Kompletní praktické informace při cestě do Rumunska:
Vstupní podmínky
Při cestě do Rumunska, členského státu EU, vám stačí pouze platný cestovní pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.
Pokud zde nechcete pobývat déle než 90 dnů, není potřeba se nikde hlásit, v opačném případě je třeba navštívit útvar cizinecké policie a přihlásit se k pobytu.
Vstup s dětmi do Rumunska
Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.
Odkazy na oficiální zdroje
Velvyslanectví ČR se nachází v Bukurešti, více informací naleznete na oficiálních stránkách Velvyslanectví České republiky v Bukurešti.
Měna a ceny
Měna: Rumunský leu (lei) a aktuální kurz: 1 RON = 1 CZK
Jako měna slouží nový rumunský lei neboli také leu, který bývá označován RON.
Několik bankovek a mincí rumunský lei
Platba kartou a bankomaty
Peníze, myšleno Eura, si lze vyměnit v bankách a směnárnách ve většině měst bez problémů. Výběr z bankomatů lze také provést podobně jako u nás. Pokud budete chtít platit spíše kartou, uspějete v nákupních centrech či supermarketech, ale v restauracích kartou většinou nezaplatíte. Určitě je vhodné nosit s sebou nějakou hotovost.
Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.
Náklady a ceny v Rumunsku
Ceny odpovídají zhruba těm našim, i když o něco vyšší cena může být u mléčných výrobků, ale zase získáte lepší kvalitu.
Výše spropitného
Výše spropitného je podobná jako u nás, i když někde si spropitné účtují sami, takže je dobré si vždy překontrolovat účet, zvlášť v Bukurešti.
Jídlo a pití
Rumunské pokrmy mají domácí charakter, nejčastěji se používají zdejší potraviny, které jsou mnohdy stále nedotčeny chemií.
Speciality rumunské kuchyně
Rumunská kuchyně se určitě neobejde bez polévky (ciorbă), která představuje základ zdejší stravy. Polévky lze ochutnat různé – kyselou, česnekovou, dršťkovou či zeleninovou. Pokud si ji objednáte v restauraci, nebuďte zaskočeni, že stojí podobně jako hlavní chod. Určitě neodejdete hladoví, protože jsou vydatné a bývá jich velký talíř.
Typickým jídlem Rumunska je kukuřičná kaše neboli polenta (mămăligă), kterou můžete ochutnat v podobě pečené, vařené či smažené. Často se podává s kouskem brynzy či výtečnou kysanou smetanou. Dalším typickým jídlem jsou sarmale – zelné nebo vinné listy plněné rýží a kořeněným masem.
Tradiční aranžmá - sarmale s polentou
Pravý rumunský sýr
Na své si v Rumunsku přijdou také milovníci sýrů. Pokud si chcete koupit pravý rumunský sýr, nejlepší je zastavit se v nějaké salaši, kde si zakoupíte sýr třeba z ovčího, kravského či buvolího mléka.
Různé chuti Rumunska
Pokud budete jíst v různých částech Rumunska, nebuďte zaskočeni, že jedno a totéž jídlo chutná pokaždé jinak, což je dáno různými kulinářskými vlivy působícími na danou oblast. Např. na sedmihradskou kuchyni působily kulinářské tipy z Německa či Maďarska, takže tu můžete ochutnat třeba pálivý guláš. Ve Valašsku zase můžete ochutnat pokrmy ze švestek často servírované i s masem.
Naopak Dunajská delta je rájem ryb, můžete tu ochutnat třeba specialitu – polévku z až deseti druhů ryb, podávají se také pokrmy z různých druhů – pstruh, lipan, štika, úhoř a plno dalších v různých úpravách.
Nechcete-li jíst rumunské jídlo, můžete se najíst v restauracích, kde najdete evropskou klasiku.
Tradiční a populární pití
Co se týká nápojů, tak národním pitím je tuică, což je pálená slivovice. Pokud dáváte přednost něčemu slabšímu, vyzkoušejte rumunská vína, která jsou také dobré chuti. Zdejší vinice jsou bohaté a pochází z nich kvalitní vína oceňovaná i v Evropě. Nejvíce vína pochází z oblasti Valašska a Dobrudži. K nejlepším značkám patří Murfatlar, Jidvei, Cotnari, Stafanesi.
Rumunská tradiční palenica nebo brandy tuica.
Rumunská brandy
Ochutnejte či jako dárek přivezte i typickou rumunskou brandy, k nejoblíbenějším patří značky Alexandrion či Zaraza. Zkusit můžete i likér Afinată, z borůvek tmavě modré barvy.
Cesta
Cesta autem do Rumunska
Pokud do Rumunska vyrazíte autem, je třeba si pořídit dálniční známku, kterou budete potřebovat i při průjezdu většiny silnic. Cena se pohybuje dle její délky od 3 € na sedm dní. Navíc se platí poplatek při přejezdu některých mostů vedoucích přes Dunaj. Dálniční známku zakoupíte na hraničním přechodu, benzínových pumpách a označených místech.
Pokud jedete autem půjčeným, je třeba mít u sebe plnou moc majitele, navíc notářsky ověřenou a ideálně napsanou v angličtině.
Cesta vlakem do Rumunska
Zřejmě nejlepší volbou je využití vlaku. Jízdenka sice není nejlevnější, ale zase se nemusíte o příliš věcí starat. Z Prahy odjíždí vlak do Budapešti a odtud se pak již dostanete např. do Bukurešti či jiných rumunských měst. Jedna cesta trvá zhruba den.
Letecky do Rumunska
Dopravit se do Rumunska lze i letadlem, z Prahy létají letadla do Bukurešti a letenka vyjde zhruba od 4 000 korun. Cesta letadlem trvá asi tři hodiny.
Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.
Cesta autobusem do Rumunska
Autobusy vás dopraví z Čech také do různých rumunských měst včetně Bukurešti, což je další možnost, jak se dostat do této země. Jezdí tam např. společnost Eurolines. Cesta opět trvá něco přes den.
Cestovní kanceláří do Rumunska
Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Rumunska.
Zdraví a bezpečí
Zdravotní rizika a očkování
Do Rumunska nejsou potřeba žádná zvláštní očkování, ovšem je doporučováno nechat se očkovat proti hepatitidě typu A a B, samozřejmostí je zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu. Na zvážení se předkládá očkování proti záškrtu či vzteklině.
Cestovní pojištění
Snad netřeba dodávat, že je vhodné zajistit si cestovní připojištění na pokrytí případných léčebných výloh. Rumunsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Bulharska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.
Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.
Pití vody z kohoutku
Voda bývá většinou pitná, jen náš trávicí systém na ni nemusí být zvyklý, proto se doporučuje kupovat vodu balenou.
Bezpečnost v Rumunsku
Rumunsko je vcelku bezpečná země, jen je potřeba si dávat pozor především ve větších městech na kapsáře. Specifickým rumunským problémem jsou toulaví psi, kterých je ve městech hodně. Většinou si lidí nevšímají, ale buďte v pozoru před fenami se štěňaty a pak před ovčáckými psy v horách, kteří mají za úkol hlídat stáda.
Turisté mají obavy z medvědů, ale většinou zbytečně, protože zvířata jsou plachá, i tak je třeba ale být ostražití a zvířata rozhodně neprovokovat.
Kontakty na tísňové linky v Rumunsku
V případě nouze volejte na linku 112 nebo na linky konkrétních složek záchranného systému: hasiči 981, policie 955 a záchranná služba 961.
Jazyk a kultura
Oficiálním jazykem Rumunska je rumunština, románský jazyk, který je takovým jazykovým ostrůvkem v okolí slovanských jazyků sousedících států. Často se lze také setkat s maďarštinou. Ale dnes už se zde domluvíte i anglicky, především mladá generace nemá s angličtinou problémy, ale občas se domluvíte i německy či francouzsky především se staršími lidmi.
Náboženství a rumunské svátky
Rumuni vyznávají pravoslavné křesťanství a s ním jsou spojené tradice a svátky. Mnoho lidových zvyků souvisí s narozením a úmrtím člověka, ale také se svatbou. K nejvýznamnějším církevním svátkům patří Velikonoce, Vánoce, ale také svátek sv. Ondřeje (30. listopad), svátek sv. Mikuláše (6. prosinec) a svátek Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna).
Rumunská keramika
Z Rumunska si můžete dovézt třeba nějakou pěknou keramiku, která se vyrábí ve více regionech a každá oblast má své typické zdobení.
Hrabě Drákula
S Rumunskem je neodmyslitelně spjata postava hraběte Drákuly, kvůli níž do této země míří mnoho turistů, aby šli po stopách tohoto upíra. Postavě hraběte Drákuly dal život spisovatel Bram Stoker koncem 19. století, který děj příběhu umístil do Transylvánie (Sedmihradska), kde nikdy předtím nebyl. Až později si lidé spojili postavu upíra s historickým knížetem Valašska, který se jmenoval Vlad Tepeş a proslavil se bojem proti Turkům i velkou krutostí vůči svým zajatcům a nepřátelům. Vysloužil si tak přezdívku „Napichovač“ kvůli bolestnému způsobu mučení a zabíjení – napichování svých nepřátel na kůl.
Rumunské památky zapsané v UNESCO
Rumunsko má v současné době 7 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Seznam památek UNESCO:
- Sighişoara
- Klášter Horezu
- Dřevěné kostely v Maramureşi
- Dunajská delta
- Opevněné kostely v Sedmihradsku, například Biertan
- Moldavské kostely a kláštery
- Dácká opevněná sídliště v pohoří Orastie
Cestování a doprava
Cestování vlakem v Rumunsku
Po zemi můžete cestovat vlakem, což je i vcelku dobrá volba, vybrat si můžete z několika cenových kategorií a tomu i většinou odpovídá kvalita. Nejrychlejší a také nejdražší způsob dopravy představuje jízda s tren rapid, něco jako náš spěšný vlak představuje tren accelerat, tren personal je osobní vlak, který někdy v létě nemusí ani zavírat dveře, představuje nejpomalejší způsob a navíc staví v každé zastávce a jezdí pouze na kratší vzdálenosti. Na delší vzdálenosti je cesta vlakem jistě vhodnější a spolehlivější než autobusem.
Cestování s taxi minibusy
Po Rumunsku se dobře cestuje také s maxi taxi, což jsou soukromé minibusy, které vás přepraví na různá místa, odjíždí ze svých stanovišť a lze nastoupit a vystoupit kde budete chtít, podobně jako u taxi.
Cestování autem v Rumunsku
Cestovat po Rumunsku lze i autem, určitě vám to dá i svobodu, ale musíte mít pevné nervy, protože na cestách na vás číhá mnoho nástrah. Silnice se hodně nachází v horském terénu, který je vystaven vlivu počasí, nesmí vás pak překvapit uzavírky. Hlavní silnice bývají v dobré stavu, ale nedá se to již tak říci o silnicích na vesnicích.
Navíc rumunští řidiči příliš pravidla nedodržují, musíte být neustále ve střehu, neboť můžete potkat vozy tažené třeba koňmi, za šera neosvětlené cyklisty či vám do cesty najednou vlezou hospodářská zvířata. Pravidla platí podobná jako u nás.
Půjčení auta v Rumunsku
Auto si lze půjčit v autopůjčovnách ve větších městech. Auto lze vyzvednou na jednom místě a vrátit na jiném. Většinou v ceně půjčovného máte neomezené kilometry, pojištění proti krádeži a havarijní pojištění. Aby vám auto půjčili, musí vám být většinou alespoň 21 let, někde s příplatkem stačí i 20 let a řidičský průkaz musí platit ještě minimálně rok.
Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Rumunsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.
Stopování v Rumunsku
Využít lze při přepravě i autostop, který se tu používá vcelku běžně. Ovšem oproti našim končinám je zde zvykem za jízdu stopem zaplatit. Láká vás vyzkoušet stopování? Přečtěte si ucelený návod a několik tipů pro stopování, které se vám budou hodit.
Počasí a doba návštěvy
Na jihu je klima mírné, ve vnitrozemí trochu extrémnější.
Kdy jet do Rumunska
Vhodná doba pro návštěvu Rumunska je ale celoročně. Chcete-li se vydat do hor či trávit čas na pláži u Černého moře, ideální dobu pro cestu představuje období od června do srpna. Jste-li nadšenci do ornitologie, tak příhodná doba pro pozorování ptáků v deltě Dunaje je od dubna do května či pak v říjnu.
Pro lyžování je ideální doba od prosince do března. Pro návštěvu Bukurešti, kde jsou velmi horká léta, je lepší zvolit buď jaro či pozdní léto.