupravenějším a nejčistším městem v Rumunsku, dokonce i suvenýry se v centru prodávají v jednotných dřevěných stáncích. Vjezd do pevnosti je omezen a tak tu kolorit nekazí zaparkovaná auta. Na město si udělejte čas celý jeden den, pokud si chcete o městě přečíst něco v knižním průvodci, sežeňte si průvodce vydaného až po roce 2015, neboť ty starší město popisují jen jako pro turisty "nezajímavou šeď."

 

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Alba Iulia

Inspiruj lidi kolem sebe. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej finanční odměnu.

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce