Alba Iulia

Město založené již Římany sehrálo v rumunské historii významnou úlohu, dnes patří po několikaleté nedávno ukončené rekonstrukci k nejhezčím městům v Rumunsku.

Historii města začali psát kolem přelomu letopočtu Římané, později se město stalo několikrát hlavním městem země. Poprvé na přelomu 16. a 17. století, kdy rumunský vládce Mihail Chrabrý spojil Moldavsko, Valašsko a Transylvánii. V roce 1918 zde byla podepsána smlouva o spojení Rumunska a Sedmihradska a tím založeno současné Rumunsko.

Město je pevností, do níž vede sedm honosných bran, a v níž stojí vedle sebe katolická a pravoslavná katedrála, v té katolické je pohřbeno několik významných sedmihradských knížat. Dále tu je mnoho soch a památníků na různé významné osobnosti, či události spojené s městem. V pevnosti jsou tři muzea. Jedno je věnováno římskému osídlení, druhé historii města a třetí, do něhož je vstupné zdarma,  sjednocení země a vzniku moderního státu. Velmi příjemnou je tříkilometrová procházka kolem rekonstruovaných hradeb.

Město prošlo v letech 2009 - 2014 rozsáhlou rekonstrukcí a nyní je snad nejupravenějším a nejčistším městem v Rumunsku, dokonce i suvenýry se v centru prodávají v jednotných dřevěných stáncích. Vjezd do pevnosti je omezen a tak tu kolorit nekazí zaparkovaná auta. Na město si udělejte čas celý jeden den, pokud si chcete o městě přečíst něco v knižním průvodci, sežeňte si průvodce vydaného až po roce 2015, neboť ty starší město popisují jen jako pro turisty "nezajímavou šeď."

 

zobrazit více
Praktické informace do Rumunsko
Pondělí
Aktuální čas
23:18
Posun -2h
GMT -1

Inspiruj lidi kolem nás. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej zde profil cestovního průvodce. Více...

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO / CÍL
Zobrazit cíle na mapě

Články & cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna